Дортмунд и Манчестър Сити завършиха 1:1 в мач-шедьовър

Три гола на Кристиано Роналдо за Реал срещу Аякс

0 коментара

Отборите на Борусия (Дортмунд) и Манчестър Сити сътвориха мач-шедьовър в срещата си от втория кръг на груповата фаза в европейската Шампионска лига по футбол в сряда. Основната заслуга за това е на германските шампиони, които демонстрираха изключително бърз, комбинативен и красив футбол, създадоха огромен брой голови положения, от които обаче успяха да отбележат само едно. В крайна сметка шампионите на Англия, които бяха домакини в мача, успяха да се доберат до равенството с гол от съмнителна дузпа в последните минути на мача.

През първото полувреме все пак "гражданите" бяха по-равностойни на съперниците си, и двата отбора имаха по няколко възможности за гол, но резултатът си остана неоткрит. След почивката обаче Манчестър сити имаше невероятен късмет и само блестящата игра на вратаря Джо Харт го спаси от разгромна загуба.

Резултата за Борусия откри Марко Ройс в 62-ата минута, след което той и съотборниците му направиха куп пропуски от чисти положения. В това отношение се отличи полският централен нападател на Дортмунд Роберт Левандовски.

Сити успя да се окопити от тоталния натиск на противниците си едва в 87-ата минута, когато стигна до по-сериозна възможност - Агуеро затрудни германския вратар с удар с глава. Малко по-късно при статично положение се стигна до разбъркване пред вратата на Борусия, при което топката срещна ръката на Невен Суботич и съдията отсъди дузпа, вкарана от Марио Балотели за 1:1. Дори и след това, в добавеното време германците продължиха да нападат и пропуснаха още възможности за гол.

"Не заслужавахме да вземем тази точка. Дортмунд игра по-добре от нас и в момента е по-добър отбор от нас. Трябваше да се борим здраво за всяка топка, да се борим и да тичаме. Джо Харт ни спаси тази вечер. Той се справи перфектно. Германците пък нямаха късмет. Може би нямаше дузпа в наша полза, но аз съм доволен, че все пак бе отсъдена", призна след мача мениджърът на Манчестър Сити Роберто Манчини.

В другия мач от група "D" Реал Мадрид спечели с убедителното 4:1 гостуването си на Аякс с хеттрик на Кристиано Роналдо и красив гол на Карим Бензема със задна ножица. Много силен мач направи възвръщащият формата си бразилски полузащитник Кака. Това е първият мач за сезона, в който Кака излиза като титуляр, а Лука Модрич, Месут Йозил и Анхел ди Мария останаха резерви, вероятно с оглед на предстоящия мач с Барселона в неделя.

Така Реал (Мадрид) с шест точки са едноличен лидер в групата. Борусия има 4, Манчестър Сити – 1, а Аякс е без точка. В следващия кръг след две седмици Реал гостува на Борусия, а Сити на Аякс.

В група "А" португалският Порто победи с 1:0 френския Пари Сен Жермен на своя стадион "Ещадио до Драгао". Порто надигра тотално "звездния" състав на ПСЖ, но успя да вкара само един гол едва в 83-ата минута чрез Джеймс Родригес. За ПСЖ възможности за гол пропусна шведският нападател Златан Ибрахимович.

В другия мач от групата Динамо (Киев) победи с 2:0 като домакин Динамо (Загреб) с голове в 3-та минута на Олег Хусев и автогол в 33-та минута.

В класирането води Порто с 6 точки, следван от ПСЖ и Динамо (Киев) с по 3 и Динамо (Загреб) с 0 точки.

В група "B" лондонският Арсенал победи като домакин с 3:1 гръцкия Олимпиакос с голове на Жервиньо, Лукас Подолски и Аарон Рамзи.

В другия мач като гост френският шампион Монпелие показа показа характер и борбеност и успя да завърши наравно 2:2 с гурманския Шалке 04. Французите поведоха в резултата в 13-ата минута, но после бързо мачът бе обърнат и в 53-та минута Шалке вече водеше с 2:1. Гостите дори останаха с човек по-малко, заради червен картон за десният им бек Гари Бокали. И все пак в 90-та минута успяха да изравнят с гол на Сулейман Камара.

Арсенал води с пълен актив от 6 точки, пред Шалке с 4 и Монпелие с 1. Отборът от Пирея е с две загуби.

В група "С" убедителен лидер е испанският Малага с две категорични победи с по 3:0. В първия си мач отборът от Андалусия победи руския Зенит като домакин, а снощи надигра като гост белгийския Андерлехт с два гола на Елизеу (45 и 63 мин.) и един на Хоакин (56 мин. от дузпа).

В другия мач Милан надигра като гост с 3:2 руския шампион Зенит в Санкт Петербург. Италианците поведоха с 2:0 още до 16-та минута с голове на Урби Емануелсон и Стефан Ел Шаарави. Последва силен натиск на домакините, довел до равенство с голове на бразилската им звезда Хълк в 45-та и на Широков в 40-та минута. Милан обаче не се отказа да атакува и в 75-та минута стигна до победен гол - автогол на Хубчан, опитал се да попречи на Джампаоло Пацини след центриране на Рикардо Монтоливо. За победата на италианците голяма е заслугата на техния вратар и капитан Кристиан Абиати, спасил няколко чисти положения.

В класирането след водача Малага са Милан с 4 точки, Андерлехт с 1 и Зенит без точка.