Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДПС се цели в поне 50 хил. гласа от Турция и 40 депутати в новия парламент

Осман Октай: Ердоган се намесва грубо в изборния ни процес

18 коментара
ДПС се цели в поне 50 хил. гласа от Турция и 40 депутати в новия парламент

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ е завил, че партията има за цел да получи най-малко 50 хиляди гласа от Турция след отпадането на ограничението от 35 избирателни секции извън ЕС и да вкара най-малко 40 депутати в новия български парламент, съобщава БТА.

На изборите през април ДПС имаше общо 30 народни представители и получи около 20 хил. гласа от Турция при ограничението от 35 секции. С последните промени в Изборния кодекс обаче това ограничение падна. Сега автоматично там бяха разкрити 58 секции. Това са места за гласуване, в които през последните 5 години са гласували повече от 100 избиратели. Отделно са подадени и почти 14 хил. заявления за гласуване в Турция и секциите там ще се увеличат.

"Този фактор (отпадането на ограниченията за секции в чужбина - бел. ред.) отново изведе на преден план значението на гласовете от Турция за ДПС. В момент, когато позициите на Движението за права и свободи са притиснати в контекста на българската вътрешна политика, се подсилва значението на това посещение, което има смисъла на отваряне към Турция", посочи анализаторът по международни отношения доцент д-р Кадир Йозлем пред БТА.

През последните дни делегация на ДПС, водена от Карадайъ, бе на посещение в Турция, където се срещна президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган. 

"Моделът "Доган" е толкова закъсал, че очаква подкрепата от Ердоган"

Според бившия високопоставен кадър на ДПС Осман Октай Ердоган се намесва грубо в изборния процес в България. "Той цели да употребява и българските мюсюлмани, изнася напрежението от Турция към България и към Балканите. Трябва да ни тревожи защо го прави", каза пред БНР Октай.

По думите му "явно моделът "Доган" е толкова закъсал, че очаква подкрепата от Ердоган":

"Има обратна реакция в изселническите организация с избирателни права в Турция и вътре в страната. Защо Карадайъ не отива на предизборни срещи с изселници, а отива да разчита на държавната администрация на Ердоган да наложи контрол върху изборния процес? Освен това Ердоган губи авторитет в страната си... Изселническите организации или ще останат пасивни на изборите, или няма да се подчинят на държавен контрол".

"Ударът от американския финансов департамент с подписа на Байдън ще има сериозно отражение върху ДПС, върху модела "Доган". Има неадекватна и паническа позиция от страна на ДПС... Очаквам да излязат още много неща - фирмени обвързаности около обръчите на Доган", добави Октай по повод наложените от САЩ сакнции срещу бившия депутарт от Движението Делян Пеевски.  

Сближаване

Визитата на ДПС в Турция идва в навечерието на официалния старт на предизборната кампания у нас, но и показва още по-ясно сближаване между президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган и партията на Ахмед Доган.

Сигнал за затопляне на отношението на Ердогн бе даден още през декември миналата година, когато Ердоган взе участие в националната конференция на ДПС с поздравително видео. Отношенията между Турция и ДПС бяха обтегнати, след като през 2016 г. Анкара забрани на Доган и Делян Пеевски да влизат в страната заради проруска политика и контрабанда на цигари. Малко по-рано Доган обяви пред актива на ДПС, че партията няма да бъде "пета колона" на Турция и изгони Лютви Местан с официален мотив, че е подкрепил Анкара срещу Москва.

През 2016 г. Ердоган бе приел лидера на опозиционната на ДПС партия ДОСТ Лютви Местан, имаше срещи и с Касим Дал и Корман Исмаилов от (НПСД), които в един период бяха подкрепяни от структурите на управляващата ПСР, но това остана в миналото.

"Посещението на представителите на Движението за права и свободи в Турция е стъпка в опитите за възстановяване на близки отношения с управляващата Партия на справедливостта и развитието", заяви Йозлем.

Посещението на представителите на ДПС не бе обявено официално от турска страна, но те бяха приети на най-високо ниво в турската държава. Кулминацията бе срещата с президента Реджеп Тайип Ердоган. На нея присъстваха личности от най-близкото обкръжение на държавния глава - външният министър Мевлют Чавушоглу, ръководителят на Дирекцията по комуникации към президентството Фахреттин Алтун, президентският говорител Ибрахим Калън, бившият министър на вътрешните работи Ефкан Ала, сега заместник-председател на ПСР, което е сигнал за важността на водените разговори от гледна точка на Анкара.

Гостите разговаряха отделно с министъра на външните работи Мевлют Чавушоглу, с председателя на Великото национално събрание на Турция Мустафа Шентоп, както и с отговорни представители на управляващата ПСР.

Среща имаше и с лидера на основната опозиционна сила - Народнорепубликанската партия (НРП), Кемал Кълъчдароглу и отговорни представители. ДПС дълги години поддържа близки отношения със структурите на НРП чрез по-голямата част от асоциациите на изселниците от България, голяма част от които са гласоподаватели и на ДПС.

