Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДПС-депутат и бивш зам.-министър на съд за източване на милиони

Фирми, свързвани с Илия Илиев, взели над 4.2 млн. лв. от НКЖИ, без да работят

3 коментара
Илия Илиев и Антон Гинев

Доскорошният депутат от ДПС Илия Илиев и бившият зам.-министър на транспорта Антон Гинев в две правителства - на Пламен Орешарски и на Бойко Борисов, отиват на съд заради източването на над 4.2 млн. лв. от две държавни дружества чрез фиктивни договори.

Освен тях по делото обвиняеми са още Огнян Георгиев, бивш директор на железопътна секция в Русе и Кръстю Дискосков, директор на поделение "Транспортно строителство и възстановяване" в Горна Оряховица, съобщиха от държавното обвинение в понеделник.

След привличането му като обвиняем през юни 2016 г. Антон Гинев подаде оставка от поста заместник-министър на транспорта и беше освободен от премиера Бойко Борисов.

Илия Илиев пък сам се отказа от депутатския си имунитет, а в края на миналата година прокуратурата повдигна и второ обвинение срещу него за купуване на гласове.

Илия Илиев е лидер на политическата формация "ДРОМ". Той беше общински съветник от ГЕРБ в София мандат 2007 – 2011 г., а в 43-тото Народно събрание влезе с листата на ДПС. В момента на Илиев е наложена прокурорска забрана за напускане на страната.

Всички обвиняеми по делото са с най-леката мярка за неотклонение "подписка", с изключение на Кръстю Диксоков, който е без мярка, заради тежко здравословно състояние.

Предстои Софийският градски съд да насрочи заседание по делото.

Аферата е от 2007 – 2008 г.

Източването на двете държавни дружества – Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) и "Транспортно строителство и възстановяване", е станало в периода от 22 октомври 2007 г. до 9 октомври 2008 г., когато на власт беше тройната коалиция начело със Сергей Станишев.

По това време Антон Гинев е генерален директор на НКЖИ. Той сключва договори с предварително определени фирми в нарушение на Закона за обществените поръчки, без да обявява търгове. Контрактите са с компаниите - "Розалия ММ" ЕООД, "Триумф" ЕООД, "Енерджи груп 2003" ЕООД и "Строителство и инвестиции" ЕООД. Те са собственост на лица, за които се смята, че са свързани с Илия Илиев.

Те не са изпълнили дейностите, за които са били наети, но въпреки това са им били изплатени над 4.24 млн. лв. Това е ставало с помощта на документи с невярно съдържание, посочват от прокуратурата.

Без да работиш ти плащат

Няколко са сключените договори от Антон Гинев, като шеф на НКЖИ, с четирите фирми.

Първият е от 22 октомври 2007 г. за 3.12 млн. лв. с "Триумф" ЕООД. Компанията е трябвало да направи изследване на деформациите на земната основа на жп гарата в Русе. Първоначално фирмата получава аванс от 927 000 лв., а после са ѝ преведени още пари и сумата достига близо 1.1 млн. лв. Въпреки получените средства "Триумф" не изпълнява нищо по договора.

Вторият договор е от 11 декември 2007 г. с "Розалия ММ" за възстановяване на отводнителните съоръжения между гарите Моруница и Бяла за близо 1 млн. лв. със ДДС. Сумата е изплатена на "Розалия ММ", но работата не е свършена.

Третият договор е от 12 септември 2008 г. с държавното предприятие "Транспортно строителство и възстановяване" и подизпълнителя "Енерджи груп 2003" ЕООД за 2.28 млн. лв. с ДДС. Управител на частната фирма е Йордан Илиев, който е брат на Илия Илиев.

Договорът е за възстановяване на отводнителните съоръжение между гарите Моруница и Бяла по IV-та главна жп линия. В него са включени и неизпълнените дейности по предходния договор и това е довело до подписването на още три нови договора в Горна Оряховица.

Единият е сключен на 24 септември 2008 г. между държавното предприятие "Транспортно строителство и възстановяване" и "Енерджи груп 2003" за 665 508 лв. с ДДС. Два дни по-късно – на 26 септември 2008 г. е сключен нов договор, но с "Розалия ММ" за 814 477 лв. На 9 октомври 2008 г. е подписан и третия договор, но този път със "Строителство и инвестиции" за 662 629 лв. с ДДС.

И по трите контракта работата е една и съща - за отводняване между двете гари Моруница и Бяла. Парите на трите различни частни фирми са преведени, но нито една от тях не е свършила работата, а това е направено частично от работниците на държавното дружество.

Обвиненията

Бившият шеф на НКЖИ и бивш зам.-министър на транспорта Антон Гинев ще отговаря пред съда за умишлена безстопанственост на повереното му държавно имущество, от което са настъпили вреди за НКЖИ и държавното предприятие "Транспортно строителство и възстановяване" (ДП "ТСВ") за 4 240 356 лв.

Обвинението срещу депутата от ДПС Илия Илиев е за това, че в периода от 11 декември 2007 г. до 16 септември 2009 г. в Горна Оряховица и Русе в съучастие с шефа на НКЖИ и местните началници ги е улеснил в присвояване на чужди пари от НКЖИ и ДП "ТСВ".

Илия Илиев е обявявал стойността на строително-ремонтните работи, които трябва да се фактурират в полза на "Розалия ММ", "Енерджи груп 2003", "Строителство и инвестиции", явявал се на място и представял на служителите предварително съставени и подписани от името на дружествата фактури за претендирани работи, за които били издавани протоколи-образец 19.

Въз основа на тях на частните фирми са били преведени държавните пари, без да е свършена работата. Присвояването от 3.14 млн. лв. е квалифицирано от прокуратурата като особено тежък случай в особено големи размери.

Бившият директор на железопътна секция в Русе Огнян Георгиев e обвинен за длъжностно присвояване в особено големи размери за това, че е разпоредил превеждане на 998 115 лв. на "Розалия ММ", без частната фирма да е свършила работата, за която е била наета. Нещо повече - Георгиев е знаел, че работата се извършва от работници на държавната фирма, но е разпореждал на подчинените си да подписват и съставят документи с невярно съдържание.

Бившият директорът на поделение "Транспортно строителство и възстановяване" в Горна Оряховица Кръстю Диксоков е обвинен в присвояване за това, че в съучастие с Илия Илиев е разпоредил на "Розалия ММ", "Енерджи груп 2003" и "Строителство и инвестиции" да им бъдат изплатени над 2.14 млн. лв. без фирмите реално да са свършили работата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Христо Радев
    #3

    Всички обвиняеми по делото са с най-леката мярка за неотклонение "подписка", с изключение на Кръстю Диксоков, който е без мярка, заради тежко здравословно състояние. След този абзац някак си става безпредметно да се чете..

  2. Коментарът е изтрит в 23:46 на 2 март 2022 от автора.
    #2
  3. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Че то поскъпването на водата в София също си е зиточване на милиони, но нито Софиянски, нито Борисов, нито дори Вили лилков отиват на съд за неизгодни договори или за безстопанственост! Не защитавам ДПС! Те са партия етническа, противоконституционна! Антибългарска! Регистирарана след натиск от американскотопосолство през 1990г! След което България се превърна в изключително токсична и корумпирана държава!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.