Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доставките по "Северен поток 2" може да тръгнат до края на 2019 г.

10 коментара
Доставките по "Северен поток 2" може да тръгнат до края на 2019 г.

Доставките по газопровода "Северен поток 2" ще започнат в близките месеци, възможно е дори това да стане преди края на 2019 г., заяви руският енергиен министър Александър Новак, пред журналисти в сряда, цитиран от ТАСС.

"Ще се постараем това да стане още в тази година, но всичко зависи от техническите нюанси", каза той.

Германското правителство междувременно подчерта важността на запазването на транзита на руски газ през Украйна и след пускането в експлоатация на газопровода "Северен поток 2".

"Правителството на ФРГ винаги е било ясно за това, че с пускането на "Северен поток 2" Украйна трябва да остане страна транзитьор, но в крайна сметка това е решение само на Украйна и Русия", каза представителят на кабинета в Берлин Щефан Зайберт. От германска стана обявяват още, че приветстват тристранните разговори между Русия, Украйна и Европейския съюз по транзитния договор между "Нафтогаз" и "Газпром".

Тиражира се информация, че Брюксел настоява двете компании да сключат десетгодишен договор за транзит до 60 млрд. куб. м газ годишно през територията на Украйна с възможност за увеличение с още 30 млрд. куб. м. Твърди се, че ЕК препоръчва на Украйна да купува директно от Русия 15 млрд. куб. м за собствените си нужди, за да се икономисат средства от сегашните реверсивни доставки.

ТАСС отбелязва, че подобна оферта противоречи на собствените правила на ЕК, която проведе шестгодишно антимонополно разследване срещу "Газпром" именно заради дългосрочните договори с държави от Източна Европа, които вредят на пазарната конкуренция.

Преди дни "Газпром" предложи на Киев продължаване на сегашния договор или сключване на нов за една година, но при условие, че "Нафтогаз" оттегли претенциите си за милиарди срещу руския монополист. Това бе отхвърлено от украинска страна, а в сряда Новак каза, че двете страни са обсъждали пряк внос на 15 млрд. куб. м руски газ годишно. Той обаче отказа да коментира детайли по преговорите.

Украинският премиер Алексей Гончарук на свой ред каза, че Киев смята за най-приемливо подписването на дългосрочен договор за транзит при взаимноизгодни условия. Според него едногодишния договор е промеждутъчен вариант, от какъвто Украйна няма нужда. Той също отказва да каже какви са обсъжданите условия на бъдещия контракт. Уточнява само, че договорът трябва да предполага достатъчно икономическо съдържание, за да може украинската газопреносна мрежа да работи без рискове за енергийните системи на Украйна и ЕС".

Според ТАСС главната цел на Киев е да получи печалба от 3 млрд. долара годишно от транзита на руски газ. В същото време украинската страна и досега не може да даде ясен отговор дали ще успее да въведе през 2020 г. европейските енергийни норми, отбелязва руската агенция.

Междувременно от "Газпром" обявиха, че вече са запълнени с газ и двете тръби на газопровода "Турски поток" от руския бряг на Черно море край Анапа до приемния терминал на съоръжението край турски град Къйъкьой. Пред завършване са пусковите дейности по приемния терминал и газопроводът ще заработи до края на 2019 г.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #10
    Отговор на коментар #7

    Homosoveticus не може да е българин.

  2. Лизи Гугуткова
    #9

    Газопроводът "Северен поток-2" ще започне да работи в средата на 2020 г. Това съобщи пред репортери вицепремиерът на Руската федерация Дмитрий Козак, предава TACC, цитирана от Агения "Фокус". "В средата на следващата година", заяви министърът, отговаряйки на въпроса кога ще бъде пуснат в експлоатация газопроводът. Той обаче не уточни през кой точно месец това може да се случи. Прочети още : https://www.actualno.com/

  3. Дони Тръмпушката
    #8
    Отговор на коментар #7

    Русия е ненадежден партньор. Отива към пълен разпад:https://frognews.bg/politika/razpadat-rusiia-veche-tekushta-realnost.htmlКаква ти русофобия? Тук има само прагматизъм и технократски сметки.

  4. Zlatan
    #7

    Украйна печели 3 млрд.долара на година от руския транзит на газ.Плюе Русия, а иска газ ? Ние сме същите. Русофобията е българофобия. Русофобит смачкаха и разчлениха България в 3 световни войни.

  5. Емил Станоев
    #6

    Абе Мони ?? Както се вижда сам си пишеш и сам четеш написаното !? Нещо не е наред с теб !? А до скоро пишеше че тези газопроводи няма да станат ?! Сега си сменил темата и се правиш спец по добива на газ и нефт в Русия -- страшен си ид--т

  6. Лизи Гугуткова
    #5

    Ilian Vassilev
    43 минути ·

    Хе, хе -- значи конвенционалните технологии, които руснаците използват нямат нищо общо с технологиите за добив на шистов нефт и газ? Путин кърти. "Гроздето е кисело" защото нямат такива собствени технологии. В същност в света няма, вероятно с едно две изключение, по нещадящ екологията начин за добив, отколкото в Русия. Да не говорим за изтичането на газ и нефт в околната среда при добив, за разливи, за "варварски" начин за извличане на нефт, които на практика унищожават

  7. Лизи Гугуткова
    #4

    И всичко е ,че днес са тристанните преговори ЕК, Украйна и русия....

  8. Лизи Гугуткова
    #3

    Позиция на Европейската комисия: Никакви монополни доставки!!! Изборът е обременен от факта, че Европейската комисия изисква енергийни и петролни и газови компании да проведат така нареченото „отделяне“ (от англ. Unbundling - отделяне, разгрупиране). Тоест, ситуацията (в опростен вид) изглежда така: доставчиците на енергия ще трябва да разделят най-малко две компании до края на тази година, отделно производство и съхранение на газ от транспортиране на газ (транзит). Европейската комисия формулира своите изисквания към участниците на европейския пазар в две директиви: Директива 2009/72 / ЕО за електроенергия и Директива 2009/73 / ЕО за газ.

  9. Лизи Гугуткова
    #2

    Mikhail Krutikhin 16 ноември в 9:28 ч. вчера кореспондент на "Известия" ме хвана на автобусната спирка по телефона и ме помоли да коментирам накратко шансовете за преговори за транзит на украински газ. Искрено казвам, че основната - ако не и единствената - пречка остава нежеланието на Путин да плаща на украинците това, което беше решено от Стокхолмския арбитраж (Газпром, който през 2009 г. се ангажира да изпълни арбитражните решения, е честно готов да направи това и дори задели пари в бюджета си за дължими плащания). Тоест, препятствието е „нулевата опция“, силно обявена от Путин (прочетете: Няма да плащаме по дяволите с тях, с арбитрите )

  10. Лизи Гугуткова
    #1

    Лъжлива новина! Експертите/и немските/ уверяват, че СП-2 и турския поток няма да имат време да започнат до края на транзитното споразумение между Москва и Киев - до 1 януари 2020 г., Това означава, че руската страна няма друг избор, освен да транзитира газ през Украйна. Следователно до края на годината руската компания /с дълг 4 трилиона рубли/ ,ако иска да продава …

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам