
Компанията "УорлиПарсънс", която е консултирала технически НЕК по проекта АЕЦ "Белене", е обслужвала интересите на Москва в ущърб на българските, обяви във вторник Иван Иванов, който е член на Националното ръководство на ДСБ.
Той представи копия от Търговския регистър на Руската федерация, според които на 31 август 2010 "УорлиПарсънс" учредява съвместно предприятие с държавната руска корпорация "Росатом". Става дума за компанията "Интер РАО ЕЕС", в която "УорлиПарсънс" държи 57.5%, а "Росатом" – 42.5%. Съвместната компания с общ капитал 38 милиона рубли има за цел общи инвестиции в енергийни проекти в Източна Европа.
ДСБ твърди, че от датата на регистрирането на тази компания "УорлиПарсънс", който е регистрирана в Австралия, и "Атомстройекспорт", която е дъщерна компания на "Росатом" за изграждането на АЕЦ по руски дизайн в чужбина, са свързани лица по смисъла на българския Търговски закон.
Договорът на "УорлиПарсънс" с НЕК за архитект-инженер на АЕЦ "Белене" е от средата на 2005 г. Не е ясно доколко договор на компании от страни извън ЕС подлежи на някаква регулация от страна на Комисия за защита на конкуренцията или друг орган.
Иван Иванов припомни, че "УорлиПарсънс" е изпълнявала надзорни и оценителски функции по взаимоотношенията на НЕК с АСЕ, включително е консултирала българската страна по търговския арбитражен спор за 1 милиард евро.
ДСБ прави това разкритие сега, защото едва сега партията е стигнала до тези документи. Иван Иванов допълни, че всеки който желае може да се запознае с тях в руските регистри, защото те са открити.
Според него българското финансово разузнаване е трябвало да знае тях. Иванов допуска, че тогавашният министър на икономиката и енергетиката в правителството на ГЕРБ Трайчо Трайков, който е член на Гражданския съвет на Реформаторския блок, вероятно не е знаел за тази обвързаност на "УорлиПарсънс".
Иванов смята, че документите могат да бъдат силен коз в арбитражното дело, заведено от руската страна за АЕЦ "Белене". От ДСБ призовават прокуратурата да потърси отговорност от длъжностните лица за това, че са допуснали обвързана с руската страна фирма да играе ключова роля по арбитражното дело.
Преди ден НЕК съобщи, че е прекратен договорът с "УорлиПарсънс". Съобщението бе направено два дни, след като държавното обвинение заведе дела за длъжностно присвояване и подбудителство срещу бившите шефове на НЕК Крум Анастасов и Иво Лефторов, шефа на "УорлиПарсънс" в България Събин Събинов и собственика на "Риск инжинеринг" Богомил Манчев.
От "УорлиПарсънс" обаче коментираха пред Mediapool, че ще продължат да съдействат на българската държава пред арбитража в Париж в духа на добрите търговски практики, въпреки че им е прекратен договорът. Юристите на компанията в момента проучват мотивите на НЕК за спирането на контракта и ще се реши какво да се предприеме. От месеци насам обаче консултантът и без това работел в посока консервация на площадката за АЕЦ "Белене".
Веднага след пресконференцията на ДСБ от прокуратурата коментираха, че изнесените факти са им известни и са взети предвид при образуването на делото.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент