Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дори хората с над средни доходи у нас се смятат за бедни

0 коментара
Бедността в България не се свързва с крайните форми на мизерия, а с равнище на живот, характерно за голяма част от българите. Почти една трета от хората, които разполагат с доходи над средните за страната също определят своето домакинство като по-скоро бедно. Това сочат данните от проучване на агенция "Алфа рисърч" за бедността в страната през ноември 2010 година.

Като основни причини за бедността в съзнанието на хората се подреждат липсата на работа, ниското заплащане, здравословни проблеми, липсата на образование, израстването в бедност. 14% обясняват бедността с липса на късмет.

Едва 8% от семействата се самоопределят като богати.

33% от анкетираните отговарят, че почти всички около тях са бедни, а 52%, че част от познатите и приятелите им са бедни. Само 15% заявяват, че нямат бедни приятели или познати.

България е в дъното на европейската класация по самооценка на статуса и е една от четирите страни наред с Унгария, Португалия и Полша, в които възприемащите се като бедни многократно надхвърлят оценяващите се като богати.

"Възприемайки себе си и страната като бедни, българите са склонни да мислят за бедността не само като проблем на специфични социални групи, но и като широкомащабен обществен феномен", заяви директорът на “Алфа рисърч“ Боряна Димитрова.

Основните групи в риск от бедност са хората с ниски доходи, тези без образование, пенсионерите и ромите.

78% от хората смятат, че държавата трябва да помага на бедните чрез възможности за квалификация и работни места, а 21% са на мнение, че тя трябва да им осигурява материална подкрепа.

Проучването е проведено по поръчка на социалното министерство и са били анкетирани 1500 души.

Социалният министър Тотю Младенов, който закри официално във вторник Годината за борба с бедността, коментира, че проблемите на бедността не могат да се решат за една година, но през 2010 г. се е поставило началото открит разговор и са набелязани възможни решения.

Друго изследване на Националния статистически институт пък сочи, че всеки втори сред безработните у нас е под прага на бедността. Според статистиката 21.8 на сто от хората у нас живеят с месечен доход под 276 лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.