Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Драматичен спад на британската икономика след Брекзит

1 коментар
Драматичен спад на британската икономика след Брекзит

Британското решение да напусна Европейския съюз доведе до "драматично влошаване" на икономическата активност в страната, каквото не е виждано от финансовата криза през 2009 г., сочи индексът на компанията за финансова информация "Маркит" (Markit), цитирана от ББС в петък.

Индексът на мениджърите по доставките (PMI) е спаднал до 47.7 пункта през юли, докато месец по-рано нивото му е било 52.4. Когато стойността на индекса падне под 50 пункта, това означава свиване на бизнес активността. Спадът е най-големият от 88 месеца насам и бе определен от анализатори като сигнал за рецесия на британската икономика.

В отговор на публикуваните данни британската лира загуби около 0.9 на сто от стойността си и така от решението за Брекзит на 23 юни досега тя е поевтинява с 10 процента.

Проучването сред 650 компании от областта на услугите, транспорта и търговията сочи, че очакват намаляване на поръчките и влошаване на бизнес климата. С негативни очаквания са и производствените предприятия.

Това са сигнали, че британската икономика може да се свие с 0.4% през третото тримесечие спрямо предходното, посочи главният икономист на агенция "Маркит" Крис Уилямсън. Според него обаче всичко ще зависи от това, дали ще има по-нататъшно влошаване през август, или ще се окаже, че юли представлява шоковата най-ниска точка на бизнес активността след Брекзита.

"Единствените останали пъти, когато този индекс е регистрирал подобен спад беше по време на световната финансова криза през 2008/2009 г., както и по време на азиатската финансова криза през 1998 г.", коментира Уилямсън.

"Различното този път е, че влошаването е причинено от местни влияния, което може да се окаже много по-лошо за британската икономика от предишните спадове", смята още той и е убеден, че това ще се случи поне в краткосрочен план.

Тъй като Английската централна банка очаква да види лоши данни за състоянието на икономиката преди да обмисли допълнителни стимулиращи мерки, сриването на PMI индексите през юли ще предостави мощен аргумент за предприемане на бързи действия от нейна страна, допълни Уилямсън.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Икономическите обосновки за възхода на германската и британската икономика и обявяването им за най-силните в ЕС е много неясно. Според моето скромно мнение, те в голяма част са инвеститори на производители извън ЕС и се явяват "врата" за техните стоки, които продават като германски и британски. Много е странно, че стоки, които не са произведени в ЕС могат да се продават с такъв етикет и това не се санкционира от ЕК?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.