Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Двама са с малария за първи път от 17 години

5 коментара
Двама са с малария за първи път от 17 години

Два случая на малария са регистрирани у нас за първи път от 17 години насам, съобщи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев, цитиран от сайта БоленЗдрав. Според него няма опасност от разпространение на болестта, която се предава по кръвен път.

 

И в двата случая, които са без връзка помежду си, диагнозата е поставена бързо, тъй като лекарите спешно са изпратили кръвни проби в Националната референтна лаборатория на центъра.

 

В първия случай маларията е открита при пациент, на когото е бил трансплантиран бъбрек. Операцията е била направена в Пакистан. Донорът не бил изследван за малария и така е предал инфекцията. След завръщането си в България заразеният получил треска и се появили съмнения за усложнения след трансплантацията. Когато постъпил в клиниката по нефрология на Александровска болница, се установило, че става дума за малария, а причинителят е от вида P. Vivax.

 

Трансплантираният е лекуван с противомаларийни препарати и вече се чувства добре, каза проф. Кантарджиев.

 

Вторият случай е регистриран в началото на юли. Болният, който е жител на Монтана, се заразил в Гвинея с малария тропика. Причинителят ѝ е P. Falciparum. Диагнозата е поставена първо в паразитологичната лаборатория към РЗИ-Враца, а после е потвърдена в Националната референтна лаборатория.

 

Пациентът е постъпил за лечение в Инфекциозната болница "Проф. Иван Киров" в София, като също вече е добре.

 

Няма основания за паника, казва проф. Кантарджиев. Според него за да се получи огнище, болният трябва да е бил хапан продължително време от комари, които на свой ред да пренесат причинителя на други хора.

 

Не всеки вид комар може да разнася малария. Обикновено "виновникът" е от вида анофелес, а той не е много разпространен у нас.

 

За последно у нас са били регистрирани 12 случая на малария през 1995 г. Смята се, че източник са били бежанци от Азия, които са се криели нелегално около месец покрай река Струма. Дълго време те са били хапани от комари, което се оказало достатъчно, за да се "завърти" цикълът на паразита в комара.

 

Тогава взехме мерки и не допуснахме разпространение на заразата, обясни микробиологът.

 

Въпреки това той смята, че здравните власти у нас също трябва да са нащрек. В Южна Гърция например има обявен повишен риск от малария.

 

Предпазните мерки, които властите могат да вземат, са пръскане срещу комари, както и обучение на населението и на лекарите, които бързо да разпознават симптомите.

 

През април учени, борещи се с болестта, откриха, че резистентността на някои щамове малария към основните лекарства срещу нея се увеличава.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    ''малумници са наште политици малумни сме и нии че ги избираме'' ко очаквате в бургас от години не е праскано за комари минават с някви коли дигат пушилка само да ги поизгонят и след 1-вият дъжд са пак тука предполагам че и насякаде е така какжо очаквате друго да стане освен някои епидмия заради комарите докато някои не умре мерки няма да се вземат се пак е БЪЛГАРИЯ .......

  2. Анонимен
    #4

    Моля наистина си проверявайте източниците, преди 17 години имаше повече болни и се беше образувало епидемично огнище, което беше унищожено бързо. Но спорадични (отделни) случаи на пътуващи, които се връщат с малария далеч не са толкова нарядко. И аз знам за случай от 2005 г,

  3. Анонимен
    #3

    Всяка година има поне по 5-6 внесени случая на малария у нас :))) Журналистите да си проверяват източниците. Можеха да врътнат един телефон в Инфекциозна болница.

  4. Анонимен
    #2

    Проблема не е от кога няма болни у нас а проблема е защо не се изиска от власта да се пръска на всякаде и по плажовете е пълно с мушици защото не се пръска. Ако Бойко няма пари в Европа им за такава дейност заделени 300 000 000 от там ще дадат. уСПЕХ НА ВЛАСТА СРЕЩУ ЛОШИТЕ КОМАРИ И ДР ХАПЕЩИ.

  5. Анонимен
    #1

    не е баш за първи път от 12 години, аз лично през 2005 та година се върнах от едно пътуване в Африка с малария и лежах в болница в София за лечение...Имаше и друг случай по същото време..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.