В пълния текст на последния доклад на МВФ за България личи предупреждението, че българското правителство е подложено на силен политически натиск за увеличаване на разходите в бюджета. Според фонда, при приемането на бюджет 2003, правителството частично се е поддало на този натиск, осъществяван и от коалиционния партньор в управлението ДПС.
Докладът бе приет от борда на директорите на МВФ в началото на февруари, които заедно с него одобриха и отпускането на поредния транш по 2-годишното споразумение с България.
В текста си личат ясно спорните въпроси, довели до първоначален неуспех на последната мисия на фонда у нас. В края на октомври м.г. екипът на Джералд Шиф си тръгна от България, като заяви, че не е постигнал съгласие с правителството по параметрите на бюджет 2003. Според Шиф, в него се отваря дупка от около 500 млн.лв. - 300 млн. нереализуеми приходи от ДДС и осигуровки и 200 млн. разходи, които не са калкулирани в сметките. След месец и половина - през декември, фондът и правителството все пак стигнаха до споразумение. Хората на Милен Велчев обосноваха пред МВФ допълнителни източници на приходи, сред които допълнителни дивиденти за държавата от останалите все още държавни БТК и Булгартабак, както и по-ниски разходи за лихви по външния дълг заради намаляващия курс на щатския долар.
Пълният текст на доклада, цитиран от Дойче веле, отчита политическия натиск върху българското правителство, предизвикан от ниския жизнен стандарт и високото ниво на безработицата. Това е довело до отказа на България да се съобрази с препоръките на специалистите от МВФ за бюджет, базиран на по-консервативна финансова политика.
В доклада се посочва, че впечатляващото икономическо развитие на България не е довело до подобрение на жизнения стандарт. Оставащите много ниски доходи, безработицата, както и неуспеха на правителството да завърши големите си приватизационни проекти, са направили кабинета Сакскобургготски непопулярен и за сметка на това са укрепили позицията на социалистическата партия, отчитат от МВФ.
Популярността на правителството не е нараснала въпреки продължаващото положително макроикономическо развитие, както и подобрения международен статус на страната след поканата за членство в НАТО и определянето на дата за ЕС. В този контекст, според МВФ, по-малкия партньор в управляващата коалиция - ДПС, е увеличил натиска за повишаване на разходите в различни ключови социални сектори. Натискът на ДПС е направил трудно провеждането на финансовата политика на правителството, отчита фондът.
В доклада се изразява опасение, че предстоящите през тази година общински избори могат да засилят тези тенденции.
Според МВФ, ако правителството не проведе скоро ключовите данъчни и структурни реформи, поставя на риск постигането на дефицита в бюджет 2003 и изпълнението на собствените си икономически цели. Сред многото препоръки е и тази да не се дават повече данъчни облекчения и да не се увеличава размерът на годишните отпуски, както и да се завърши реформата на финансирането на общините.
Фондът настоятелно препоръчва да се проведат докрай реформите в БДЖ, здравеопазването и топлофикациите, за да се намали необходимостта от държавно субсидиране.
Дойче веле коментира още, че кризата в отношенията между България и МВФ след първата неуспешна мисия на фонда не е останала незабелязана от американските медии, които са придали политически акцент на полученото в началото на февруари одобрение от борда на фонда. Те са свързали това одобрение с поддръжката на страната за политиката на САЩ спрямо Ирак.
Ю Пи Ай коментира, че с подписването на писмото на 10-те държави от Вилнюската група в подкрепа на Америка и гласуването на разрешение САЩ да използват нейното въздушно пространство /станало часове преди борда на фонда/, България е получила блестящи оценки от МВФ въпреки тяхното явно противоречие с фактите. В същата статия фондът е наречен "Дългата ръка на американската външна политика", използвана от САЩ за награждаване и наказване.
Пред Дойче веле ръководителят на мисията за България Джералд Шиф определя тези обвинения като "съвършено измислени". Прегледът беше одобрен от целия Изпълнителен борд, програмата на правителството е много силна и заслужава поддръжката на МВФ, казва той. Шиф добавя, че фактът, че има трудни въпроси, поставени по време на дискусията, не е необичаен, тъй като докладът на МВФ- експертите е много открит и честен по тези въпроси. Но заключението е, че цялостната програма на правителството е много добра, посочва Джералд Шиф.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.