Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Драмата около "Газпром"

17 коментара
Драмата около "Газпром"

Цената на природния газ пада на световния пазар. Най-големият данъкоплатец в Русия, концернът "Газпром", е заплашен от загуби за милиарди, пише германският в. "Ди Велт".
Изданието припомня, че цената на газа намаля още през ноември и декември. През януари спадът продължи с бързи темпове. На годишна база понижението на цената е около 30 процента.

Една от причините за това е свиващото се търсене в Китай, който е най-големият вносител на природен газ.

Преди седмица поне пет танкера с втечнен газ, пътуващи към Китай, са променили своя маршрут, съобщи британската консултантска фирма Poten & Partners.

В края на миналата седмица енергийният министър на Катар - държавата, която е най-големият износител на втечен газ – заяви, че катарските газови концерни са силно заети с това да променят маршрута на танкери с втечнен газ, предназначени за Китай.

По този начин излишният газ търси нови пазари и подбива цената, включително в Европа. Ситуацията донякъде напомня драматичния спад на цената на петрола в течение на няколко месеца през 2014 г. Тогава Саудитска Арабия, която е най-големият износител на петрол, искаше да вземе надмощие над конкурента си САЩ и развъртя газовото кранче, но в крайна сметка предизвика срив на цената, който по-късно бе компенсиран само отчасти.

Въпреки сходствата с отрицателната динамика на цените, сегашната ситуация е по-различна, отбелязва "Ди Велт".

По-дългосрочната причина за цената на природния газ е друга - увеличението на втечнения газ на локалните пазари, на които по-рано почти изключително преобладаваше тръбопроводният газ. Наред с другите износители на втечнен газ, от 2018 г. САЩ се стремят силно да попаднат на световните пазари.

Това засяга преди всичко най-големия в света газов концерн "Газпром", който е основен доставчик на газ в Европа. Досега "Газпром" осигурява 40% от газовия внос в ЕС.

Продажбите в Европа имат решаващо значение за концерна, който не успява да спечели почти на нищо на вътрешния руски пазар, където цените подлежат на строга регулация.

Съединените щати искат да получат най-големия залък от европейската торта. Като минимум "Газпром" не трябва да разширява своето господство на пазара и своите възможности. САЩ провалиха пускането на "Северен поток 2" в началото на годината. Руснаците обаче не се предават и изпратиха в Балтийско море намиращия се на тихоокеанското крайбрежие кораб за полагане на тръби "Академик Черский". Те обаче няма да успеят сами да завършат строежа на газопровода, заяви министърът на енергетиката на САЩ Дан Бруйет на Мюнхенската конференция за сигурност.

"Няма да могат", каза той и обяви още по-голямо противодействие срещу проекта.

Има обаче и други проблеми във връзка с търсенето. От една страна общото забавяне на китайската икономика, включително и заради търговския конфликт със САЩ, оказва негативно влияние върху търсенето на Китай. От друга -  през есента европейските енергийни компании на фона на руско-украинския спор за газовия транзит и страха от спиране на доставките, усърдно запълниха подземните газови хранилища и купиха рекордни количества газ, включително и от "Газпром". Накрая обаче спорът бе решен мирно и това понижи още газовите цени.

Последиците за "Газпром" са съществени. Ако първото полугодие на 2019 г. не беше относително успешно, финансовата ситуация вече можеше да е достатъчно затруднена. В третото тримесечие печалбата на концерна отбеляза спад от 45 процента на годишна база, отбелязва изданието.

В настоящата 2020 г. ситуацията ще остане сложна, тъй като излишъкът на газ на пазара ще се увеличи, а цената ще остане ниска. Затова, по ирония на съдбата, своята отговорност носи и "Газпром". Концернът се хвана за друго оръжие и в момента агресивно продава рекордни количества на ежедневните си търгове на своята електронна търговска платформа – при това с голяма отстъпка.

През лятото цената на газа в Европа може да падне още веднъж, прогнозира енергийно изследване на Оксфордския институт, цитирано от "Ди Велт".

"Газпром" обаче се надява, че от 2021 г. работите отново ще тръгнат нагоре, завършва изданието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #17

    "Роснефт" изплати дългове от 11 милиарда долара и остана почти без пари Роснефт прекара 2019 година в режим на шоково намаляване на дълга, заради което най-голямата компания производител в Русия трябваше да се раздели с почти цялата парична валута, натрупана по сметките му. Започвайки годината с дълг от 4.391 трилиона рубли, до 31 декември Роснефт я намали до 3.828 трилиона, връщайки на заемодатели и облигационери 183 милиарда рубли за краткосрочни заеми и 380 милиарда за дългосрочни.

  2. Bлaдo
    #16

    дори несъществуващата ЮКОС вече е много по-богата от "съществуващата" гАзПром...

  3. Лизи Гугуткова
    #15

    Нефть по $40: чем грозит развал ОПЕК Цены на нефть могут упасть до $40 за баррель Отдел «Бизнес» 19.02.2020, 09:02 А ДАНО!

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #14
  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #13
  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12
  7. Лизи Гугуткова
    #11

    INTERFAX.RU - Активи на Русия в редица страни са застрашени от временни мерки по делото Юкос, след решението на Апелативния съд в Хага... В отговор на въпрос на Интерфакс дали бившите акционери на ЮКОС могат да искат пред националните съдилища на редица държави да прилагат временни мерки срещу руските активи, Кондаков каза: „За съжаление, те могат“. "Те (бивши акционери ) трябва да получат признаване на тези арбитражни решения в местните съдилища. В редица държави, като Франция и Белгия, подобни признания не бяха необходими. Арести бяха извършени преди признаването им от съдилищата", каза Кондаков.

  8. balrogbg
    #10
    Отговор на коментар #6

    В метрополията и принадлежащите и колонии, цената е строго регулирана.

  9. Лизи Гугуткова
    #9

    Ilian Vassilev За сведение - през 2003 година преди да бъде арестуван Ходорковски, борсовата цена на Юкос беше 37 милиарда долара, повече от тази на Газпром. Сегашната оценка от 50 милиарда долара е силен удар лично върху Путин и на практика превръща всички активи на Роснефт по целия свят, като и на държавата Русия в потенциална цел за арест или запор. Това е изключителен удар и никакви обжалвания няма да свършат работа.

  10. Александър Борисов
    #8
    Отговор на коментар #3

    Как можа да кажеш такава безсмислица?! Само да дразниш форумът ли ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.