Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Двама съпредседатели начело на ЕС, предлагат Ширак и Шрьодер

0 коментара

Франция и Германия предлагат Европейският съюз да се ръководи от двама души :председател на Европейската комисия, който да бъде избиран от Европарламента, и втори председател, посочен от Съвета на министрите, съобщи Би Би Си. Предложението визира изработването на нова институционна рамка на ЕС, която да влезе в сила преди 2004 г., когато към съюза се предвижда да се присъединят 10 нови страни-членки.

Предложението за двойното евросъпредседателство беше оповестено снощи по време на среща между френския президент Ширак и германският канцлер Шрьодер, които в Париж отбелязват 40-годишнината от Елисейския договор. С това споразумение след Втората световна война се слага началото на стратегическото сътрудничество между Франция и Германия, оценявано от наблюдателите като "мотор" на ЕС.

Днес беше оповестено още едно ключово предложение на Париж и Берлин за бъдещето функциониране на ЕС.

Франция и Германия предложиха решенията по външната политика и сигурността в рамките на Европейския съвет да се вземат с квалифицирано мнозинство, а не с консенсус.

Предложението бе внесено в Конвента, който обсъжда бъдещето на европейските институции след разширяването на ЕС.

На работна вечеря вчера френският президент Жак Ширак и германският канцлер Герхард Шрьодер са се споразумели да предложат квалифицианото мнозинство "за всички въпроси по общата външна политика на ЕС", каза днес на пресконференция в Берлин германският външен министър Йошка Фишер. Това означава, че нито една държава няма да има право на вето, а само възможност да се оттегли и да не участва в определена операция на ЕС в случай на "конкретни проблеми", уточни той.

Планът на Ширак и Шрьодер за европейското съпредседателство може да изиграе решителна роля в работата на Конвентът за бъдещето на Европа, който подготвя ново конституционно споразумение за съюза.

Двамата лидери не дадоха подробности за това какви ще са отношенията между двамата съпредседатели, отбелязвайки, че планът удовлетворява както Берлин, така и Париж.

Ширак каза, че Франция е приела германското предложение за избор на председателя на Еврокомисията от Европарламента.

Германия, допълни той, се съгласи с предложението на Париж, вторият съпредседател да бъде избиран с квалифицирано мнозинство от министрите на ЕС с мандат от пет години или от две години и половина.

Според Шрьодер планът е приемлив компромис, който ще засили комисията и Европарламента.

Кореспондентите от Париж виждат в съвместните предложения задвижване на френско- германския мотор, който определяше основните насоки и важните решения на ЕС в миналото.

Отношенията на Франция и Германия минаха през редица изпитания, но от края на миналата година се забелязва връщане към разбирателството, което имаше по време на Митеран и Кол. Споразумението между Ширак и Шрьодер за запазване на земеделските субсидии предизвика силно раздразнение в Лондон и доведе до отмяна на посещение на Блеър във Франция.

Идеята за реформи в европейското председателство е широко обсъждана сред европейските лидери, но някои малки страни се опасяват, че след отказа от настоящата система на ротационно 6-месечно председателство на ЕС, техният глас и влияние значително ще намалея. Евроейската комисия също разкритикува идеята.

Повечето големи страни като Франция, Великобритания, Испания и Италия обаче виждат в създаването на нови централни институции с по-големи пълномощия гаранция за ефективна работа на бъдещия ЕС, в който след средата на 2004 ще има 25 члена. Мнозина изтъкват, че толкова голям съюз ще бъде неуправляем без радикална трансформация на институциите.

Както се очакваше Европейската комисия не посрещна с възторг обединеното френско-германско предложение и предупреди днес, че евентуалното двойно председателство на ЕС е свързано с "потенциални проблеми".

"Има потенциални проблеми, свързани с идеята за два равнопоставени центъра на власт. Трябва да се проучи как подобна система може да функционира нормално", заяви говорител на ЕК. Все пак той нарече "добра идея" предложението председателят на Комисията да се избира от Европейския парламент.

Британски дипломат в Брюксел приветства френско-германската идея и е посочи, че Великобритания може официално да я подкрепи, предаде АФП. Ние от дълго време настояваме да има избираем председател на Съвета паралелно с председателя на Комисията, е припомнил той.

Испания, в лицето на премиера Хосе Мария Аснар, официално застана зад вчерашното предложение. Ние "не можем да не сме съгласни", каза Аснар на пресконференция в Мадрид. Аз не съм от авторите на тази идея, но съм "един от първите ѝ поддръжници", подчерта той.

Холандия, която е типичните "малки" страни реагира по-предпазливо. Тя подкрепи предложението председателят на ЕК да се избира от парламента, но се изказа против идеята за избираем председател на Съвета, предаде АФП.

Ние смятаме, че сегашната система на ротационно председателство има много предимства, каза говорител на външно министерство. Той все пак уточни, че окончателната позиция на холандското правителство ще бъде обявена, когато бъде внимателно проучена френско-германската инициатива.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.