Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Двама членове на ВСС ще бягат към съдебния инспекторат

13 магистрати се борят за десетте места на ревизори

4 коментара
Двама членове на ВСС ще бягат към съдебния инспекторат

Двама членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) са номинирани за членове на инспектората на съдебната власт – председателите на етичната и на бюджетната комисии в съвета Цони Цонев и Иван Колев, става ясно от списъка с предложенията, публикуван на страницата на Народното събрание. Освен тях различните парламентарно представени партии са предложили само действащи магистрати за попълване на 10-те вакантни бройки в съдебния инспекторат.

Ако двамата членове на ВСС бъдат избрани в инспектората, те ще си осигурят 4-годишен мандат. А като членове на ВСС те имат да работят още само година, когато изтича мандатът на съвета.

Цони Цонев е предложен за инспектор от ГЕРБ. Той бе прокурор от Върховната административна прокуратура, преди да стане член на ВСС от квотата на държавното обвинение. Работата му като председател на етичната комисия на съвета е изключително противоречива. По негово време ВСС разви практиката по налагане на дисциплинарни наказания за нарушение на Етичния кодекс на магистратите. Стигна се до налагане на наказания за десетки магистрати покрай скандала с Красьо Черния, но също толкова се отърваха без санкции.

Етичната комисия на ВСС остана пасивна и по скандали като този с шефката на Софийския градски съд Владимира Янева и вече покойния председател на Хасковския окръжен съд Росен Русев. За сметка на това Цони Цонев ходи да разследва защо съдия се е оказал на съседна маса в един и същи ресторант с Ангел Христов, известен като единия от дупнишките бизнесмени "брат Галев".

Иван Колев е предложен от лидера на РЗС Яне Янев. Колев бе шеф на Софийския районен съд, преди да стане член на съвета от съдебна квота. Той от своя страна започна скандала с Красьо Черния, като съобщи във ВСС, че един "черничък човек с ланци" обещава на магистрати, кандидати за шефове в системата срещу 200 000 евро да набере до 13 гласа във ВСС в тяхна полза. Впоследствие главният прокурор публично порица Колев, че със съобщението си е възпрепятствал възможността Красьо да бъде заловен в момента на договарянето.

Колев редовно ставаше част от мнозинството във ВСС, което произвеждаше силно критикувани избори за шефове в системата като тези на Веселин Пенгезов, Георги Колев и Владимира Янева.

Освен Цони Цонев ГЕРБ предлага съдийката от Административен съд в София - град Весела Николова и Янка Гочева от Окръжната прокуратура в Благоевград.

БСП вдигат топката по-високо с предложенията си за инспектори в лицата на Светлана Бошнакова от Върховната касационна прокуратура и Захаринка Тодорова от Върховния административен съд.

Лютви Местан от ДПС е предложил двама магистрати - Албена Кузманова от Софийската апелативна прокуратура и Моника Малинова от Софийската районна прокуратура.

"Атака" предлагат прокурорите Петър Раймундов от Върховната касационна прокуратура , Албена Антонова (Софийската градска прокуратура) и Пламен Панайотов (Софийската градска прокуратура).

Екатерина Михайлова от Синята коалиция пък е номинирала следователя от Следствения отдел към Софийската градска прокуратура Любомир Георгиев. Група независими депутати са подкрепили кандидатурата на прокурорката от Софийската апелативна прокуратура Юлиана Кацарова - Чорбаджийска. Общо 13-те кандидати се борят за десетте места.

Изслушването на кандидатите е насрочено за заседанието на парламентарната правна комисия в четвъртък. Инспекторите се избират с квалифицирано мнозинство от 2/3 от парламента.


Мандатът на сегашните инспектори изтича в началото на януари 2012 година, а на главния инспектор Ана Караиванова – в края на следващата година.

"Цони Цонев – символ на банкрутиралия ВСС"

Скандално е, че номинациите се обявяват броени часове преди самото заседание, когато кандидатите за съдебни инспектори ще бъдат представени и изслушани, се казва в позицията на Българския институт за правни инициативи по случай обявяването на кандидатите.

"Така става абсолютно невъзможно обществото и особено магистратската общност да се запознаят с тяхното минало и качества, и в публичното пространство да бъдат поставени всички въпроси към тях", заявяват още от неправителствената организация. Според БИПИ това е "минимален стандарт за демократична отчетност" и се създава усещане, че кандидатите се крият от общественото внимание.

БИПИ критикува парламента още, че номинира едва двама съдии за членове на инспектората, което би подкопало неговата легитимност.

Третата критика и е към издигането от страна на ГЕРБ на Цони Цонев."Г-н Цони Цонев се превърна в олицетворение на непоследователната дисциплинарна практика на банкрутиралия настоящ ВСС", заявяват още от организацията.

БИПИ призовава членовете на правната комисия да оттеглят предложените номинации и да променят правилата за изслушване, така че да се позволи реално предварително запознаване на обществото и магистратската гилдия с качествата на бъдещите номинации.

"Алтернативата е българският парламент за пореден път да демонстрира, че водещи при назначенията в съдебната власт не са професионализмът и доброто име, а задкулисни сделки, че българското правосъдие зависи от хора, чието решаващо преимущество е, че са зависими от неотговорените въпроси за миналото си и от неясните интереси, които отново и отново ги изтласкват по върховете", се казва още в позицията на организацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Че няма ли да предложат за там и престъпника Пламен Димитров Михайлов от варненската военна прокуратура живеещ в с.Тополи ,че да е цирка пълен ?

  2. Анонимен
    #3

    Тези двете нищожества трябваше отдавна да са изхвърлени от съдебната система, а те недоизкарали един благ мандат, подхващат друг. Защо ли у нас е винаги така?!

  3. Анонимен
    #2

    Позорни номинации!

  4. Анонимен
    #1

    С тези членове, съдебният инспекторат ще се превърне в орган за репресии над честните и неподдаващи се на влияние съдии. Но така е в България, всяка добра идея след време се изражда в нейната уродлива противоположност.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.