Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доц. Валери Велев: Морбили е основният риск от понижения ваксинален обхват и бежанската вълна

България може и трябва да проследява имунизационния статус на идващите от Украйна деца

2 коментара
Доц. Валери Велев: Морбили е основният риск от понижения ваксинален обхват и бежанската вълна

Основният риск, който съществува от понижения ваксинационен обхват на децата у нас, включително на фона на бежанската вълна от Украйна, е от разпространението на морбили, което е силно заразно заболяване. Затова страната ни трябва да положи усилия както за повишаване на ваксинационното покритие сред българските деца, така също и за проследяване ваксинационния статус на децата бежанци от Украйна. Това коментира пред Mediapool доц. Валери Велев, специалист по инфекциозни болести от детската клиника на столичната Инфекциозна болница "Проф. Ив. Киров”. Той коментира актуалните данни на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦОЗА), според които обхватът на децата с основните ваксини от задължителния календар е паднат под 90% през 2021 година.

"Много е рисково това, че обхватът при основни ваксини при децата пада под 90%. Особено рисково е това при ваксината срещу морбили, защото това е най-зарзното инфекциозно заболяване и там трябва да поддържаме най-висок процент ваксинално покритие. Ако то спадне под 90%, тогава нещата започват да стават доста сериозни и много лесно могат да бъдат изпуснати. При останалите ваксини нещата не са чак толкова драматични, но при ваксината срещу морбили, паротит и рубеола именно заради компонентата срещу морбили, винаги съществува опасност", посочи Велев.

Той обърна внимание и на това, че в България винаги е имало известен процент на фалшиво направени имунизации заради антиваксърски настроения, както се видя и по време на епидемията от Covid-19 у нас с изкарването на фалшиви сертификати. "Ние не знам дали това, което подават местните РЗИ и обобщава НЦОЗА е точно. Защото в тези данни влизат и фалшиво направените ваксини", коментира Велев.

Според него бежанската вълна от Украйна, която за момента стига до нас, не е чак толкова голяма в сравнение със съседните на нея държави и затова българската държава може и трябва да реагира. "Според мен нашите здравни власти имат съвсем спокойно възможността да обследват децата, които идват и да проследят техния имунизационен статус. Много е важно това да се прави, от една страна, и от друга - ние да направим всичко възможно за повишаване имунизационния обхват сред нашите деца", посочи Велев.

Той е на мнение, че основният проблем по отношение на инфекциозните заболявания, който може да се прояви от бежанската вълна, отново е морбили, заради силно заразния характер на заболяването. Специалистът, обаче, не изключи, макар и минимален риск от случаи на полиомиелит. "Колкото и да не ми се иска да го кажа, съществува и проблемът с полиомиелитът, т.нар. ваксинодериватен щам. Полиовирусите, които се използват за направата на ваксини са два вида, респективно има два големи вида ваксини: едните са убити, които използваме и ние; другите използват омаломощен, но жив полиощам, който се поглъща през устата. Част от ваксините, които Украйна използва, са именно такива – с жив вирус. Прави се, защото тази ваксина има много по-голяма способност да дава имунитет, включително и локален на червата. Но при нея ваксинираното дете може да предава с фекалиите си около месец тези отслабени полиовируси. Тези отслабени полиовируси имат за цел самички да намират неваксинираните деца, основно там, където е ниско ваксиналното покритие, да речем в Африка, и така по естествен начин детето да се ваксинира. Но колкото и да е рядко, едно неваксинирано дете би могло да развие полиомиелит, макар и не толкова тежък, от такъв ваксинален щам, защото както вече всички знаем вирусите имат свойството бързо да мутират. И ако такива полиомиелитни, макар и ваксинодериватни вируси мутират и достигнат до степен, в която да станат по-патогенни, бихме могли да имаме проблеми", обясни Велев.

"Последно СЗО съобщи през октомври 2021 година за три случая на деца в Украйна, заразени с такъв ваксинодериватен щам. И трите деца са добре, парезите, които получиха много бързо преминаха, но това е риск, който съществува. През 2015 година отново имаше такива случаи в Украйна и в някои от пограничните ѝ райони с Русия. Т.е. това са неща, които колкото и да са редки, можем да очакваме при една толкова тежка бежанска вълна: говорим за милиони хора, които бягат. При наличието на неимунни деца у нас и част от украинските деца, които може да са неимунизирани, това е напълно възможен сценарий", посочи той.

Велев коментира, че в момента в Инфекциозна болница няма деца със заболявания заради пропуснати ваксини. "До момента, слава богу, не сме имали деца с морбили. Това заболяване е много заразно и ако има и един случай, много бързо ще се появят и други. Случаи на вяли парализи, които да се дължат на полиомиелит, също не сме имали. Имахме няколко вяли парализи, които се оказа, че се дължат на други ентеровируси. Винаги на такива деца взимаме съответните биологични материали, които се изпращат в Националния център по заразни и паразитни болести в лабораторията за ентеровируси, където се проследява това. Имаме, обаче, деца с паротит (заушка), която влиза в тривалентната ваксина. Не са толкова много, не мога да кажа, че са повече от предни години. Хубавото е, че са малки деца, а по-сериозен проблем има при момчетата, когато са в пубертета или при възрастни мъже. Така че сериозни проблеми в това отношение не сме имали, а и паротитът не е толкова заразен колкото морбили или варицела", посочи Велев.

Той уточни, че в повечето случаи на паротит става въпрос за деца с направени ваксинации. "Истината е, че когато мине известно време се случва точно компонентата за паротит да не даде добър отговори и да има по-бърз спад на антителата. Но конкретно от морбили децата са предпазени", заяви той.

Велев коментира и причините, довели до по-ниския имунизационен обхват при децата: "Безспорно отливът много очевидно започна с пандемията от Covid-19, като още през 2020 година започна да се забелязва сериозен спад. Тогава НЦОЗА отчете 30% по-нисък ваксинален обхват при ваксината срещу морбили, паротит и рубеола. Най-вероятно става въпрос за комплекс от причини. Едната е, че родителите се стреснаха изобщо да се доближават до здравни заведения дори за сериозни заболявания, камоли за някаква превенция, защото се смяташе, че това е най-лесният начин да се заразиш с Covid. Дойде и един момент, в който личните лекари станаха безкрайно претоварени с пациенти с Covid и се блокираха дните им за детска и майчина профилактика. Даже имаше момент, в който трябваше МЗ да се намеси и местните РЗИ да разкриват специални коридори, в които децата да си правят ваксините и профилактичните прегледи. Но при всички положения, и през 2020, и през 2021 година се забелязва този спад и той няма на какво друго да се дължи освен на ситуацията около пандемията".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stefan
    #2
    Отговор на коментар #1

    Айдее, експресна ваксинация, обезпаразитяване, още малко и кастрация ще поиска някой ::))) Шегичка. Това с морбили е сериозно и трябва след като вече се успокои К19 ситуацията МЗ да се върне към обичайните си дейности.

  2. Коментарът е изтрит в 20:28 на 12 март 2022 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.