
ДСБ започва инициатива по т. нар. извънпарламентарен контрол на институции чрез разпращане на въпроси до тях по реда на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), обяви в петък заместик-председателят на ДСБ Атанас Атанасов.
Първите си въпроси по ЗДОИ вече са изпратени. Единият е към министъра на финансите Петър Чобанов, който е питан с каква служебна обществена информация е разполагал за Николай Попов, преди да бъде назначен за заместник-директор на Агенция "Митници".
"Ние питаме този човек как ще борави с класифицирана информация, след като през 2009 година, когато той е бил началник на столичната дирекция за борба с организираната престъпност, му е отнет достъпът до класифицирана информация.
"Достъпът му е отнет заради съмнително поведение, този акт на отнемане е обжалван (пред Държавната комисия по сигурността на информацията) и е бил потвърден", каза Атанасов.
Според законовите изисквания Попов като зам.-директор на Агенция "Митници" трябва да притежава допуск до класифицирана информация, защото той борави с такава. Още повече, че Попов отговаря за борбата с контрабандата и наркотрафика. Веднъж отнет този допуск, той не може да бъде отново даден. Това поставя под сериозно съмнение легитимността на Николай Попов на сегашния му пост.
А от следващата седмица, когато и.д. директорът на митниците Борислав Борисов излезе в отпуска, Попов ще бъде и единственият ръководител на приходното ведомство.
Заместник-председателят на ДСБ е поискал и от премиера Пламен Орешарски да предостави цялата служебна обществена информация, която е съпътствала заповедта за назначаването на Емил Иванов (ДПС) за областен управител на София-област. Атанасов пита премиера дали преди да назначи Иванов, се е запознал с докладите и констатациите на Сметната палата за периода 2005-2009 година за дейността на областната управа на София-област, когато управител отново беше Емил Иванов.
От ДСБ имат намерение да продължават да задават въпроси, свързани с кадровата политика на управляващите и дейността на митниците, както и въпроси, свързани с енергийния сектор и обществените поръчки.
"Възможностите за извънпарламентарен контрол са много по-широки от възможностите за парламентарен контрол, защото по време на парламентарния контрол могат да се задават въпроси само към изпълнителната власт. Откакто е съставено това правителство не сме чули сериозни въпроси към кабинета в рамките на парламентарния контрол", каза Атанасов.
Той разкритикува ГЕРБ и определи партията като "пасивна парламентарна опозиция".
"Не чуваме адекватните въпроси да бъдат задавани в парламента, затова ще задаваме тези въпроси по реда за Закона за достъп до обществена информация", обясни Атанас Атанасов.
По-рано през деня лидерът на ДСБ Радан Кънев коментира: "Независимо от нашата подкрепа за протестите и от нашите искания да има максимално скоро избори, ние сме готови да компенсираме определени липси, които сегашното правителство и парламент не могат да покрият, включително да осигурим заместител на парламентарния контрол, който в момента не се случва".
ДСБ изрази и изненада от реакцията на Русия във връзка с боядисването в розово на паметника на Съветската армия. Преди ден руски официални дипломатически източници обвиниха българските власти, че не правят нищо по предотвратяване на "поругаването" на руските паметници в страната.
"България се е извинявала два пъти за действията си през 1968 година и ние сме много изненадани от реакцията на Русия, тя е твърде нахална. Русия не може да се държи с България все едно е руска губерния", коментира членът на националното ръководство на ДСБ Албена Палпурина.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент