Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Двама "вечни" директори са уволнени преди продажбата на знакови фирми

Антон Салджийски от “Кинтекс” и Емил Коцев от “Техноекспортстрой” са сменени преди седмица

23 коментара
Емил Коцев, Сн. БГНЕС

Двамата “вечни” директори на държавните фирми “Техноекспортстрой” - Емил Коцев и на “Кинтекс” - Антон Салджийски са сменени заради предстоящата приватизация на дружествата, научи Mediapool от правителствени източници. От министерствата на финансите и на икономиката, които са принципали на двете дружества, отказаха коментар.

 

Смяната на Коцев става месец преди крайният срок за подаване на оферти за покупката на строителното дружество “Техноекспортстрой”. Преди това държавата не успя да продаде на два пъти дружеството заради високата цена, а сега ще пробва на принципа кой колкото даде.

 

За оръжейния търговец “Кинтекс” официално не е обявена процедура за продажба. Дружеството е в разрешителния списък на Агенцията за приватизация, което означава, че може да бъде продадена само след одобрена стратегия от парламента. Такава стратегия се подготвя от години, но и досега не е приета, като компанията официално не фигурира в плана на агенцията за продажба през тази година.

 

Сменени са и директорските бордове на двете компании, като това е станало с решение на принципалите на двете дружества - съответно министрите на икономиката и на финансите. Това става ясно от документите, публикувани в търговския регистър.

 

Общото между двамата освободени директори е, че досега успяваха да оцелеят при няколко правителства от прехода. През 2011 г. двамата бяха сменени за малко, но след това отново бяха върнати на постовете им.

 

Емил Коцев не беше директор за няколко часа, след като през февруари 2011 г. ядоса премиера Бойко Борисов, че си правел “евтин пиар на гърба на правителството”. Поводът е, че Коцев осигури самолета, с който да бъдат изведени българите от Либия след избухването на гражданската война в страната.

 

Салджийски беше освободен като шеф на “Кинтекс” на 18 февруари 2011 г. от тогавашния икономически министър Трайчо Трайков, но на 8 ноември 2011 г. беше възстановен на поста.

 

Новината за освобождаването на двамата “вечни директори” бе разгласена публично от двамата депутати от БСП Румен Петков и Димчо Михалевски в сряда, които се изказаха в тяхната защита. Това не е учудващо тъй като Салджийски заема поста през 1995 г. по времето на управлението на Жан Виденов, а Коцев е на поста от 2005 г., назначен от правителството на Симеон Сакскобургготски.

 

Техноекспортстрой” - кой колкото даде

 

След като Агенцията за приватизация не успя на два пъти да продаде “Техноекспортстрой” заради високата цена – първо 68 млн. лв., а после 60 млн. лв., при третия опит ще опита на принципа “кой колкото даде”.

 

Крайният срок за подаване на оферти изтича в 15 часа на 16 август. Документи за участие купиха строителната компания “АТ Инженеринг 2000” и адвокатската кантора “Спасов и Братанов” и адвокат Петър Георгиев.

В началото на юли с решение на правителството “Техноекспортстрой” беше прехвърлен от Министерството на регионалното развитие на Министерството на финансите. На 17 юли на проведено общо събрание на компанията финансовият министър Симеон Дянков сменя двама от 3-членния борд на директорите. От борда са освободени Емил Коцев и Станислав Сираков, чиито места се заемат от Антоанета Трайкова -Кърлова и Димитър Шаренков. Поста си запазва Николай Андреев.

Работещите в дружеството не са наясно със смените, стана ясно от проверка на Mediapool. Служителка първо обясни, че Емил Коцев си идва на работа, но в момента го няма. След това призна, че в предприятието се говори, че е сменен, но черно на бяла няма нищо. Дори Коцев все още не е издал по официалния ред служебното място. Нов директор също не е представен на работниците

Въпреки неведението, което цари в предприятието, от Министерството на финансите не пожелаха да кажат каква е фактическата обстановка и мотивите за смяната.

