Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДПС спряло със заплахи лектори на семинар за малцинствата

0 коментара

Заради заплахи от страна на ДПС бившият главен мюфтия и бившият ректор на Висшия мюсюлмански институт не пристигнаха за участие на семинар за малцинствата, който бе бойкотиран и от депутатите на Доган.

Ген. Атанасов: Властите знаят, но крият похитителите на шофьорите ни в Ирак

Бившият шеф на НСС ген. Атанас Атанасов хвърли "бомба" на семинара за малцинствата в Разград с изявлението си, че българските специални служби "знаят кои са похитителите на нашите шофьори в Ирак, но властта ги крие от обществото под натиска на ДПС". Според Атанасов близки до ДПС ислямски фондации, свързани с Ал Каида и терористите, подкрепяли "лица от българския обществен и религиозен живот".

По думите на ген. Атанасов, от известно време правителството разполага с информация, че Георги Лазов и Ивайло Кепов са отвлечени и екзекутирани от служители от тайните служби Мухабарата на Саддам Хюсеин.

още

Селим Мехмед и Мустафа Хаджи трябваше да бъдат лектори на семинара "Националните малцинства в условията на демокрация и пазарна икономика", организиран от фондациите "Демокрация" и "Конрад Аденауер" в Разград, където участваха представители на партия Демократи за силна България начело с Иван Костов.

Изселници разкритикуваха Доган

Близо 120 турци, българи, роми, арменци от Североизточна България участваха в двудневния форум заедно с изселници от Турция, които изразиха неудовлетворението си от политиката на лидера на ДПС Ахмед Доган както в България, така и в Турция.

Етническите турци, участващи в семинара, признаха, че са принудени от страх да гласуват ДПС, тъй като се опасяват да не загубят работата си, например.

Изселниците се оплакаха, че от българските политически партии единствено ДПС ги посещава преди избори. Изселниците в Турция не одобряват политиката на Ахмед Доган, каза председателят на клона ѝ в Одрин Наджи Шентюрк. Според него българските турци ще настояват за осигуряването на по-добри условия за инвестиране в България и това ще бъде основен момент в разговорите с партиите преди изборите догодина.

ДСБ предлага българите в чужбина да гласуват по интернет

Шентюрк настоя в избирателните секции в Турция да има представители и на други партии освен ДПС, защото по този начин Доган контролира вота им, предаде за Mediapool кореспондент на в. "Екип 7".

Шентюрк заяви, че в Турция има над 1 милион български изселници, но стотици от тях не могат да упражняват правото си на глас заради малкото секции.

Представителите на партия Демократи за силна България обаче заявиха, че ще подкрепят създаването на виртуален избирателен район, в който да се събират гласовете от вота на живеещите в чужбина българи. Така ще се избегне подмяната на политическото представителство в определени региони, смятат ДСБ, които ще внесат законопроект за гласуването по електронен път.

След среща с български изселници в Турция Иван Костов заяви, че ДСБ ще изготви конкретна програма за работа с малцинства и за тяхното политическо представителство. "Искаме хората да почувстват в наше лице здрав гръб", заяви Костов.

Костов: Доган иска "постоянен абонамент" във властта

По време на дискусията лидерът на ДСБ Иван Костов е заявил, че липсата на роми и турци в армията и полицията прави сектора за сигурност в България слаб.

Той обясни, че ДПС иска "постоянен абонамент във властта", като в противен случай твърди, че е застрашен етническия мир. Всяка партия в условията на демокрация може да бъде критикувана, само ДПС се смята за недосегаема, каза Костов и добави, че това е порочен модел, защото в Европа не се признават права, произтичащи от националността на гражданите.

Той определи като унизителна и невярна тезата, която приближени до Доган политици опитват да лансират, че лидерът на ДПС е личен гарант на етническото спокойствие в България. "Ако приемем, че толерантността зависи от конкретен човек, това означава, че обществото се е отказало от механизмите за възпроизводство на културната си идентичност. Толерантността зависи от традициите в България и никой политик не държи ключа за нея в джоба си", заяви Костов.

На този етап ДСБ е единствената политическа сила в България, която атакува сложилия се етнически модел, монополизиран от Ахмед Доган и партията му. Преди няколко месеца посланикът на САЩ у нас Джеймс Пардю заяви, че не е редно само една партия да представлява етническите турци в България, но от ръководството на ДПС незабавно възразиха, че в партията имало много етнически българи и тя не е монополизирала вота на малцинството.

В същото време вече има оплаквания на българи, най-вече от смесените райони, че местните лидери на ДПС водят политика на силово включване на българи в партията си, заплашвайки ги с уволнения или спънки в бизнеса, поради което пък засегнатите не можели да дадат гласност на проблемите си.

ДПС заплашило участници в семинара

Бившият говорител на мюфтийството Николай Панков заяви пред журналисти, че ректорът на Висшия мюсюлмански институт в София Мустафа Хаджи е бил заплашван от хора от партията на Ахмед Доган да не ходи на семинара.

Хаджи трябваше да говори за образованието по ислям в България, което се финансира от арабски фондации, някои от които са свързани с терористичната групировка Ал Каида.

Форумът пропуснаха бившият главен мюфтия Селим Мехмед, както и поканените от региона депутати от ДПС и областни управители. Организаторите обясниха отсъствието на Мехмед с пътуване в чужбина. Според Панков Мустафа Хаджи и Селим Мехмед са били единствените турски духовни водачи, които са били против вмешателството на ДПС в Главното мюфтийство. По думите на Панков, заради това Хаджи ще загуби и поста си като ректор на мюсюлманския институт.

Кемал Еюп разясни в Силистра силата на българския етнически модел

По време на семинара в Разград в Силистра се проведе нещо като алтернативен форум за малцинствата, с участието на ДПС.

Там депутатът от ДПС Кемал Еюп заяви, че силата на българския етнически модел е в това, че руши бариерите и преодолява страха между различните етнически групи, предаде БНР. Кемал Еюп изнесе лекция на тема "Нациите, партиите и малцинствата", пред участниците в Летния европейски университет. Кемал Еюп заяви, че българското решение се различава от решението в други страни на Балканите, които са възприели квотния принцип за защита на правата на малцинствата.

"Нашият модел е всеки да се реализира според възможностите си. Малцинствата да се интегрират пълноценно в обществото", заяви Еюп.

ДПС е възникнало за защита правата на етническо религиозно малцинство, вижда бъдещето си в Обединена Европа като либерална партия за защита на правата и свободите на личността, обясни Еюп. В обединения европейски дом всяка нация е малцинство, посочи той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.