Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доживотен затвор за Хосни Мубарак

6 коментара
Снимка: БГНЕС

Съд в Кайро осъди бившия президент на Египет Хосни Мубарак на доживотен затвор по обвинения за съучастие в убийството на демонстранти по време на народния бунт срещу режима му през януари миналата година, съобщиха световните агенции.  Бившият вътрешен министър Хабиб ал-Адли получи същата тежка присъда.

И двамата можеше да бъдат осъдени на смърт заради смъртта на около 850 души миналата пролет, когато полицията и силите за сигурност откриха стрелба по протестиращите в няколко египетски града.

”Хосни Мубарак се осъжда на доживотен затвор по обвинение за използване на сила срещу демонстранти”, заяви главният съдия на процеса Ахмед Рифаат.

Оправдани обаче бяха шестима бивши полицейски началници. Свалени бяха и обвиненията в корупция срещу синовете на Мубарак – Алаа и Гамал.

След огласяването на присъдата в съдебната зала избухнаха ожесточени сблъсъци между адвокати и роднини на потърпевшите и подсъдимите. Веднага след произнасянето  на присъдата присъстващи в залата са започнали да скандират, че искат смъртна присъда, след което на трибуните са започнали безредици.

 Осъдените бяха незабавно изведени от залата. Съдиите на процеса също напуснаха трибуната.

Самото заседание премина при засилени мерки за сигурност, а Мубарак пристигна, за да чуе присъдата си, с хеликоптер. Редът в града се охраняваше от 20 хиляди полицаи и 160 танка.

Един от адвокатите на бившия президент - Ясер Бахр съобщи след заседанието, че присъдата ще бъде обжалвана.

"Ще обжалваме. Присъдата изобилства от юридически пропуски", посочи адвокатът. Египетската прокуратура нареди Мубарак да бъде транспортиран в затвора Тора. Здравето на Мубарак обаче се влошило при пристигането му в затвора. След внезапната криза, която получил, Мубарак е бил подложен на лечение.

Мубарак беше свален от власт през февруари 2011 година, след като беше начело на Египет в продължение на 30 години. Той е обвинен в превишаване на правомощията си и в корупция, но едно от основните обвинения срещу него е свързано с издадена заповед, позволила на полицията да открие огън по демонстрантите, в резултат на което загинаха 800 души.

Събитията в Египет бяха катализатор на Арабската пролет, донесла политически промени в няколко държави в региона, включително Тунис и Либия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Ето един кратък анализ(не е мой) - за размисъл: В Египет никога не е имало държавен глава който да не е издигнат из м/у военния елит. Мумарак - също. Но преди година-две Мубарак открито лансира сина си за свой наследник, но сина му не е военен и е носител на граждански реформи. Военните са открито бесни и изведнъж -хоп революцийка, в края на бунта, Мубарак е свален (от военните) и военните благородно приемат да управляват до изборите?! а май и след тях! Не мирише а направо вони, ама нещо им се изплъзва плана а и "мюсулманските братя" перфектно се възползват от ситуацията.

  2. Анонимен
    #5

    Да, прозападните диктатори ги осъждат. Преди това запада многократно ги е призовавал да се демократизират. От друга страна про-руските диктатори не се предават, а и Русия не ги кара да се променят. Про-руските диктатори до такава степен са разбили държавността че даже не ги и осъждат. За тях единствената надежда за възмездие e разгневената тълпа да ги линчува.

  3. Анонимен
    #4

    Хосни Мубарак го осъдиха, а нашия Тодор Живков не.Мубарак, на който не му остава много живот ще умре като осъден, а Тодор Живков си умря неосъден. От тези два факта можем да заключим,че революцията в Египет не е фалшива, каквато беше у нас по време на прехода.У нас останаха комунистите на власт и те сега управляват България, като от нищо старо не са се отрекли.Само дето сега се наричат демократи и се опитват да ни учат на демокрация.

  4. Анонимен
    #3

    А за Краля на амфетамина (Бойчето) само 5 години.

  5. Анонимен
    #2

    същото чака и нашия Бойку Баранамак, заедно с другите СЕЛСКИ ПИЧОВЕ от управлението след като паднат от него!

  6. Анонимен
    #1

    М.Н.
    За съжаление, между мохамеданските държави, наченките на цивилизованост се крепят на оръжието на армиите и на диктатори като Хосни Мубарак. След свалянето им иде промяната, която вероятно няма да е пролет, ами направо зима, защото демократично избраните ще са ислямисти, които ще зачеркнат всичко, което прилича на някаква цивилизация и ще се върнат към средновековието и шериата, а не гражданското право, съотв. на 21 в. В съседна Турция се е случило същто, Кемал Ататюрк насилствено ги е отказал

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.