Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДПА: Финансовите връзки с Русия усложняват спасяването на Кипър

17 коментара
ДПА: Финансовите връзки с Русия усложняват спасяването на Кипър

Години наред Кипър остана незасегнат от слуховете, свързващи банките му със съмнителни депозити на "силните на деня" и престъпници от Източна Европа. Сега обаче страната има нужда от помощи за милиарди от Европейския съюз, а слуховете ѝ препречват пътя и водят до редица проблеми, пише в понеделник агенция ДПА.

Преди 20 години това бе сръбският лидер Слободан Молошевич и парите, които се предполага, че е изпрал през кипърските финансови институции. Днес вниманието е насочено към руските олигарси, мафиоти и корумпирани държавни служители, които според слуховете са укрили в Кипър 26 милиарда долара, добавя агенцията.

Икономиката на Кипър бе разтърсена от колапса на гръцката икономика и сега Никозия се опитва да получи спасителна програма на стойност 18 милиарда евро от Европейския съюз. Заради силните връзки с Русия обаче европейските страни и най-вече Германия се колебаят да протегнат ръка за помощ. Политиците в Берлин заявяват, че не са готови да помогнат, докато не бъде осигурена прозрачността на кипърската банкова система.

Канцлерът Ангела Меркел в края на миналата седмица посети Никозия, след като международната рейтингова агенция Moody's понижи кредитния рейтинг на Кипър с три степени до Саа3.

В Никозия цари напрежение. Министърът на финансите Васос Сиарлис заяви, че парите ще стигнат само за поддържане на икономиката до края на март.

Никой няма политическата сила да наложи въвеждането на реформите, докато през февруари не бъде избран новият президент. "Съобщихме на представителството на ЕС, че тук не се перат пари. Кипърските банки действат прозрачно. Всеки може да провери", посочи сътрудник на Сиарлис.

Анализаторите обаче са скептични. По същия начин са настроени и експертите в Москва, които посочват, че Кипър е твърде зависим от притока на руски пари, за да бъде сериозно заинтересуван от прозрачност на банковата система. Русия обаче изключи вероятността да се притече на помощ. "Кипър е страна членка на ЕС", заяви руският президент Владимир Путин при посещението си миналия месец.

В миналото все пак Русия помагаше. През 2011 година, когато Никозия изпадна в затруднено финансово положение, Москва ѝ предостави кредит от 2,5 милиарда евро при лихва 4,5 % за срок от четири години.

Само че когато през юли Кипър поиска нов кредит от 5 милиарда евро, Москва не се отзова на молбата.

Силните връзки датират от 60-те години, когато Кипър бе активен член на Движението на необвързаните държави (международна организация на държави, които не са членки на военни блокове), а Москва оказваше подкрепа на Никозия в продължаващата патова ситуация с Турция.

Хиляди кипърци са следвали в Русия, включително сегашният президент Дмитрис Христофиас. Руският език се говори почти от всички по южното крайбрежие на островната държава, а големи сектори от икономиката са свързани с руския бизнес. За Русия Кипър е нещо като врата към ЕС.

Тези връзки обаче допринасят за продължаващите слухове за пране на руски пари. Пенсиониран дипломат, живеещ в Кипър, описва ситуацията като "съкровищница за жълтата преса".

Германия остава твърда в исканията си спрямо Кипър. Меркел настоява да види повече приватизация, икономии и структурни реформи в банковия сектор.

Докато кипърските политици са в предизборен режим обаче, малко вероятно е нещо от тези мерки да бъде изпълнено. Когато Меркел се срещна с консервативния Никос Анастасиадис, сочен за фаворит на президентските избори, той хвърли цялата вина за сегашните проблеми върху Христофиас.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #17

    Защо ЕС прие Кипър в насипно състояние. Защото се чувства отговорен за идиотската ситуация, в която НАТО натика тази държава. Защото не си мръдна пръста да каже, че държави от ЕС не могат да завземат територии. Но има и други примери за идиотска европейска политика.

  2. Анонимен
    #16

    №13, въпросът ти е резонен.Факт е,че Кипър беше приет в ЕС не само неподготвен, но и без да отговаря на елементарните изисквания за една държава, кандидатка за членство в ЕС да няма проблеми със своите съседи от никакъв характер.А случаят с Кипър е ясен.Осровът е разделен на две, с неустановен статут на част от неговата територия и с непрекъснати конфликти и претенции между двете части на Кипър.Това е класически пример на държава, която не отговаря не само на условията да е член на ЕС, но дори и

  3. Анонимен
    #15

    Империя на злото !

  4. Анонимен
    #14

    №12,целиш да прокараш някакви проруски внушения на форумната аудитория, като спамиш.Потърси друга тема, за да си изявиш русофилството и американофобията.

  5. Анонимен
    #13

    Може ли някой да каже как и защо Кипър беше приет в ЕС, след като има неуреден конфрикт със северната част от острова?

  6. Анонимен
    #12

    Русия и Китай съвместно ще отговорят на разгръщането от САЩ на глобалната противоракетната отбрана (ПРО) в Азия.
    Секретарят на Съвета за сигурност на Руската Федерация Николай Патрушев по резултатите от преговори в Пекин изрази намерението на страните да координират своите действия в тази сфера. Подобно нещо се казва за първи път.

    По-рано Москва беше казвала, че ще отчита уверенията на американските партньори, че азиатската ПРО не е насочена срещу Русия. Пекин беше по-откровен в думите си. Него

  7. Анонимен
    #11

    Кой още не е разбрал, че комунистите ползват Кипър като бансова офшорка от над 20 години.

  8. В и К
    #10

    Който е прал пари при тези тарикати, той да ги спасява. Ако никой не иска да ги спасява, да се изритат от еврозоната, да се оставят да фалират и толкова.

  9. Анонимен
    #9

    Кипърците правят гръцки иширети и се надяват да лапат европейски милиaрди както Гърция, но май няма да се получи. Островът е близко до брегоевте на Турция и ЕС като нищо може да остави турците да го цивилизоват. Руснаците нямат желание да изливат милиaрди в тази продънена кофа, нито пък ръждясалите им корита могат да го достигнат необезпокоявани. Тъй че кипърските тарикати да наблягат на турския, че тъй както са подкарали, скоро може да ги обединят.

  10. Анонимен
    #8

    Това по гръцки означава Европейските кредитни институции да бъдат поставени в пазарни условия, което тези институции винаги са желали. Но кой ти е крив, като викаш дявола.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.