Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДПС получава Булгартабак, Василев остава министър

0 коментара

Николай Василев най-вероятно ще запази министерския си пост, но ще се лиши от контрола върху Булгартабак, който ще мине под шапката на земеделския министър от ДПС Мехмед Дикме.

"От две години се говори, че хранително-вкусовата промишленост трябва да е на подчинение на министерството на земеделието, където ѝ е мястото. Ако се сметне, че това е подходящият момент - и това ще стане", заяви днес вицепремиерът, който придружаваше министър-председателя в Девня. Той уточни, че все още не е запознат с предстоящите промени в правителството, но той ще се съгласи със тях, каквито и да са те.

Преди няколко месеца лидерът на ДПС Ахмед Доган - коалиционен партньор в кабинета - беше поискал Булгартабак да мине към контролираното от ДПС министерство на земеделието, а туризмът да се обособи в отделно министерство под ръководството на сегашния зам.-министър от квотата на ДПС Димитър Хаджиниколов. Това беше условието на ДПС да снемат претенциите си към махането на Николай Василев.

Премиерът Сакскобургготски днес заяви само, че ще се създаде агенция по туризма, а не министерство, за да не станат много министрите в кабинета. Не смятам, че това е орязване на правомощията ми като министър на икономиката, коментира Николай Василев.

Доган най-вероятно е свалил искането си отделяне на туризма в отделно министерство и поради факта, че основната приватизация в отрасъла е приключила, законите са приети, а освен това Николай Василев и без това не се бърка особено в работата на Димитър Хаджиниколов.

Желанието на Доган да вземе под свой контрол Булгартабак е било заявено след провала на ключовата за кабинета приватизационна сделка по-рано т.г. След като мнозинството влезе в поредния остър конфликт с конституцията, със съдебната власт, с президента и с опозицията, приемайки извънредно законодателство за продажбата на тютюневия холдинг, ДПС постави неизпълними условия към кандидат-купувача от консорциума, подкрепян от Дойче банк. Така сделката пропадна.

Ако хранително - вкусовата промишленост бъде прехвърлена към земеделското министерство, където беше до 1997 г., там ще попадне и друга важна за отрасъла компания - Ел Би Булгарикум.

Сигурна е смяната само на Атанасов, Финков и Калчев

В събота Сакскобургготски потвърди, че промените в кабинета ще са факт до края на юли, преди лятната отпуска на парламента. Той не коментира конкретни имена, но даде индикации за посоката на промените с доклада си пред кабинета за неуспехите и успехите на двугодишното управление.

Той посочи като най-популярни постижения на управлението си микрокредитирането, успешната банкова приватизация, положителните резултати от реформата в митниците, както и ръстът на инвестициите, които от началото на годината досега са с 34 процента повече от същия период на миналата година. Това бе изтълкувано като положителна оценка към министрите Лидия Шулева, Милен Велчев, Николай Василев.

Не са изпълнени очакванията на хората в сферите на здравеопазването и образованието, не са достатъчно ефективни действията на органите на реда за ограничаване на престъпността срещу гражданите каза още премиерът.

Това означава сигурни смени на министъра на образованието Владимир Атанасов и на здравния министър Божидар Финков и евентуално на Георги Петканов. Очакванията са начело на министерството на образованието да застане досегашният зам.-министър Анастас Герджиков. За поста на Божидар Финков, който бе излъчен от т.нар. юридическо лоби в НДСВ, се очакват пазарлъци, тъй като и лобито на депутатката Антония Първанова има претенции към контрол върху сектора.

Почти сигурно от кабинета ще излезе министърът на държавната администрация Димитър Калчев, който не се справя с административната реформа и преди два месеца тя бе прехвърлена към вицепремиера Лидия Шулева. Неговият ресор най-вероятно ще поеме Пламен Панайотов като пръв вицепремиер.

Абрашев не бил нарочен за смяна

Изненадващо за мнозина, много вероятно е министърът на културата Божидар Абрашев, който се превърна в един от най- комичните символи на този кабинет, да запази поста си. Независимо от критиките от всички страни и натискът от страна на депутати от НДСВ като Явор Милушев, Коста Цонев и др., премиерът имал слабост към Абрашев, който преди време написа оратория за царя, а по-късно и за поканата ни в НАТО.

Според Лидия Шулева промените в кабинета не трябва да бъдат радикални. "Може би няколко настройки, ако мога така да се изразя, на системата са необходими, но в никакъв случай не и радикални структурни промени", посочи тя в интервю за БНР.

Промените ще доведат до по-добро управление на страната и успешен финал на мандата, заяви вицепремиерът Шулева и прогнозира, че те могат да се окажат и добра основа за втори мандат.

През двегодишното си управление правителството се е справило с много от очакванията за подобряване на качеството на живот и реформи, отчете той на заседанието във Варна. Само допреди две години за българите присъединяването към Европейския съюз и НАТО е изглеждало невъзможно, докато днес това вече никой не подлага на съмнение, заяви премиерът.

Сред постиженията на мнозинството той открои и новия тон на толерантност в политиката, отразил се в цялостния обществен живот.

Ниските доходи - заплаха за конкурентноспособостта

Ниските доходи на българите е една от несвършените работи и предизвикателство пред правителството, каза на пресконференция във Варна Николай Василев. Според него както и да се измерват доходите - в номинално или в реално отношение, те са едни от най-ниските в цяла Европа и най-ниските от 12 страни, които се присъединяват към ЕС. Това според министър Василев е заплаха за конкурентоспособността на страната през следващото десетилетие.

Запазващото се високо равнище на бедност е другото предизвикателство пред правителството. Според доклада бедността е два пъти по-висока отколкото преди осем години. Сравнително висок растеж на икономиката и намаляване на безработицата са положителните страни, отчетени в доклада за конкурентоспособността на икономиката, представен пред министрите.

Пред колегите си Василев е посочил, че 192 лицензионни и разрешителни режима ще бъдат напълно премахнати или значително опростени. Бизнесът в България е обложен с ниска ставка на корпоративния данък, която в момента е 23, 55 на сто, а от общо 263 общини в 117 вече е въведена нулева ставка за данък печалба. Според вицепремиера страната е в състояние да се справи в средносрочна перспектива с конкурентния натиск и пазарните сили, които действат в Евросъюза.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.