Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Два инвестиционни фонда искат "Виваком"

4 коментара
Два инвестиционни фонда искат "Виваком"

Два инвестиционни фонда се конкурират да купят най-големия български телеком "Виваком" (Vivacom), въпреки спора около собствеността му, пише британското издание "Файненшъл таймс", като се позовава на свои източници.

Компанията бе обявена за продажба през юли, след като инвестиционната банка "Лазард" (Lazard) бе натоварена с търсенето на купувач за някогашния български телекомуникационен монополист, припомня изданието.

"Юнайтед груп" (United Group), собственост на фондовете "БиСи партнърс" (BC Partners) и Кей Кей Ар (KKR), и фондът "Провидънс екуити партнърс" (Providence Equity Partners) подадоха предварителни заявки за покупка и правят комплексна юридическа оценка според двама източници, запознати пряко със ситуацията.

"Юнайтед груп" е най-голямата сръбска кабелна компания и се опитва да консолидира телекомуникационния пазар на Балканите. Тази година приключи придобиването на Теле2 (Tele2) в Хърватия за 220 милиона евро. Притежава също така активи в Словения, Босна и Черна гора.

В момента телекомът е собственост на българския бизнесмен Спас Русев и лондонското подразделение на руската банка ВТБ. Те поеха срещу 330 млн. евро контрола  върху "Виваком" на търг през 2015 г. заради необслужван заем към самата ВТБ. За провеждането на търга обаче се водят дела от "Емпрено Венчърс" (Empreno Ventures) - инвестиционна компания на руския бизнесмен Дмитрий Косарев. Той купува дял в люксембургската холдингова компания, която притежаваше "Виваком" преди придобиването ѝ от Русев и компания. Оттогава Косарев води дела срещу VTB Capital, Спас Русев и Милен Велчев с твърдението, че въпросният търг е бил фиктивен, а цената изкуствено занижена, от което той е загубил.

Очаква се "Виваком" да бъде оценена на 1,2 милиарда евро въз основа на последните сделки в региона за активи в телекомуникационния сектор, посочват пред "Файненшъл таймс" източници, участващи в продажбата.

"Юнайтед груп" е предложил 1.1 млрд. евро, а "Провидънс" – 1.05 млрд. евро. Продажба в този ценови диапазон би означавал голяма печалба за Русев и партньорите му, допълва изданието.

Продажбата на "Виваком" би била шестата смяна на собствеността на телекома, откакто той бе приватизиран през 2004 г. , и отново притежателят се очертава да е инвестиционен фонд, а не стратегически инвеститор от бранша.

"Виваком" е лидер на българския телекомуникационен пазар за 2018 г. Приходите и са нараснали със 7.6% през миналата година спрямо 2017 г. и достигат близо 919 млн. лв. Нетната печалба на компанията също се увеличава с близо 12 на сто и надхвърля 110 млн. лв. Компанията отчита растеж и през първото тримесечие на 2019 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BLM
    #4

    Този път Русия ще ни "освободи" без да праща армия.

  2. Bлaдo
    #3

    ... а руски НПО-та не го ли искат :-))) ?

  3. Лизи Гугуткова
    #2

    Продължение: Истината е проста и ще излезе наяве. Кръгът „Кочина“ е закъсал много пред Москва защото не връща 600-те милиона евро взети покрай „Южен поток“ и още над 200 млн, дадени за купуването на Виваком в измисления търг. Руснаците си искат парите и е вероятно да са настойчиви по руски образец. Тук е настъпила паника и безмозъчният тръст на клуб „Кочина“ е измислил шпионски сюжет, за да изкара руснаците застрашаващи националната ни сигурност. Не, застрашени са само тези, които са взели и са излюскали руските милиони. (Един май дори е ял шамари в Дубай по този повод от руски "туристи"...) Сега те намесват цялата държава, за да се спасяват. ПО ФРОГ

  4. Лизи Гугуткова
    #1

    Компаниите Empreno (BVI) и LICT (Люксембург), собственост на руския бизнесмен Дмитрий Косарев от 2016 година оспорват във Висшия съд в Лондон продажбата на българския оператор Виваком. Според тях е извършена сделка, при която руската „ВТБ Капитал“ продава на самата себе си Виваком на силно занижени цени. С делката дори бе обявена за успешна от претендента за собственик Спас Русев. Това съобщава руското издание infopressa.com, както и други медии.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.