Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДПС: Имунитетът пази депутатите от натиск на правителството

32 коментара

Депутатският имунитет е единственият начин, по който народният представител може да бъде защитен от натиск от страна на изпълнителната власт. Тази теза лансираха във вторник тримата представители на ДПС – Лютви Местан, Ремзи Осман и Христо Бисеров – по време на дискусиите във временната комисия за промени в конституцията. В сряда комисията ще вземе окончателно решение по текстовете преди второто четене, насрочено за следващия ден. Очаква се третото поименно гласуване да се проведе в края на март.

Пред колегите си Христо Бисеров обясни, че при управляващи партии партийните елити се възпроизвеждат в правителството и това дава сериозна възможност за натиск от страна на представители на изпълнителната власт върху депутатите. Бисеров уточни, че има много по-малки рискове за злоупотреба с власт и натиск от страна на съдебната власт в сравнение с лостовете на изпълнителната.

В допълнение зам.-председателят на комисията Лютви Местан обясни, че е абсурдно да се смята, че корените на корупцията са в Народното събрание, тъй като корупция може да има там, където има разпределение на реални финансови средства. Местан обаче уточни, че не отрича възможностите на депутатите да въздействат върху решенията на членове на изпълнителната власт.

От ДПС обясниха, че това са мотивите да подкрепят първоначално внесения от тройната коалиция текст, който едновременно разширява възможността да се разследват депутати и за леки престъпления от общ характер, и създава достатъчно възможност за защита на народните представители, така че да могат да изпълняват задълженията си.

С тези мотиви ДПС се възпротивиха и срещу възможността депутатите сами да искат сваляне на имунитета си. Това предложение бе внесено от БНС.

Естествено, че ако един народен представител поиска по време на процедурата имунитетът му да бъде свален, това ще бъде уважено, но декларирането на отказ също може да бъде използвано за натиск, обясни Ремзи Осман.

Срещу предложението на БНС с мотива за възможен натиск се обявиха и от БСП и НДСВ. От управляващото мнозинство настояха и за запазване на парламентарната процедура за сваляне на имунитета, за да се гарантира публичността на действията.

Само ДСБ и ОДС предложиха пълно снемане на депутатския имунитет, но това не бе прието.

Представителите на управляващото мнозинство се обединиха и около предложението, според което предсрочното освобождаване на главния прокурор и председателите на върховните съдилища при уронване на престижа на институцията да може да става както от 2/3 от депутатите, така и от Висшия съдебен съвет. Крайното решение за освобождаване трябва да бъде потвърдено с указ от президента, който обаче не може да върне повторно искане на Народното събрание (НС). Освободените магистрати могат да обжалват решението пред Конституционния съд.

При първото четене на поправките бе гласувано НС да може да освобождава предсрочно главния прокурор и шефовете на върховните съдилища за тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и за действия, накърняващи престижа на съдебната власт. С новите изменения депутатите ще могат да упражняват правомощието по освобождаване само в последния случай.

Единствен Янаки Стоилов предупреди колегите си, че ако двете институции започнат едновременно процедура по отстраняване и излязат с противоположни решения, това може да предизвика криза.

По повод възможността за сезиране на Конституционния съд (КС) заради промените в конституцията, за която преди време намекна председателят на ВКС Иван Григоров, председателят на ПГ на левицата Михаил Миков обясни, че КС трябва да поеме своята отговорност.

Ако КС отхвърли промените, ще изпратим следващия път партньорската проверка по глава 24 “Правосъдие и вътрешен ред” да разговаря с КС, допълни Миков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. СПАРТАК
    #32

    Боряна виж коментара ми в твойта статия "Европа иска осъдени за пране на пари у нас"!И тук е същото положение, вече съм го коментирал!ДЕПУТАТИТЕ НЯМА ДА СИ СВАЛЯТ ИМУНИТЕТИТЕ! Ти знаеш защо? Бог високо, цар далеко! Да му мисли простосмъртния!Това е положението!

  2. СПАРТАК
    #31

    БРАВО ДА ВИ Е ЧЕСТИТО!САМО ПОЛИТИЧЕСКИ БОРД ОТ ЕС ИНАЧЕ НЯМА СПАСЕНИЕ ЗА ПРОСТОСМЪРТНИЯ БЪЛГАРСКИ НАРОД!Ашколсун Меди, да ти е честито, ти поне го заслужаваш, след като има толкова ЯНИЧАРИ!БОГ ВИСОКО, ЦАР ДАЛЕКО!Това е положението!

  3. gnome
    #30

    Тук не търпят чуждото мнение.Зад безобидното Модериране, се крие цензура!

  4. reakzioner
    #29

    Haide sega, vsi4ki mnogo razbirate! Ne e losho da ima imunitet, po vazanoto e da ima barza sistema za svalianeto im pri izvarsheno prestaplenie!

  5. az
    #28

    Айде стига с този номер да се гласува и от чужбина. Като толкова искате да не сте заминавали. А с този тъп аргумент видяхме какво стана. Българите в чужбина и на последните избори почти не си мръднаха задниците да гласуват, но за сметка на това турците успяха да гласуват поне по два пъти. Така че е време да се въведе изискване само лица с българско гражданство да могат да гласуват и да се премахне този цирк с двойното гражданство

  6. reakzioner
    #27

    Ami ako niakoi vaorazen subekt to4no tebe pri4uka, kratuno takava, togava kakvo?

  7. атака
    #26

    поне здраве

  8. подписка
    #25

    Вие живеете постоянно в чужбина? Вие пребивавате временно извън страната или следвате в европейски или американски университет? Вие сте двоен гражданин? Вие имате само българско гражданство и живеете на територията на България, но държите на правата на всичките си съграждани, защото искате и те да държат на Вашите?Тогава се включете в подписката против проекта за изменение на Закона за избор на президент и вицепрезидент на Републиката, който се намира в етап на обсъждане и ако бъде приет, ще Ви лиши

  9. атака
    #24

    "В допълнение зам.-председателят на комисията Лютви Местан обясни, че е абсурдно да се смята, че корените на корупцията са в Народното събрание, тъй като корупция може да има там, където има разпределение на реални финансови средства "Лютви Местан , без да иска се изпусна ,това им е зора , да са в изпълнителната власт. Че иначе от къде ще крадат . Въже прегризаха , само и само да са в правителството . Как така без имунитет ? Кой ще ги пази от отговорност ? Всеки крадец разчита , нещо или някой да му пази гърба .

  10. атака
    #23

    Писал съм го и пак го пиша - само въоражаването на всички пълнолетни и психично здрави граждани , и масовата употреба на оръжието по предназначение ще ни оправи.Полицията да има санитарни функции : да прибира труповете , да дава първа помощ на ранените , и дезинфекцира . Съдии и прокурори , не са ни потребни .По конституция , единствено законен ще е съда на Линч.Ще ми реват за някакъв имунитет , гарги проскубани . Който не слуша и се прави на луд на месо и толкова , следващия .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.