Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Душата на големия художник Никола Манев си отиде

4 коментара
Никола Манев

Българският художник Никола Манев почина в неделя, в Париж, след боледуване, два дни преди да навърши 78 години. Само дни по-рано в интервю за БТА той казва, че чувства душата си 18-годишна, но коментира, че "физиологията ти казва в един прекрасен момент: "Мой човек, стига толкова! Служих ти и работих за теб цял живот! Баста! До тук!"

Така единственият важен за него развод – този между душата и физиката, вече е факт.

Манев живееше и твореше в Париж повече от 50 години, но душата му бе в България. У нас ще бъде положено и тялото му, съобщиха неговите близки, цитирани от БНР.

Роден е на 28 август 1940 г. в Пазарджик, но израства в Чирпан при баба си и се смята за чирпанлия. Приет е да учи в Художествената академия в София. Първата си изложба прави в Смолян през 1961 г. и година по-късно е приет в Академията за изящни изкуства в Париж и завършва живопис в класа на проф. Морис Брианшон, след което се установява във френската столица

Любовта към рисуването наследява от баща си арх. Стефан Манев, но влияние му оказва и  бащиният приятел живописеца Васил Стоилов.

Има над 160 самостоятелни изложби в цял свят и участие в много групови изложби и биеналета. Автор е на над 5000 творби, голяма част от които са притежание на музеи, обществени и частни колекции в над 30 държави. През април 2018 г. Никола Манев и колегите му Андрей Лекарски и Лъчезар Ошавков направиха обща изложба в Българския културен институт в Париж, където са представени и три биографични книги за тях.

Макар да работи в Париж, Манев е дълбоко свързан с родината си. През 2000 г. купува Тянковата къща - старинна възрожденска къща в Чирпан, дарява я на общината и по негово настояване е реставрирана и превърната в галерия. При откриването ѝ дарява свои творби, с което поставя началото на нейния фонд. Галерията носи неговото име и от септември 2003 г. заедно с общината всяка година организира Есенни дни на културата в Чирпан, по време на които различни творци са удостоявани с награда.

Художникът е правил дарения със свои творби и на други български градове - Ловеч, Троян, Пазарджик, Полски Тръмбеш, на Икономическия университет във Варна.

Никола Манев е член на Управителния съвет на Есенния салон на изкуствата в Париж. Носител е на наградата на френското правителство за чуждестранни художници-стипендианти (1966), на златен медал от конкурса "Шенавар" във Франция и на наградата за демокрация на къщата "Форд" в Париж (1968).
Почетен гражданин е на Чирпан (2003), Варна (2012) и Пазарджик (2013). Носител е на наградата "Златен век" - звезда, на българското Министерство на културата (май 2013). През октомври 2016 г., по време на Годишната среща на местните власти на Националното сдружение на общините в Република България, Никола Манев е обявен за "Общински дарител на годината за средни общини".

Бих искал моите картини да са отворен прозорец на хората към един по-красив свят, казва художникът в телефонно интервю за БТА в навечерието на останалия непразнуван 78-ми рожден ден. В него той коментира, че се чувства много млад, но "на тези години вече трудно ходя на дълги дистанции, трудно изкачвам стълби, и други работи трудно се правят (смее се!), но това е положението".

Манев казва, че за него да си пенсионер е пълно отрицание на човешкия живот и посочва, продължава да работи в следобедите, а преди това "се адаптирам към деня и той към мен, да намерим допирните точки". Описва като свое вдъхновение комините: "Когато видя един комин - го виждам като икона, като нещо, което се протяга към Бога. Ей такива неща ми минават сутрин през акъла, докато зяпам през прозореца.

"Каквото и да правя, колкото и да остарявам, виждам, че не мога да си сменя темите на вдъхновението. Обожавам комините. Обичам пустините, обичам баирите. Обичам старите бръчки, които ми напомнят за канали, а в каналите има живот. Бръчките - са една Библия във всяка индивидуална физиономия. Хората с бръчки по лицата за мен са като паметниците на културата", посочва още Манев.

"Рисуването ме крепи, презарежда и вдъхновява за живот. Четката трябва непрекъснато да се държи. За художника няма нищо по-лошо от изсъхнала палитра. Морският бриз, полъхът, пейзажът - другаде не мога да рисувам. Да рисувам в София?! Абсурд! В Чирпан също не се получава. В чифлика ми в село Партизанин само си почивам, предимно с приятели. Там ми е най-спокойно и добре, но не мога да работя. В чифлика имам великолепен огромен двор с цветя, отглеждам фазани и други екзотични животинки, имам зеленчукова градина - и въпреки това не мога да творя там. Рисувам само във Франция", обяснява той.

За възрастта си казва: "Преживял съм много и всички спомени ги прекарвам през съзнанието си на разходка из главата и се получава един нелош филм, дори много добър бих казал. Не бих казал, че съм тъжен= (...) Има една страхотна мисъл, не помня от кой писател беше, но в нея се казва - "когато един възрастен човек се спомине, една цяла библиотека изгаря". Човек вижда, живее, пише, мисли, твори, изживява....и в един миг тази библиотека изгаря..."

Манев допълва, че е доволен от живота си, "дори си завиждам". "Единствената мъка, която малко ме преследва като сянка е това, че животът е нещо много временно и непостоянно и не го ценим навреме и достатъчно. Изпитвам безкрайно чувство на носталгия по младостта.....Тя ми липсва. Животът, който съм изживял, и нещата, които съм преживял, са наистина едно огромно богатство, как да не си завиждам за цялото това натрупано през годините богатство. От тук следва, че съм богат човек".

"Родих се в Пазарджик, но прогледнах в Чирпан. В Париж живея от 57 години, така че Франция и нейната столица са неразделна част от мен като творец и като личност. Но колкото и да се мъча да стана французин, не мога. Останах си българин! Независимо че много обичам Франция. Това е страната на демокрацията и свободата, които изключително ценя. Франция ми е дала много и продължава да ми дава. Франция ме издържа. Рисувам в Париж, всичките ми творби се раждат в Париж - моите рожби, сътворени с четката са от Париж. Но кръвта ми е чисто българска, какъвто съм и аз! Копнея за България", разказва още творецът.

Той допълва, че безумно обича България, каквито и дефекти да има, че си готви български гозби и му липсва аромата на страната.

В крайна сметка Манев не успява да отпразнува рождения си ден на 28 август "в моето ателие с любимата си дама с бутилка френско шампанско" и дистанционно с поканените от него в къщата му в село Партизан български приятели на агне на фурна – каквато е традицията от 20 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Преслав
    #4

    Мир на душата му!

  2. milan
    #3

    Нашите художници,като отидат във Франция /по времето на комунизма/,на държавни разноски,забравят да се върнат в България.Но Манев поне,не забрави,че е българин,направи много за българското галерийно дело,в родния си край,помогна на много.Баг да го прости.

  3. Skobelev
    #2

    Абе, как може толкова неграмотия, бе, докъде сте се докарали!Какво е това заглавие? Душата му си отишла, а тялото май не, така ли? Що за диващина и то за един обикновен некролог? И целият текст бъка от простотии и то написани с грешки,вижте си само последния пасаж. Боже!

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.