Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доверието към властта се повишава, Петър Москов е сред "челниците" по рейтинг

4 коментара
Петър Москов. Сн. БГНЕС

Надеждата и желание за стабилизация, отчетени през декември след съставянето на правителството, се утвърждават като тенденция през януари, когато доверието към парламентарните партии и политици леко се покачва, според последното изследване на "Галъп", разпространено в четвъртък. Най-забележителен е случаят с министъра на здравеопазването Петър Москов, чийто рейтинг на одобрение нараства почти двойно – от 14% на 27%. Както отбелязват социолозите, така той се нарежда сред "челниците" по доверие. Премиерът Бойко Борисов е с най-висок рейтинг в правителството – 33% (при 31% през декември), като при него се забелязват и обичайните ефекти на конформистка подкрепа, посочват от "Галъп".

Вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин също бележи ръст на доверието – от 24 на 29 процента, които го нареждат до другия "челник" – регионалния министър Лиляна Павлова.

През януари правителството вече е с доверие от 28%, а недоверие – 56%. Това е чувствително по-благоприятна картина в сравнение с времето преди няколко месеца (кабинетът "Орешарски"-бел.ред.), когато недоверието достигаше и до около 70%, посочват от социологическата агенция.

Заедно с това по-спокойна в сравнение с лятото изглежда и картината по традиционния въпрос "Накъде върви България?". Една пета казват "към по-добре", а около 60% - "към по-зле". "Ножицата" между негативни и позитивни оценки изглежда по-затворена в сравнение с лятото, съобщават от "Галъп".

В резултат на това слабо нараства и делът на хората, които биха гласували на парламентарни избори – от 35.9% през декември до 36.8% през януари.

Наблюдава се и увеличаваща се подкрепа за повечето партии в парламента в сравнение с декември, освен за ДПС, Патриотичния фронт и "Атака", при които има спад от средно 0.5%.

Най-силно се увеличава подкрепата за БСП - с 1.7% до 14.9%, и за Реформаторския блок - с 0.6% до 5.1%. При ГЕРБ и АБВ увеличението е съответно с 0.2% и 0.3%.

Според анализаторите от "Галъп" това е по-скоро ефект от идването на нова власт, а не реална оценка на нейната конкретна работа.

Положителните оценки за парламента достигат близо до една пета от отговорите, а отрицателните спадат в последните месеци.

Одобрение за президентската институция споделят една трета от запитаните, а на обратното мнение са над 50%. Институцията остава на стабилни нива на популярност, макар и сравнително ниски в исторически план.

През януари негативни очаквания за икономиката споделят около две пети от запитаните, а под една трета не очакват промяна.

Изследването е проведено от 9 до 15 януари сред 1009 респонденти чрез пряко интервю по домовете. Представително е за пълнолетното население в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. IvanGamizov
    #4

    явно, някакви стъкмистики показват. това че бойко борисов си купи поста с парите на данъкоплатеца, които той присвой не е доверие.

  2. Alan Smithee
    #3

    Айде пак на Калъп Интернешънъл. Няма никакво смислено обяснение за прокарването на сравнение между края на Орешарски и началото на Борисов-2. Реперът за сравняване на началото на Борисов-2 следва да бъде ... началото на Орешарски, а не краят му. Ъ?

  3. BlueWater
    #2

    Редактори на "Медиапул", попитайте собствениците на тази социалистическа, пардон социологическа агенция, как се представят пред хората които анкетират?........................................................................................................................ 1. "Галъп" 2. "Галъп Интернешънъл" 3. BBSS

  4. BlueWater
    #1

    Редактори на "Медиапул", крадена търговска марка не трябва да се пише дори и с кавички! Не вярвам на нито едно число дадено от тази агенция!...................................................................................................................... От сега нататък просто ще игнорирам всички публикации на техни данни в медиите. Съветвам всички, които мислят като мен да направят същото.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.