
Демократи за силна България (ДСБ) събраха 87 депутатски подписа в подкрепа на инициативата на фондация "Свободна и демократична България" за връщане на български архиви, които се намират в Русия, съобщиха от пресцентъра на партията в сряда. По този повод народните представители Веселин Методиев, Васил Паница и Иван Иванов са задали въпрос към министъра на външните работи Ивайло Калфин за стъпките, предприети от правителството за връщане на отнетите от България архиви.
Веднага след 9 септември 1944 година голяма част от архивите на Министерския съвет, на Министерството на външните работи, на Министерството на войната и на тайния кабинет на двореца са конфискувани от Съветската армия и са изпратени в Съветския съюз, припомня пресцентърът. Тези архиви са част от българската история и представляват важен източник на национална памет. Затова мястото им е в България, а не в чужда държава.
Веселин Методиев, който бе директор на Главно управление на архивите до 1993 г., обясни пред Mediapool, че съветските войски са иззели документацията с мотива, че ще съдят виновниците за Втората световна война или България като участник в Тристранния пакт. Някои от документите, като дневника на Богдан Филов, са върнати. Но част от дипломатическата документация е останала в Москва. Методиев обясни обаче, че има оставени достатъчно ясни следи какво е взето и какво не.
Докато е бил шеф на Държавния архив, Методиев е разговарял с един от тогавашните зам.-директори на руския архив, за да се извърши справка в московските фондове и българската страна да получи отговор за наличната документация и нейното връщане. След уволнението му през май 1993 г. Методиев няма представа дали в България е получен някакъв отговор.
В един кратък период в началото на 1990-те години имаше отваряне на архивите на държаните органи на Съветския съюз и на КПСС. Но в средата на 90-те години режимът отново бе затегнат и достъпът до архива е бил силно затруднен, каза още Методиев. Той не изключва възможността руската страна да откаже връщането на архивите, тъй като тя „има мания за секретност“. Например и до ден днешен изследователи на 19 век , на периода след Освобождението и периода на Стамбловото управление се оплакват от липса на информация от руски архиви.Според него количеството иззети от архиви може да се окаже огромно – стотици линейни метри с папки.
Инициаторът за събирането на подписката Васил Паница каза пред Mediapool, че е повече от нормално архивите на една държава да се намират в собствената ѝ столица, а не в чужда. Аз мисля, че архивите на другите източноевропейски страни, попаднали в Москва по един или друг начин след Втората световна война, бяха върнати. Редно е да се върнат и българските архиви, това ще осветли историята ни по-пълно. Подписката на депутатите и тази в интернет ще бъде представена на президента Първанов, но вероятно това ще бъде инициатива на „Свободна и демократична България“, каза още Васил Паница.
ДСБ настоява правителството да предприеме адекватни действия за незабавно връщане на отнетите от България архиви.
Преди ден лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се срещна с председателя на фондация „Свободна и демократична България“ Димитър Паница, след което партията обяви, че подкрепя инициативата.
Над 1200 граждани са се подписали под апела за връщане на архивите от бившия Съветски съюз. Апелът е на адрес http://www.bgpetition.com/za-bulgarskite-archivi/index.html

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент