Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДПС вкара свой в надзора на държавните пари, БСП напусна залата

Очаквано бившият депутат от ГЕРБ Борис Грозданов оглави фискалния съвет

0 коментара
Юнал Тасим. Снимка: БГНЕС

ДПС успя да вкара в надзора на публичните финанси на държавата свой представител, за когото е спорно дали има нужните знания, за да изпълнява ефективно задълженията си. БСП очевидно бе наясно със ситуацията и предупреди в сряда преди гласуването на състава на новосъздадения Фискален съвет, че няма вяра на новия надзорен орган, затова ще се обръща директно към Европейската комисия.

"Фискалният съвет възпроизвежда мнозинството в Народното събрание - ГЕРБ , РБ, ПФ и ДПС", коментира зам.-председателят на парламентарната група на БСП Янаки Стоилов.

На практика "отстреляни" бяха икономистът от Лондон Димитър Иванов, дългогодишен съветник на бившия президент и сегашен лидер на АБВ Георги Първанов, издигнат от БСП и подкрепен от АБВ, и изпълнителният директор на Центъра за либерални стратегии Георги Ганев, чиято кандидатура беше предложена от Мартин Димитров от Реформаторския блок.

Очаквано за председател на фискалния съвет беше избран бившия депутат от ГЕРБ – Борис Грозданов, който стана известен с искането си за облагане на пенсиите.

Останалите членове на Фискалния съвет, които бяха избрани от Народното събрание, са бившите зам.-министри на финансите Любомир Дацов (РБ) и Дора Андреева (БДЦ), както и ректорът на висшето училище по финанси и застраховане Григорий Вазов (Патриотичният фронт). Изненадващо подкрепата на мнозинството получи човекът на ДПС Юнал Тасим.

Мандатът им е шест години, като те ще следят бюджета и макроикономическите прогнози. Целта е да се поддържат устойчиви публичните финанси.

Поредният надзорен и скъпо платен орган се създава по европейски изисквания. За разлика от КФН например той е само фигуративен орган, защото решенията му не са задължителни.

Новият председател - радетел за облагането на пенсиите с данъци

Новият председател на фискалния съвет Борис Грозданов е бивш депутат от ГЕРБ в 41-то Народно събрание. Грозданов не е публично известна фигура. Името му се свързва със скандалното предложение за въвеждане на данък върху пенсиите през 2012 г., което така и не мина.

69-годишният доц. Грозданов е пенсионер, но продължава да работи в СУ "Св. Климент Охридски" в катедра "Публична администрация". Преподава също така финанси и счетоводство в Бургаския свободен университет.

"Няма човек в тази зала, който да има съмнение за професионалните и човешките качества на Борис Грозданов. Той е един балансиран човек, отворен към идеи и чужди мнения." Така шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова описа бившия си колега.

При изслушването в бюджетната комисия Грозданов обеща да работи за изграждането на висок имидж на новия независим консултативен орган. "Неговият председател би следвало да се нареди до тройката, която формира финансовия надзор в страната – председателят на Комисията за финансов надзор, министърът на финансите и гуверньорът на БНБ", каза Грозданов тогава.

По думите му една от функциите на Фискалния съвет ще бъде превантивна. В нея ще се анализират рисковете, свързани с устойчивостта на публичните финанси. От своя страна, рисковете ще се класифицират чрез два елемента – възможността за появяването на риска в действителност и отражението му върху показателите, включени в Консолидираната фискална програма (КФП).

БСП напусна залата в знак на протест срещу отпадането на Димитър Иванов

Общо претендентите за петте места във Фискалния съвет бяха осем, предложени от различни политически сили, като двама се бореха за председател.

Реформаторският блок единствен издигна двама кандидати. Единият е бившият зам.-министър Любомир Дацов, който доскоро беше общински съветник в София от НДСВ. Официално той беше предложен от Димитър Танев от РБ, като зад кандидатурата му стои Движение "България на гражданите" на Меглена Кунева, с която са работили заедно в правителството на Симеон Сакскобургготски, а след това и при тройната коалиция.

Дацов беше претендент и за председателския пост, но при гласуването получи подкрепа само от 26 депутати. Девет гласуваха против, а 76 се въздържаха и така бившият зам.-финансов министър остана само член на фискалния съвет.

Другият кандидат на РБ беше програмният директор на Центъра за либерални стратегии Георги Ганев. Неговата кандидатура беше предложена от Мартин Димитров от РБ, но при гласуването в парламента Ганев не получи достатъчно гласове.

Страстите се нажежиха след отпадането на икономиста Димитър Иванов, предложен от БСП. Той не получи подкрепа и левицата напусна залата.

В периода 2002 – 2007 г. живеещият в Лондон Димитър Иванов беше икономически съветник на експрезидента Георги Първанов и се смяташе, че има подкрепата и на АБВ, която участва в управлението на страната.

Изненадващо обаче ГЕРБ предпочетоха да подкрепят кандидата на ДПС Юнал Тасим, за когото гласуваха 113 депутати. Последно той беше зам.-министър на икономиката в правителството на Пламен Орешарски, като отговаряше за оперативна програма "Конкурентоспособност". Тасим няма почти никакъв опит в публичните финанси. Преди това - от 2001 до 2013 г., той беше депутат в три парламента. През 1987 г. се дипломира като инженер-химик в ХТМУ – София, а през 2001 г. завършва и бизнес планиране в Стопанска академия "Димитър Ценов" в Свищов.

Най-много подкрепа събра ректорът на Висшето училище по финанси и застраховане Григорий Вазов – 132 гласа. Той беше издигнат от Патриотичния фронт.

Четвъртият член на Фискалния съвет е бившия зам.-министър на финансите по времето на правителството на Иван Костов – Дора Андреева. Нейната кандидатура беше вкарана от партията на бизнесмена Христо Ковачки – БДЦ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.