Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Двама руснаци арестувани в Либия за опит да повлияят на избори

3 коментара
Максим Шугалей (дясно, с лице срещу камерата)

В Либия са арестувани двама руснаци по обвинение в опит да окажат влияние върху предстоящите общи избори, съобщи агенция Блумбърг. Един от задържаните е политическият технолог Максим Шугалей, която по данни на медии е свързан с бизнесмена Евгений Пригожин. Вторият е преводач, предава Би Би Си, като се позовава на свой източник.

"Фондацията за защита на националните ценности", в която работят двамата руснаци, потвърди тяхното задържане и заяви, че те не са се намесвали в изборния процес в Либия.

В публикацията си за задържането на руснаците Блумбърг се позовава на писмо, с което агенцията разполага. То е било изпратено от прокуратурата на Либия до международно признатото правителство на страната, базирано в Триполи.

В писмото, по данни на Блумбърг, се казва, че гражданите на Русия са били въвлечени в "организиране на среща" със Сейф ал Ислам Кадафи - сина на сваления ръководител на страната и възможен кандидат за президент. В съобщението на агенцията не бяха посочени имената на арестуваните руснаци. Според Блумбърг трети руснак е успял да напусне страната преди силите за сигурност да дойдат за неговите спътници.

Политтехнологът Шугалей и преводачът

В Либия е задържан 53-годишният петербургски политически технолог Максим Шугалей, който по данни на Би Би Си и изданието "Проект" е работил на президентските избори в Мадагаскар за интересите на руския бизнесмен Евгений Пригожин. Това съобщил за руската редакция на Би Би Си източник, близък до Шугалей. Същото е съобщавал и "Проект".

Вторият задържан е Самер Хасан Суейфан, гражданин на Русия от арабски произход, който е работел като преводач, съобщил събеседникът на Би Би Си.
Преди да започне работа в Африка, Шугалей е помагал на кандидати на регионални избори в Русия. Сред клиентите му са кандидати от "Единна Русия", Комунистическата партия на Руската федерация, Либералдемократическата партия на Русия и "Справедлива Русия". Самият той на няколко пъти се е кандидатирал за депутат, но нито веднъж не е побеждавал на избори.

Впоследствие организацията, за която работи Шугалей, потвърди че той е задържан. Тя се нарича "Фонд за защита на националните интереси". Фондът е създаден от Александър Малкевич, който същевременно работи и като главен редактор на англоезичния сайт USA Really - проект на т.нар. Федерална новинарска агенция, която по данни на американските власти се финансира от Пригожин.

В изявлението на фондацията се казва, че "сътрудниците на изследователската група са се занимавали единствено с провеждането на социологически допитвани, изучавайки хуманитарната, културната и политическата обстановка в страната" и "не са се намесвали по никакъв начин в електоралните процеси на територията на Либия".

В изявлението Шугалей е наречен "известен социолог", но фондацията не назовава името на втория задържан. В групата са влизали "социолог-ръководител на групата", "социолог-специалист по хуманитарните въпроси в арабските страни" и "социолог-културолог", се посочва в изявлението.

Малкевич казал пред РИА "Новости", че неговата фондация е водила тайни преговори и се е опитвала да освободи сътрудниците си.

"Вместо вече да приключат този случай и да ги пуснат, явно под някакъв външен натиск либийските силови служби обнародваха информация, че заловените са едва ли не руски шпиони", оплака се Малкевич.

Данните от лаптопите и флашките, намерени у заподозрените, свидетелстват, че са работили за компания, която "се специализира в оказването на влияние върху избори, които трябва да се състоят в няколко африкански държави", сред които и Либия, писа агенция Блумбърг.

Сейф ал Ислам Кадафи се ползва от подкрепата на някои чиновници в Москва, твърди агенцията.

След публикацията на Блумбърг външното министерство на Русия заяви, че Москва "е обърнала внимание на появилата се в редица западни източници информация за задържането в Триполи на двама руски граждани". "Предприети са мерки за проверка на тази информация по съответните канали", казаха от министерството пред РИА "Новости".

Подкрепяните от ООН власти в Либия планираха да произведат избори през първата половина на тази година, но досега те не се състояха.

В страната продължава въоръженият конфликт между признатото от ООН правителство на националното единство и Либийската национална армия под ръководството на фелдмаршал Халифа Хафтар, застанал на страната на парламента.

В края на 2018 г. Блумбърг съобщи, че Сейф ал Ислам Кадафи се е обърнал към руските власти с молба да го подкрепят на предстоящите избори. По данни на агенцията той е разчитал както на финансиране на кампанията си, така и на посредничество при преговорите с либийските власти.

Тогава заместник-министърът на външните работи на Русия Михаил Богданов казваше, че Кадафи трябва да бъде част от политическия процес в Либия.

Президентът на Русия Владимир Путин заяви миналата седмица, че Москва поддържа еднакви отношения както с официалното правителство на Либия, така и със силите на фелдмаршал Хафтар. При това той подчерта, че Русия не е страната, която трябва да има решаващ принос за уреждането на кризата в Либия.

"Ние не се дърпаме, но не искаме да затъваме в този проблем", каза Путин.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #3

    Ето и за готвача на Путлер в Мадагаскар, където е ползван поне един от описаните по-горе "културолози" :))) https://www.proekt.media/investigation/evgeny-prigozhin-africa/ Ето и за руската инвазия в Африка въобще: https://www.proekt.media/investigation/russia-african-elections/ (на английски) и на руски: https://www.proekt.media/investigation/prigozhin-polittekhnologi/

  2. Практик от София
    #2

    Ами, глупости... Хванати за ръце, двамата руснаци са се любували на централната джамия в Триполи. Русия не се меси в чужди работи ! Толерантност, взаимно уважение и сътрудничество - ето водещите принципи на външната и политика...

  3. Дядо ми Петър
    #1

    А колко руснака трябва да бъдат арестувани у нас? За най-груба намеса във вътрешните ни работи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.