Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДСБ спечели в електронния вот

0 коментара

Партията на Иван Костов Демократи за силна България е събрала 850 електронни гласа от общо 4100 подадени виртуално бюлетини на сайта "Избори 2005". В 19 часа приключи пилотното електронно гласуване, което е замислено като експеримент за млади хора. Реално обаче мрежата не може да спре както по-възрастните участници, така и онези, които нямат навършена възраст за пускане на действителна бюлетина. Това съобщи пред журналисти в Пловдив проф. Кръстьо Петков, лидер на Обединения блок на труда, инициатор на проявата.

Сайтът "Избори 2005" е отворен от Инициативен комитет "Бъдете граждани - гласувайте". Данните от електронното гласуване не са социологическо изследване и получената извадка няма да бъде представителна, уточни Петков. Това е виртуално гласуване с реални гласоподаватели и основната цел е да се провери дали младите хора имат вътрешна мотивация да гласуват и има ли място у нас електронното гласуване, допълни той.

ДСБ показа, че има най-много привърженици сред хората с достъп до интернет. Демократи за силна България са следвани от Новото време, което до обяд бе събрало 340 виртуални бюлетини. Новото време удържа втората позиция и след приключването на е-вота. Трети се нареди Съюзът на демократичните сили, следван от НДСВ, чиито привърженици до 12 ч. бяха пуснали едва 220 гласа, въпреки че жълтите аложиха много на компютризацията и информационните технологии, Дори за "закостенялата" БСП електронният вот по обяд бе отчел 300 поддържници. За Обединения блок на труд е-бюлетините по пладне бяха 135, но по-късно според твърденията на Петков са изпревалили столетницата, която на финала се нарежда на опашката с ДПС, което до 12 ч имаше отчетени само два гласа.

Най-голяма до 12 часа би активността на жителите от Варна, Габрово, София, Русе и Търговище, а само 13 бяха гласувалите пловдивчани, допълни проф. Кръстьо Петков.

Данните сочат, че най-много са гласували във възрастовата група 18 - 19 години, а 10 на сто от гласувалите са под 18 години. Като твърди привърженици на този вот проф. Петков посочи ДСБ, СДС, ОБТ, Новото време, а като най-сериозни противници - БСП и ДПС.

Петков смята, че електронното гласуване ще даде по-голям шанс на българите зад граница и най-вече на хората с двойно гражданство да участват в предстоящия на 25 юни действителен вот за Народно събрание. Според цитираните от него данни в Турция техният брой е над 120 000, 30 000 са в Македония и 8 000 в Молдова.

"Категорично два извода могат да се направят, това са и двете цели. Едното е да се покаже, че младите, когато им се предлага не ритуална, а модерна присъща на тях форма на гласуване, са активни. Няма да ходят до урните, но от компютрите го правят. Второто е, че може да се организира система дори и сега, поне за емигрантите да гласуват, за да вдигнем процента на гласуващите. Това е заявка и в България да става това, което става в Европа", допълни Кръстьо Петков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.