Кандидатите за главен асистент, доцент и професор ще трябва да отговарят на минимални изисквания, които ще важат за всички университети и научни организации в страната. Изискванията ще бъдат определени по-късно.
Това решиха депутатите при окончателното приемане на част от поправките в Закона за развитието на академичния състав, които се очаква да бъдат гласувани изцяло в петък.
Целта е да се предотврати безразборното производство на доценти и професори през последните години, в които беше дадено право на университетите да дават научни степени и да назначават на научни длъжности по свои вътрешни правила. Преди това системата беше централизирана.
Според новите правила университетите запазват правото да съставят научни журита, които да присъждат научни степени. Кандидатите обаче ще се оценяват по единни минимални изисквания, които ще са определени на национално ниво и ще са записани в правилника за прилагане на закона. Научните организации могат да въвеждат и свои допълнителни правила. централизираните показатели са наукометрични, които отразяват научните постижения или постижения в художествено-творческата или спортната дейност, и такива, които отразяват постижения в преподавателската дейност.
Поправките в закона предвиждат и санкции при установено плагиатство. За такива нарушения занапред се предвижда отнемане на научната степен и освобождаване от съответната длъжност. Санкции ще има и за университетите и научните институции, които допускат такива нарушения. Тези разпоредби трябва да бъдат гласувани от депутатите в петък.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
4 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Това трябваше да стане отдавна. Мисля, че повече от три години се говори за минимални изисквания, но все се протакаше да се приемат. Но моето мнение е, че това няма да подобри съществено нещата. В момента се бълват купища публикации, които преразказват чужд опит и се печатат във всевъзможни "научни" списания. Формират се научни журита на приятелска основа, които дори не четат работите на кандидатите, а направо дават положително становище. Трябва да се въведе случаен избор на жури от министерството при заявка от даден ВУЗ. Така членовете няма да са обвързани шуробаджанажки и има вероятност за малко по-обективни оценки.
Както на матурите има камери, така и на тези изпити МОН да има достъп до записа при съмнение за порочни практики. Знаем как пораснаха някои политически професори...
На първо време по новите критерии трябва да бъдат преоценени всички професори-игнатевки, а след това да се върви напред, защото не е логично този, който е станал професор с 5 работи, да изисква от кандидат-професора 30 или 40 работи. Или този, който има импактфактор нула, да изисква от кандидата импактфактор 50.
Тюх! Професорите-ченгета от библиотекарския ще трябва да станат хонорувани преподаватели на свободна практика...