За какво са били разговорите

По време на разговорите Карадайъ е обърнал внимание на проявите на национализъм в България, които по думите му се подхранват от антитурската омраза и са тревожен проблем.

"В нашата страна е забранено да се прави пропаганда на майчиния турски език, дори се налагат глоби. Ние не сме емигранти. Турция е нашата родина, България е нашата земя, останали сме там след Османската империя. Нашата борба е борба за запазване на турската ни идентичност, на езика, религията и традициите", е заявил лидерът на ДПС.

Обсъдени са били и проблемите с преподаването на турски език в българските училища като свободно избираема дисциплина.

"Това е много сериозен проблем. Смятаме, че ако се установи сътрудничество между образователните министерства на двете страни, това може да спомогне за решаване на проблема с учебниците на турски език за нашите училища, тъй като имаме сериозни трудности. Нашето поколение ги изпита на гърба си, дано новите поколения не се сблъскват с тях", е посочил още той.

Председателят на Великото национално събрание на Турция Мустафа Шентоп пък посочил, че е особено важно осигуряването на необходимите условия от турската страна за спокойното упражняване на правото на вот от гласоподавателите в Турция с българско гражданство.

"Турция в това отношение има опит. Както на вота на 4 април, така и на 11 юли ще бъде направено всичко необходимо, за да премине гласуването спокойно. Нашето желание е гражданите от турски произход в България да се ползват с правата на равноправни граждани, които са защитени от конституцията. Като председател на Великото национално събрание на Турция очаквам вашето съдействие за активизиране на контактите между парламентите на Турция и на България, на съответните комисии и Групи за приятелство на фона на нормализирането след епидемията от Covid-19, което ще бъдат от полза за развитието на нашите двустранни отношения", е заявил турският парламентарен председател.

Шентоп е отправил покана до Ива Митева, която бе избрана за председател на Народното събрание след изборите на 4 април, да участва в Осмата парламентарна асамблея на Процеса на сътрудничество в Югоизточна Европа, която ще се проведе под домакинството на Великото национално събрание на Турция в края на юни в Анталия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. рептилиан
    #18

    "Ердоган се цели..." е правилното заглавие. Повдига бойния дух на подопечната му партия. 20 депутати заради усилията.

  2. Велислав
    #17

    Да не забравяме, че ДПС е руска партия на фашистки принцип, в която нищо извън мнението на водача(фюрера) няма значение. В случая руският фюрер Путин е отправил молба към турския фюрер Ердоган да удари едно рамо преди изборите в България, имитирайки сближение, добри чувства и перспективни намерения. Разбира се, че трябва да се тревожим, защото е много трудно до обвиним в симпатии към България когото и да било от тримата фюрери - Доган, Ердоган и Путин, от което следва, че Русия е избрала едно от болните места по тялото на България, за да я халоса точно там..

  3. Мазен Кумунис
    #16

    Нали никой не се заблуждава, че този подарък за турците е от любимците на русофилистика Рундьо: - розовосините отпадъци на наш Ристьо - мутрите на Мая и - чалгаджиите ;)

  4. АКЦЕНТ: "Ще увеличи ли постижение си ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ? Христо Иванов не само запази централното си място в обществения дебат, но успя да се открои и в предишния кратък парламент, както и след него със спокойния си тон и отмерени оценки. Също така възстановиха главното за тази партия в досегашния й дневен ред: критиката към съдебната система. Това прави много вероятно ДБ да увеличи електоралното си постижение. https://eurocom.bg/new/vodeshchi-sotsiolozi-veroyatno-e-ima-takv-narod-da-e-prva-politicheska-sila-gerb-shche-e-vtora

  5. Контрапункт
    #14
    Отговор на коментар #12

    Да, това е добра опция! На основата на санкциите на САЩ срещу един от основните техни бизнесмени - даже чудесна! Никой в България няма нужда от етнически стрес. Най-малко - в тоя момент

  6. Контрапункт
    #13
    Отговор на коментар #11

    Аз моите агрументи и виждания си ги изложих и сега и преди..... А ти къде и с кой ще се целуваш - не ни интересува!

  7. Pavlova
    #12

    Като гледам ДПС се е прицелило в заличаване поради свързано лице със санкциониран по закона "Магнитски". Да ми вадят етническата карта пак..... малко е прекалено, но пък ако е така, следва да бъде заличена по Конституцията на РБ.

  8. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #11
  9. Контрапункт
    #10
    Отговор на коментар #8

    А ти какво точно смислено си направил? Я ни информирай? Само спамиш с думи миризливи и такива като "квичиш" и подобни.... Ай, кротни се малко!

  10. Контрапункт
    #9

    Освен премахване ограниченията за избирателни секции в чужбина, трябваше да се укаже в Закона, че дадена партия не може да има повече гласове от чужбина, отколкото в самото БГ. Т.е. сумата гласове да е максимално двойно на тези от БГ..... Но това не беше направено... и след абдикацията по нарцистични причини на ББ и на Дългия от своите партии - може изведнъж ДПС да се окаже първа сила в следващия парлемент

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.