Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Допитването на границата на 20-те процента с резултат 60:40 в полза на АЕЦ

8 коментара
Допитването на границата на 20-те процента с резултат 60:40 в полза на АЕЦ

Около 60% от гласувалите на референдума тази неделя са дали положителен отговор на въпроса "Да се развива ли ядрена енергетика в България чрез изграждане на нова ядрена централа". Останалите близо 40% са против. Гласували са 21.8% от хората с право на глас. 

Това сочат данните на социологическата агенция "Алфа рисърч", съобщи шефът на агенцията Боряна Димитрова в студиото на БНТ, веднага след приключването на допитването. Официалните данни на Централната избирателна комисия ще бъдат обявени в понеделник.

Избирателната активност е на границата - по закон, ако в допитването са участвали над 20% от общия брой на избирателите, посочени от ГРАО - 1 389 824, преобладаващият отговор се оформя като проекторешение на парламента и се разглежда от депутатите.

Според първи официални резултати на ЦИК при обработени 36% от секционните протоколи от референдума, с "да" на нова ядрена електроцентрала са отговорили 58.4 процента, а с "не" - 40.4 на сто.

Недействителните бюлетини са малко над 1 процент.

В област Плевен отговор "да" са посочили 70 процента от гласувалите, във Враца - 61 на сто, Кърджали 68 на сто, Търговище - 69 процента. На този етап няма област, в която отговорът "не" да е с по-висок процент от отговора "да".

При гласуването в чужбина са обработени 61 процента от протоколите. Резултатът до 23 часа българско време е 63 процента "за" срещу 35 на сто "против" нова ядрена централа.

Въпросът, на който бяха призовани да отговарят българските граждани, бе: "Да се развива ли ядрената енергетика в България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?". Независимо, че проектът "Белене" отпадна от въпроса, кампанията на практика бе за или против този проект.

Данните на "Алфа рисърч" показват, че 55% от гласувалите "да" подкрепят "Белене". 20% от гласувалите са за нова ядрена мощност в "Козлодуй", но са против "Белене". 20% са категорично срещу нови ядрени мощности в България.

Най-висока подкрепа "Белене" има сред хората над 60 г. -72%. В групата 31-60 г. 57% са "за" нова ядрена централа, сред най-младите - разделението е 50:50 "за" и "против".


30% хората, които са гласували за ГЕРБ на последните избори, са отишли до урните. От тях 32% са гласували "за", а 68% са "против".


Най-висока е мобилизацията при БСП - 65% от подкрепилите я на изборите, от които 95% са гласували с "да".

"Атака" и Синята коалиция са успели да накарат по 30% от симпатизантите си да гласуват. 77% от националистите са гласували "за", същият процент от сините - "против" нова АЕЦ. ДПС е имало съвсем слабо участие в референдума - под 10% от симпатизантите му са отишли до урните, от които 74% са били "за".

Плевенска община през целия ден държи първенството по брой явили се пред урните гласоподаватели – 22.8 на сто, а Кърджали е на другия полюс с най-слабата активност от 8.5 процента, като до 13 часа най-вяли бяха в Сливенско с 6.2 н асто.

В самия град Белене, където започна да се строи АЕЦ “Белене“, но проектът бе спрян в края на март 2012 г., отговор в националното допитване са дали рекордните 54.4 процента от хората с право на глас, сочат данните на ЦИК към 17 часа. За София не бяха изнесени официални резултати, само за 24 избирателен район, където активността е била 22.79 на сто

Враца, където е разположена единствената ни ядрена централа - "Козлодуй" - и е планирано тя да се развива с нова ядрена мощност, също е сред надхвърлилите пределната граница от 20 на сто. Там до 17 часа бюлетини са пуснали 21.36 процента от хората. Над 20 на сто е активността и във Видинско.

В Бургас пред урните са се явили 16.29 на сто, във Варна – 15.36 процента, в Пловдив – 16.28 процента, в Русе са гласували 18.68 на сто, в община Ямбол - 16.9%1 в Разград – 13.06 на сто, в Шумен – 15.71%. Добрич – 9.9%.

Най-високата активност при вота на националния референдум в чужбина към 15.00 часа българско време е била в Брюксел, където са гласували 205 граждани, съобщиха от Министерството на външните работи. Общо в разкритите секции в чужбина са отишли 2256 българи до 15 часа.

В Лондон до урните са отишли 161 души, в Мадрид – 152-ма. Макар в по-ранните часове на деня в Москва да бяха най-активно участващите в референдума, после ентусиазма спадна и само 135 души пуснаха бюлетина. Точно обратното се получи в Турция, където интересът първоначално бе много вял, но после се достигна бройка от 130 души, включили се в референдума.

Най-малко хора са гласували досега в Буенос Айрес, където допитването поради часовата разлика започна в 11.00 часа българско време. В 16.00 часа е била отворена и последната избирателна секция - в Лос Анджелис, допълниха от външно министерство.

"Имахме лош закон, имахме лошо формулиран въпрос, който е двусмислен въпрос, не е ясно за какво се отнася - дали изобщо за ядрената енергетика или за конкретна атомна централа. Имахме една информационна кампания, която вместо да изясни, да направи по-ясни на хората позициите, в крайна сметка не ги направи. И имаме една дата за референдума, която е извън политическия календар на изборите в България", разясни пред БГНЕС Боряна Димитрова. Според нея би било много по-редно референдумът да се беше провел заедно с едни избори.

Всичко това създава предпоставки за омаловажаване ролята на националния референдум, заключи Димитрова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Пътници са ГЕРБ,по-лош вариант от тях няма.

  2. Анонимен
    #7

    Шамарът за тиквата е огромен... Пък през юли - ритник и край ...

  3. Анонимен
    #6

    Браво! 20 милиона за преброяване на БСП електората. К'ви енергетики, к'ви демокрации, к'ви 10 милярда от празен джоб? Циркът го превърнаха на абсурдна пародия.

  4. Анонимен
    #5

    не 4, просто отбелязваме, че празноглавците и крадците от ГЕРБ са същите отрепки като празноглавците и крадците от БСП. Ако обичаш заври се в някоя землянка и чакай докато ти дадат инструкция да се гръмнеш

  5. Анонимен
    #4

    Първият шамар за мутрите.Почва се.А всички вие тук в този форум,празноглавците и крадците от ГЕРБ ли браните?

  6. Анонимен
    #3

    1 - Ако твоята некадърна пасмина беше построила АЕЦ Белене аз щях да емигрирам в Австралия, за да съм възможно най-далеч като гръмне

  7. Анонимен
    #2

    Мъка им е на гробци, че дори и тези, които са гласували с 'не'са сериозни противници на гроб и тяхното загробване...

  8. Анонимен
    #1

    Цитат: 'Само в София надделяха противниците на нова ядрена централа'.

    Е, добре - стройте си магистрали, свържете се с морето, с Гърция и със всичко което ви е мило на сърцето и с което желаете да се свържете. Ако искате изградете и стена за да не виждате безперспективното положение на сънародниците си от останалата част на страната. Какво ви интересува тя.

    Не мисля, че такъв късоглед народ заслужава друго освен робското съществуване, което сам си избра днес.

    По-прост въпрос не можеше да му бъде

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.