Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дронове за следене на пожари и видеокамери в горите

2 коментара
Дронове за следене на пожари и видеокамери в горите

За да се следи поведението на избухнали горски пожари и съответно по-бързо да се потушават, се обмисля закупуването на дронове за нуждите на противопожарните и горските служби, а до три години видеокамери ще обхванат горите и ще подават сигнали при зараждане на пожари. Това съобщи зам.-министърът на земеделието и храните Георги Костов по време на откриването на административна сграда и противопожарни кули на територията на Природен парк "Врачански балкан".

Системата ще се изгради от регионалните дирекции по горите с пари от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г.

"Опазването на българската гора е приоритет на сегашното управление на Министерство на земеделието и храните и българското правителство. Природните паркове са перлите на българската природа и те трябва да бъдат примерът, който всички трябва да следват в управлението на природните ресурси“, каза заместник-министърът на земеделието, цитиран от пресцентъра на ведомството.

Горските пожари в България нанасят щети за 5 милиона лева годишно, съобщи главният експерт в Изпълнителната агенция по горите Владимир Константинов. Средно 8 хиляди хектара гори се опожаряват всяка година, като в 2/3 от случаите причината е човешка небрежност.

Успокояваща тенденция е, че от 2007 година насам броят на пожарите и поразените територии намаляват, като за тази година до момента са регистрирани 81 пожара, което е с три -четири пъти по-малко от най-проблемните години.

Сериозен проблем е липсата на ангажираност от страна на кметовете, които нито знаят какви са ангажиментите им по превенция на пожарите, нито ги спазват, твърдят експертите от агенцията по горите. Служителите в агенцията по горите имат сериозни проблеми с времето от откриване на пожара до започване на гасенето му.

Докато в съседна Турция времето за реакция е средно 12 минути, у нас при пожара в "Бистришко бранище" са били нужни 24 часа на пожарникарите, за да стигнат до него, даде пример заместник-министърът на земеделието Георги Костов. Това се дължи, както на липсата на оборудване, така и на не добрата организация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pozarnatehnika
    #2

    Нека бъдем ОТГОВОРНИ към себе си, към близките и домовете си. Нека предварително осигурим своето спокойствие и вземем необходимите мерки за пожарна безопасност. Противопожарна Техника КАТ- https://www.kat-eood.com

  2. Gluon_deactivated_1487096673
    #1

    "Докато в съседна Турция времето за реакция е средно 12 минути, у нас при пожара в "Бистришко бранище" са били нужни 24 часа на пожарникарите, за да стигнат до него, даде пример заместник-министърът на земеделието Георги Костов." Е, от къде ги вземат такива министри, дето сравняват средно време с максимално? Да беше казал тук колко е средното време, ама те сигурно това го не знаят - зер, кой ще реди пасианси в работно време ако трябва да върши нещо...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.