Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Два процента от населението ползва дрога

23 коментара
Два процента от населението ползва дрога

Пазарът на наркотици в страната се свива. Достъпът до дрогата става все по-труден. Разкриваемостта на наркопрестъпленията се повишава. Употребата у нас е само 2% от населението, докато в Унгария и Полша е дванадесет на сто, а в Чехия – 16%, което показва, че България е консервативна относно наркотиците. Това отчетоха в понеделник от МВР и от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) на заседание на Държавно-обществената комисия за превенция на престъпността. 

Изчитайки статистиката на заловената дрога и припомняйки арестите на редица дилъри на ниско и средно ниво, неохотно от МВР признаха, че доказването на престъплението е основният проблем. Затова преди да бъдат засегнати от правосъдието, публично известните наркобосове или са убивани, или изчезват в чужбина, или просто продължават необезпокоявано да си  движат „бизнеса”. „Това е латентна престъпност, както икономическата, и докато полицията не разкрие престъплението то просто остава скрито и неизвестно за обществото”, заяви директорът на полицията главен комисар Валентин Петров.    

Наркотенденции и противоречия

Според изследването на ЦИД, представено от Тихомир Безлов, през 2004-2006 г. се увеличил броят на употребяващите „меки дроги” – марихуана и хашиш. Опитвалите трева били около 150-160 хил. След София и Бургас е нараснало друсането с амфетамин, като най-тревожна е тенденцията във Велико Търново и Благоевград. Наблюдава се и ръст при консумацията на т.нар. наркотик на богатите – кокаин. Според проучването един процент от населението е имало опит с него.

В същото време обаче последните тенденции сочат, че все повече време е нужно, за да се намери и достави дрога. Според Валентин Петров в столицата има „глад за наркотици”

След пика в предлагането на хероин през 2000 г, сега се наблюдава свиване на пазара. Това се дължи на влошаването на качеството на смъртоносната дрога и осведомеността на населението от риска при употребата му, смята Безлов. Друга причина за намалялото предлагане на кафявия прах са нарастването на метадоновите програми и появата на заместители като субститол и MST, както и възможността за лечение в комуни зад граница.

Като най-интересна причина за „хероиновата криза” Безлов посочи физическото отстраняване или оттеглянето зад граница на босовете от „бизнеса”.  

Изследването показва, че колкото е по-голям броят на опитвалите наркотици, толкова повече се „търсят алтернативни забавления”. Отчита се спад при хероинозависимите дилъри. Ограничено било и предлагането на дрога в нощните заведения, тъй като конкуренцията между тях е нараснала и собствениците им се притеснявали от внезапните акции на полицията.

Намаляване на възрастовата граница

От свръхдоза миналата година в България са починали 18 наркозависими, през 2005 г. те са били двойно повече.

Много от младите хора, подвластни на наркотиците,  са със средно образование, но нямат работа и това ги десоциализира за трайно време, отчете министърът на вътрешните работи Румен Петков. „Държавните институции изразяват тревога от непрекъснатото намаляване на възрастовата граница на наркозависимите, поясни министърът, потапяйки се в статистиката.

Успяхме да възпрепятстваме преминаването на наркотиците по балканския път и разпространителите вече търсят други маршрути, похвали се не за първи път той.

През 2006 година са заловени повече от 4 тона наркотици, от които 674 кг хероин, 81 кг кокаин, 371 хиляди таблетки и други. Разкрити са 271 лица

и няколко престъпни групи, занимаващи се с дрога, три нарколаборатории и 23 международни канала. Разбити са две от основните групи за разпространение на наркотици - в Бургас и в Русе. През 2000-2005 година в партньорство с чужди служби са заловени 2500 кг амфетамини и са разкрити 32 лаборатории. България вече не е предпочитано място за производство на амфетамини, подчерта Румен Петков.

През миналата година МВР е работило по 2740 наркопласьори, продължи с цифрите Валентин Петров, най-сложна била оперативната обстановка в София, Пловдив, Варна, Бурга, Стара Загора, Благоевград, Перник и Плевен.

Той отчете, че през 2006 г. е работено по 1091 оперативни сигнала, образувани са 260 преписки, 2773 са задържаните лица. 941 са наркозависимите дилъри.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. nik
    #24

    Страхотни успехи...А маджо с какво точно се занимаваше?

  2. До ...
    #23

    С каквото и американците в Афганистан - лика прилика са си!

  3. До ...
    #22

    С ка

  4. оо7
    #21

    бБиБи и R5 разбили наркопрестъпността.Да се пукнеш от смях (ако не беше тъжно).

  5. наркоман
    #20

    !

  6. 17
    #19

    изоставаме много и във всички направления...Има да ги гоним...Поздрави

  7. Darin
    #18

    Не знам дали в Унгария, полша и Чехия зависимите от дрога са двуцифрен процент и мисля, че дори в САЩ са около 3 %. Може би само в Лат. Америка над 10 % са употребяващите общо мека и твърда дрога. За България обаче 2 % от населението са 150 - 160 хиляди души. Наркотици тук употребяват предимно млади хора. Това е ужасяващо много. Все едно цял един град по-голям от Бургас да се дрогира. По официални данни алкохолиците у нас са 8 на хиляда. Нещо в тази информация май е сбъркано. Ако е вярно обаче, че имаме над 150 хиляди потребяващи наркотици, това е най-големият ни социален проблем.

  8. MJ
    #17

    E haide da ne dramatizirame - ne mislia, che upotrebata na marijuana e socialen problem dori i 150 hil da sa ia upotrebiavali ili da go praviat periodichno. Ot tezi 150 hil, sigurno ima 10 hil, koito pushat vseki den po mnogo - i za tiah e problem - no za ostanalite ne e. A dori ot vreme na vreme niakoi da vzima po niakoe hapche ili koka - pak ne e socialen problem - stiga da se pravi s miarka. Sashtoto kato s alkohola - problemat ne sa milionite, koito piat, a hiliadite, koito sa alkoholitzi.

  9. Легалчо
    #16

    ...като легализираме марихуанта.

  10. майка
    #15

    Моля, отделете минута, за да прочетете петицията за лечение на децата в България и ако сте съгласни, я подпишете. http://www.bgpetition.com/detsko-zdraveopazvane/index.html

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.