Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доставката на ваксини срещу Covid-19 в ЕС: Покупка на предимство или солидарност

5 коментара

Споразумението между "АстраЗенека" (AstraZeneca) и четирите европейски държави за ваксини срещу Covid-19 включва дози, които ще се споделят с останалите държави в Европейския съюз (ЕС) пропорционално според броя на населението, заяви източник в офиса на френския президент, след като сделката на Франция, Германия, Италия и Холандия предизвика критики от страна на Белгия, че действат самостоятелно а не координирано с ЕК.

В понеделник стана ясно, че Италия, Германия, Франция и Нидерландия са подписали договор с фармацевтичната компания АстраЗенека (AstraZeneca) за 400 милиона дози от потенциалната ваксина, която компанията разработена съвместно с Оксфордския университет.

Купуване на предимство или солидарност

"Принципът на сделката е, че ваксините ще се разпространяват пропорционално на базата на населението", казва източникът от офиса на френския президент, цитиран от Ройтерс. "Това, което поискахме и което е договорено, е производството да се проведе в Европа", обясни той.

Холандия също разясни, че ваксините ще бъдат достъпни за всички страни от ЕС, които се регистрират в схемата, след като Белгия критикува сделката.

По данни от компанията четирите страни обаче ще получат препарата първи. Компанията предвижда ваксината да бъде продавана на цена по себестойност, без печалба, докато трае сегашната пандемия. Очаква се бъдещата ваксина да осигурява защита за около една година.

От "АстраЗенека" обясниха, че във Великобритания ваксината е тествана при 1000 доброволци и сега се пристъпва към изпитания върху 10 000 желаещи. Очаква се данните от изпитанията да бъдат готови през август или септември. Това е съществен напредък, защото очакванията досега бяха ваксината да бъде достъпна едва в началото на следващата година.

По-рано белгийският министър на здравеопазването Маги де Блок заяви, че ЕК трябва да координира покупките на ваксини, за да покаже солидарност и да гарантира, че няма да има държави от ЕС, които да бъдат изоставени.

Холандският министър на здравеопазването Уго де Йонге заяви, че критиките към сделката са много странни, тъй като други държави-членки на ЕС ще имат достъп до ваксината, която все още е в клинични изпитвания.

Италия, Германия, Нидерландия и Франция ще платят 750 милиона евро за 300 милиона дози от потенциалната ваксина на "АстраЗенека" като част от европейска сделка за гарантиране на доставки от евентуалната бъдеща ваксина. Четирите държави от ЕС имат вариант да закупят и допълнителни 100 милиона дози, обясни говорител от италианското здравно министерство. За своя дял от сделката Италия ще плати около 185 милиона евро за 75 милиона дози.

Европейските правителства се надпреварват да осигурят предварителни покупки на обещаващи разработки на ваксини на фона на опасенията, че ЕС не действа толкова бързо колкото други региони и държави.

Някои държави инвестират в повече от една ваксина

Някои европейски държави инвестират в повече от една схема за снабдяване с ваксини. Германия обяви, че ще придобие дял в биотехнологичната компания "КюърВак" (CureVac), която работи върху създаване на ваксина срещу коронавируса. Германското правителство ще придобие 23% от компанията срещу 300 милиона евро. Този ход беше предшестван от опити на американското правителство през март да придобие "КюърВак" или активите ѝ, предизвикали ответна реакция на Берлин. Тогава германското правителство изрази подкрепата си "КюърВак" да остане германска.

С оглед деликатността на въпроса за собствеността на двамата разработчици на ваксина срещу коронавирус в Германия- "КюърВак" и "БиоЕнТех" (BioNTech), през май Берлин разшири правомощията си с право на вето срещу враждебно чуждестранно придобиване на компании в сектора на здравеопазването.

Франция също се надява скоро да сключи подобни сделки с други фармацевтични компании.

Призивът през май от френския производител на лекарства Санофи (Sanofi) за по-концентрирани европейски усилия в доставките на ваксини предизвика реакция, особено след като нейният изпълнителен директор заяви, че дозите, произведени в САЩ, които бързо отпуснаха финансиране за изследвания, ще отидат първо при пациенти в Америка.

Изпълнителният директор на Санофи Пол Хъдсън по-късно ревизира коментарите си, като заяви, че всяка коронавирусна ваксина ще достигне до всички части на света.

Очаква се президентът Еманюел Макрон да посети завода за ваксини "Санофи Пастьор" във Франция и да обяви съвместен ангажимент с компанията.

България обмисля как да се включи

България също изрази готовност да се включи в европейската инициативата за осигуряване на ваксина срещу коронавируса с равен достъп за населението на всички държави членки на Европейския съюз. От информационната служба на правителството съобщиха, че на този етап България разглежда различни опции относно осигуряването на ваксина.

Страната ни има готовност да се присъедини към оформилия се алианс от четири европейски държави - Германия, Франция, Италия и Холандия, които са постигнали споразумение с биофармацевтична компания за доставка на до 400 милиона дози от ваксината срещу Covid-19.

България също така разглежда и възможността да се присъедини към общоевропейско решение по темата, с което да бъдат осигурени количества от ваксината за целия ЕС. България може да заяви интерес към ваксината и в директни преговори с компания, организираща нейното производство и дистрибуция, уточниха от правителствената пресслужба.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #5

    А оплюхме Тръмп /не че е цвете и не го заслужава/ когато направи oпит дa пpидoбие eĸcĸлyзивни пpaвa въpxy пoтeнциaлнa вaĸcинa cpeщy ĸopoнaвиpyca, paзpaбoтвaнa oт гepмaнcĸa фиpмa, .

  2. Айде няма нужда. Знаете къде да си ги заврете тия 'ваксини'...

  3. Real ''Mickey''
    #3

    И насила ли ще ги набиват на хората тия "ваксини"??? Пък предварително искат да им се заплаща??:):):):):) Цялата ваксинаджийска мафия е за затвора. Същите глобални тарикати са дето дерат народите с затоплистки такси. Ама все им е малко.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  5. kosta
    #1

    Солидарност?? Като през март месец. Орел рак и щука

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.