Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Драстичният улов на бели пясъчни миди в българските води на Черно море застрашава тези морски видове

0 коментара
Черноморски миди

Уловът на бели пясъчни миди в българските води на Черно море драстично надвишава допустимите количества и застрашава локалните популации на видовете. Данните са резултат от изследване на Института по рибни ресурси – Варна, реализирано през 2020 и 2021. Изследването е реализирано по проект "Изследвания върху видовете от групата на белите миди и предложение за нови управленски мерки (WHITECLAM)" с финансовата подкрепа от Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020. Той е на стойност 612 937 лв., от които 459 703 лв. е безвъзмездна финансова помощ от Европейския фонд за морско дело и рибарство, а 153 234 лв. са от националния бюджет. Изследването обхваща наблюдение на два вида бели пясъчни миди - Donax trunculus и Chamelea gallina, които са и най-търсени за стопански риболов.

Намаление с 97 на сто

Най-неблагоприятни са данните за вида Ch. galina, за която има подробен анализ и от 2003 г. Именно при съпоставяне на данните от тогавашното и сегашното изследване се откроява негативната тенденция. Между двете изследвания, т.е. за период от 17 - 18 г. се установява драстично понижение от 97% както при средния индекс на биомасата на този вид мида, така и по отношение на максималните регистрирани нива.

Уловът на на другия вид D. Trunculus нараства рязко през 2016 – 2017 година, когато достига средно 700 тона. През 2019 – 2020 се понижава, но през следващата година нарастват отново до 759 тона. А в същото време настоящото изследване на Института по рибни ресурси – Варна е установило, че допустимият улов на D. trunculus се оценява на 450 тона за година, а на Ch. gallina - на макс. 88 тона за година!

Драстичният улов през последните години се случва заради високата цена и голямото търсене на италианския и испанския пазар. Официално разрешеният им улов е чрез водолази, но на практика се случва и с драгиране, за да се постигнат промишлени добиви, което безспорно уврежда водната среда и други видове.

Учените са категорични, че високите нива нa изземване на белите пясъчни миди са безпрецедентни за българската акватория, а наличието на нерегламентирани методи за риболов оказва допълнително вредно въздействие върху морските хабитати и населяващите ги видове. Прекомерният риболов застрашава популациите на тези миди, смятат те.

Къде все пак има повече бели пясъчни миди в Черно море? 

В изследването пo проекта е обхваната цялата крайбрежна зона на дълбочина до 30 метра. Данните показват, че най-значителни количества от мидата D. trunculus са концентрирани във водите пред курорта “Св. св. Константин и Елена”, а също и пред Паша дере, Несебър и между Каваците – Ахтопол. Рекордьор, с най-висок индекс от този вид мида е местообитанието пред Каваците - 315.75 тона на квадратен километър, докато средният индекс на биомасата в изследваната зона пред българския бряг се оценява на 39.51 тона на квадратен километър. Прави впечатление, че на север от Албена, количествата на вида се понижават и само пред Езерец е установен сравнително добре запазен хабитат.

Относително по-големи количества от другия вид бяла пясъчна мида Ch. gallina се откриват пред Крапец, Св. Константин и Елена, Камчия, и Черноморец - Ропотамо. В детайли, най-висок индекс от този вид е регистриран пред Крапец през 2020 г. - 169.73 тона на квадратен километър, докато средният индекс на биомасата на вида в изследваната зона се оценява на 11.59 тона на квадратен километър.

Каква площ заемат мидите?

Изследването на Институт по рибни ресурси – Варна е установило, че пред българския бряг на Черно море, площта покрита от споменатата мида D. trunculus се оценява на около 6000 хектара, а запасът - на 1800 - 2800 тона, или средно 2300 тона за 2020 - 2021 г. Площта, покрита от вида Ch. gallina, се оценява на приблизително 20 000 хектара, а запасът варира между 2800 - 1700 тона, средно 2250 тона. Учените уточняват, че е възможно площта, покрита от Ch. gallina, да е по-голяма, защото видът може да бъде открит и на по-големи дълбочини, до 30 - 35 m, но количествата намаляват значително в дълбочина.

“На базата на максималната площ, изчислена към момента на изследването, са възможни по-големи запаси от тези видове пред българския бряг. Тези ценени морски ресурси могат да бъдат поддържани и увеличени чрез правилно управление на запасите и увеличаване на възпроизводствения потенциал на техните популации. Това може да се постигне с регулации и ограничения за улова, установяване на периоди на почивка и минимален размер на уловените екземпляри“, уточни пред Mediapool директорът на института доц. Елица П. Петрова-Павлова.

Къде приоритетно трябва да се следи за състоянието на белите пясъчни миди?

Подбрани като приоритетни зони за проследяване на състоянието на двата вида пясъчни миди са зоните: Кранево – Св. Константин и Елена и Шкорпиловци – Иракли. Тези зони имат потенциал за формиране на добри запаси, смятат от института.

При Ch. gallina за периода на изследване доминира размерният клас между 1 и 2 см, с дял от 93%. За другия вид, доминиращ е размерният клас 2 – 3.5 см, 84%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.