Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доноси в Германия във времена на коронавирус

7 коментара
Доноси в Германия във времена на коронавирус

Двайсет души са се събрали на барбекю тази слънчева априлска неделя в Шверин, Северна Германия. Извикана от една съседка, полицията обаче се намесва и им съставя протокол за неспазване на изолацията по повод коронавируса.

"Скандализирана от това поведение", съседката им дори се хвали с постъпката си в социалните мрежи, отваряйки дискусия за доносничеството, подновено в разгара на епидемичната криза.

Въпросът е особено деликатен в тази страна, обсебена от миналото си - издайничеството е било издигнато едва ли не в ранг на държавна доктрина по време на нацисткия режим, после и в комунистическата ГДР.

Затова под хаштага #Denunziant ("доносник") се редят все нови туитове, изпълнени с възмущение, все повече сравнения с Третия райх и политическата полиция на бившата ГДР.

"Всичко това затвърждава един предразсъдък, дълбоко вкоренен у германците и насочен срещу самите тях: в несигурни времена част от населението е готово да се превърне в продължение на държавната власт", разсъждава Кристиян Щьокер, преподавател по психология, в седмичника "Шпигел".

Според него впрочем тук няма нищо специфично германско - в тревожна атмосфера хората навсякъде са раздвоени между рефлекс за солидарност и желание за ред, за санкциониране на непокорните.

Подозрителност

Поток от подобни съобщения се забелязва и в ред други страни, въвели карантинни мерки, за да възпрат разпространението на Covid-19: един специализиран сайт в Нова Зеландия се срина под лавината от сигнали. Анонимно обаждане прекъсна брачна церемония в Южна Африка, а френският номер за спешни повиквания 17 е претоварен с телефонни доноси.

"Явлението е всеобщо, но с различна специфика по места. Това става по-често в градските зони, където мнозина хора зависят един от друг, отколкото в по-слабонаселените райони, в които човек разполага с повече пространство", обяснява за АФП Рафаел Бер, преподавател по криминология и социология в Хамбургската полицейска академия.

По думите му "колкото по-дълго трае извънредното положение, толкова по-рядко се среща просоциално поведение и толкова повече се развиват недоверчивост и подозрителност".

В Германия например полицията получава дневно стотици подобни сигнали по телефона, с имейли или чрез социалните мрежи, сочат изчисления на АФП.

Само в Мюнхен "към 100 до 200 граждани се обаждат всеки ден" по такъв повод, посочва Свен Мюлер, говорител на градската полиция.

От 20 март до 7 април полицията в Бранденбург се е намесвала 2930 пъти при нарушения на санитарните правила. "Близо две трети от тези акции са били по сигнали от граждани", споделя с радост говорителката ѝ Щефани Клаус.

Разрушително действие

В повечето случаи става дума за поява на публични места със забранен достъп, примерно стадиони, за тържества по частни апартаменти, дори за присъствие на коли с номера от други региони.

"Не се намесваме обаче задължително след всяко обаждане", изтъква Хайди Фогт, говорителка на берлинската полиция. Претрупана с повиквания от този род, полицията в германската столица настоя в края на март чрез Туитър жителите да спрат да товарят спешния номер 110, "непредназначен за сигнали във връзка с нарушения на изолацията".

Андреас Гайзел, вътрешен министър на берлинското регионално правителство, прикани гражданите да проявят здрав разум. "Не желаем доносничество", отсече той в ефира на радио Ер Бе Бе.

"В случай на лека изолация, както в Германия сега, относителната свобода идва от възможността за самоограничаване", коментира за АФП Клаус-Петер Зик, историк и политолог. При липса на самодисциплина за постъпките, сметнати за "безотговорни", може да се сигнализира.

Но наред със стремежа да защитят обществото, разкривайки провиненията, някои може да се възползват от ситуацията за разчистване на лични сметки.

"Така става винаги по време на криза, особено щом нови правила предвиждат правосъдието да реагира: всеки, който има зъб на съседа си, може вече да го издаде за най-малкото нарушение на разпоредбите срещу коронавируса", твърди Бер.

"Това руши социалните връзки", казва той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Хитър Петър1
    #7

    Тази статия бе многократно публикувана в различни медии с първоизточник Дойче веле. Тя е абсолютно ирелевантна за нашата действителност. Ние като граждани на държава, страдаща от хронично нежелание за спазване на законите, трябва да бъдем насърчавани за съобщаването на нередности и то в никакъв случай да не се ограничаваме само с карантината. Наш граждански дълг е да изискваме спазването на правилата и санкционирането на нарушителите. А не всякакви медии чрез тази статия да се опитват да ни внушават

  2. един
    #6

    Доста странно е, че автор на Франс прес пише за това явление в Германия, при положение че в самата Франция се случва същото в момента и имаше няколко телевизионни репортажа за безобразно доносничество срещу съседи. Явно проблемът е в човешката природа.

  3. Milenca
    #5

    "20 души са се събрали на барбекю...." Това да не са били някакви гастарбйтери?

  4. Практик от София
    #4

    Втора част

    Днес: около четири хиляди и двеста германски фирми оперират в Русия и като от Рог на изобилието изсипват върху "източните партньори" най-доброто, с което разполагат.
    Трите измършавели кита на руската икономика - енергетиката, добивната промишленост и военно-промишленият комплекс - не биха могли да съхранят плавателната си способност без германска помощ.

    Решаващото освобождаване на България от руската хватка и качественото и въздигане може да стане с помощта на естествената ни съюзница

  5. Практик от София
    #3

    Първа част

    "...издайничеството е било издигнато едва ли не в ранг на държавна доктрина по време на нацисткия режим, после и в комунистическата ГДР..."

    О-о, това са твърде кратки отрязъци, през които всеки германец - верноподаник, службаш, натегач, страхливец, користолюбец, завистник, злобар, перверзник, полезен идиот и тъй нататък, е търсил и намирал отдушник и изява именно чрез лесното доносничество.

    И през Средните векове, Реформаторската епоха, Наполеоновите войни, Прусашката доминация, Кайзеровия

  6. olja501013
    #2

    Доносничество няма оправдание...никога за нищо!!!

  7. Dr. Web Browsing
    #1

    Лично мнение: това са "страничните ефекти" на всички нови правила, създадени по време на някаква криза, в случая тази с пандемията от коронавируса - сигурно може и така да се нарече този "чисто човешки" ефект, като се използва тази специфична медицинска терминология, разбира се. Но "от другата страна на бариерата" е самият вездесъщ коронавирус, стои и чака. Ами сега!. А светът се "балтае" и "тутляви" в откриването на подходящото за този случай лекарство, ваксина, серуми и т.н. 10 милиарда стана ли

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.