Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДПС-електоратът от Турция отново аут от избори

68 коментара
ДПС-електоратът от Турция отново аут от избори

Нов фронт срещу ДПС е на път да се отвори за местните избори, след като само преди три месеца бе отнето правото на техния електорат в Турция да гласува на изборите за Европейски парламент. Първите наченки на нова анти-ДПС вълна в Народното събрание и на пореден скандал в управляващата коалиция се появиха по време на заседанието на правната комисия в парламента във вторник.

С 8 гласа “за” и три “против” бе приет на първо четене обобщеният проект за промени в Закона за местните избори, който синтезира приетите по-рано различни предложения на БСП, СДС и ДСБ. В него се казва, че право на глас имат български граждани, които са живели в съответната община най-малко 10 месеца.

Това трябва да бъде удостоверено с наличие и на постоянен, и на настоящ адрес в съответната община, издадени отново най-малко 10 месеца преди провеждането на вота. Другият вариант пред избирателя е да удостовери, че е живял на територията на конкретна община само с настоящ адрес.

Изискването и в двата случая на настоящ адрес с подобен срок на уседналост ще елиминира от избирателните списъци всички български граждани, които притежават само постоянен адрес в България, но настоящият им е в чужбина. Така приетия текст ще засегне електората на ДПС в смесените райони, който се връща от Турция и гласува на местните избори.

По аналогия, пребиващите в Турция български граждани нямаха право да гласуват за евродепутати, защото живеят в страна, която не е членка на ЕС.

Редакционни поправки

Преди гласуването в комисията депутатите от ДПС Четин Казак и Ремзи Осман протестираха срещу тези норми. Според тях редакцията им подменя по същество подкрепения от ДПС проект за Закон за местните избори на БСП, внесен от Мая Манолова.

В този вариант не съществуват условията за 10-месечно пребиваване и се дава възможност гласоподавателите да бъдат регистрирани в списъците по постоянен или по настоящ адрес. За сметка на това в приетите варианти на ДСБ и СДС се предлагат съответно 10 и 12 месеца за пребиваване на гражданите в конкретните общини.

Председателят на правната комисия Янаки Стоилов (БСП) се опита да успокои коалиционните партньори като заяви, че текстовете се предлага за гласуване в този вид, защото става дума за обобщен вариант на законопроект. Той обясни, че нищо не пречи промени да бъдат направени между първо и второ четене на законопроекта.

При гласуването на обобщения вариант “за” се обявиха от БСП, НДСВ, СДС, ДСБ и “Атака”. Против гласува ДПС, а зам.-председателят на правната комисия Четин Казак изрази изненадата си, че изобщо му се предлага такава редакция на закона.

От ДПС държаха спорните текстове на трите законопроекта да бъдат разписани отделно един от друг, а не в обобщен вариант. “Най-силно подкрепен бе законопроектът на Мая Манолова. Ние сме против това изписване, защото променя неговите текстове по същество”, заяви Казак.

При гласуването обаче комисията отхвърли неговото предложение текстовете да се разпишат отделно и остана спорният вариант.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

68 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Крали Марко
    #69

    !

  2. te se iznenadali
    #68

    ebati naglite .toi se bil iznenadal6toe ini4er skapan ili po drugomu kazano bulgarin s promit mozuk 6to ne zamislite malko be kopelata.dogan nqma da e ve4no na vlast tog togav 6te vidim kak 6te se razpurdite

  3. bugarite w chujbina
    #67

    Winagi shte mrazite i podozirate suseda si, mislite, che zaslujawate poweche ot nego i che toj ne e pulnocenen grajdanin na tazi skapana durjawa. Tezi "zakoni" sa antikonstitucionni i narushawat prawata na choweka. Taka, che budete prokleti.

  4. rasist
    #66

    Като искаш конституция и права бягай бързо бързо в Турция. Там ще ги получиш в достатъчно количество. И не забравяй да си вземеш вазелин. Казват , че с него по се понасяла демокрацията в Турция

  5. Шебек
    #65

    ... се борят със следствията, вместо да атакуват причините за проблема. Проблема очевидно е нездравословно силните електорални позиции на ДПС. Причини за това аз виждам две:1. Висока мотивация на турското малцинство да гласува2. Липсата на мотивация за гласуване у "великите" БългариПредложения законопроект не се засяга тези две причини, а се опитва да поставя огради пред избирателите на ДПС. Но както казваше баба ми - оградите са за добитъка, не за човека; човека все ще намери как да се прехвърли през една ограда. Така че, както видяхме и на евроизборите, резултатът от такъв тип мерки, като поредния изборен зако, ще бъде незначителен.

  6. Европеец
    #64

    Ако не беше изискването за уседналост, резултатът от евровота щеше да е друг и Турция днес щеше да има най-голямата партия в България.Има консенсус и за местните избори, но той се дължи най-вероятно на другото ни правителство - в Брюксел.Евросъюзът няма да допусне нещата в държава-членка да се решават от друга държава, чието членство е повече от проблематично.И още нещо. Що се отнася до Кърджали отрязването на изборния туризъм няма да е достатъчно.Преди време към Кърджали бяха пришити околните турски

  7. ves
    #63

    Не вярвайте, че комунетата ще приемат този законопроект. Ето, започнали са вече да се успокояват един друг, че има първо, второ четене и между тези четения стават пазарлъците. Всчко начало е така: плашат се един друг, за да могат после да се спазарят. Турци, араби нали не харесвали да продадат каквото и да е, ако нямало пазарлък. А комунистите така държат и своите избиратели до последно да си мислят, че те се съобразяват с мнението им. Пък нали така плашиха и сакса за имотите, Божинов само за това

  8. Браво на ЕС
    #62

    Не да ми идват тук и да решават кое и как. В крайна сметка става въпрос за национални интереси. Турските орди прекалиха. Браво на ЕС ! Ясно е, че ЕС има пръст в тази работа.

  9. Един
    #61

    Категорично селата около Кърджали трябва да бъдат отрязани от вота за съветници и кмет на Кърджали. Става въпрос за оцеляване на България. Става въпрос за това, че хора с ориенталски манталитет и мироглед ни се качиха на главите.

  10. Един
    #60

    А пребройте българите в чужбина,които гласуваха на парламентарните избори през 2005 г. Не говоря за турците с български паспорт.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.