Финансовото състояние на “Техноекспорстрой” не е добро, сочи финансовият му отчет за 2011 г. Макар дружеството да излиза на минимална печалба от 119 хил. лв. през 2011 г., непокритата му загуба възлиза на 175 млн. лв. при капитал от 82.6 млн. лв. Освен това са блокирани банковите му сметки, по които има над 33.2 млн. лева.

 

Единственият ценен актив за “Техноекспортстрой” са имотите му, за които обаче публичната информация е твърде малко. Другият ценен актив са задграничните му дружества. С тях обаче “Техноекспортстрой” повече парадира, след като през последните две години не е имало дейност зад граница, показват финансовите му отчети.

 

БСП ще следи под лупа сделката за “Техноекспортстрой”

 

БСП ще наблюдавала с "много сериозно притеснение" и приватизацията на ”Техноекспортстрой”, каза Димчо Михалевски, депутат от БСП.

 

“Капиталът на "Техноекспортстрой” в момента е над 80 милиона лева, в това число над 15 милиона лева са имотите, а паричните еквиваленти са над 30 милиона лева. Тук трябва да пресечем всякакви спекулации, които вероятно ще се чуят от управляващите, че има неразпределена печалба”, каза Димчо Михалевски от БСП.

 

Той посочи, че това е дружество, което освен доброто си финансово състояние има много добра история и авторитет извън България, и то в много страни, които в днешната криза в ЕС са потенциален добър пазар за разширяване на българските интереси.

 

Паднали финансови показатели и за “Кинтекс”

 

Владимир Дичев заема мястото на Антон Салджийски като изпълнителен директор на "Кинтекс". Смяната е продиктувана от желание за активизиране на дейността на държавното дружество и по-сериозното му участие на международните пазари, е официалната позиция на Министерството на икономиката.

 

Решението е взето от министъра на икономиката Делян Добрев на 13 юли, когато е проведено общото събрание на дружеството. От борда са освободени още Жулиета Хубенова, която беше зам.-министър на икономиката за кратко и отстранена от Добрев, и Ирена Борисова Младенова. На тяхно място са назначени Зара Добрева и Валентиен Груев, показва протокола от събранието.

 

Освобождаването на Антон Салджийски е с твърде нелепи и абсолютно непочтени и некоректни мотиви, каза Румен Петков от БСП. Той изтъкна, че Салджийски заема поста от 1994 г., като тогава фирмата е изнасяла продукция за около 25 млн. долара годишно. Под негово ръководство тя възстановила позициите си и през последните години износът ѝ е достигнал 50–55 милиона долара.

 

Според Румен Петков твърдението на министър Добрев за загубен пазарен дял било нелепо. "Твърдението, че "Кинтекс" са загърбили основния български производител ВМЗ “Сопот”, също е крайно несъстоятелно”, смята Петков.

 

99% от дейността на “Кинтекс” е износ на оръжие. През 2011 г. държавното дружество е изнесло оръжие за близо 50 млн. долара. Основните доставки са за Алжир – над 41.6 млн. долара и Индия – 7 млн. долара. По-малки сделки е имало с Бангладеш, Индонезия и Йордания, показва финансовия отчет на “Кинтекс”.

 

През януари тази година ръководството на “Кинтекс” е договорило сделки за 35 млн. долара, е посочено още във финансовия отчет.

 

Финансовите резултати на “Кинтекс” през 2011 г. леко се влошават спрямо година по-рано. Активите на дружеството намаляват с 1.5 млн. лв. и достигат до 63.2 млн. лв. Спад има и в приходите от дейността му от 90.8 на 72.6 млн. лв. Печалбата макар и леко също се свива от 6.9 млн. лв. през 2010 г. на 5.5 млн. лв. през 2011 г., показват данните във финансовия отчет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #23

    Той (Димчо Михалевски) посочи, че това е дружество, което освен доброто си финансово състояние има много добра история и авторитет извън България, и то в много страни, които в днешната криза в ЕС са потенциален добър пазар за разширяване на българските интереси - това няма нищо общо с К О Ц Е В другарю Михалевски !!!!

  2. Анонимен
    #22

    През 1973 г. за началник на ПГУ е назначен ген. Васил Коцев. Той остава човекът, ръководил най-продължително разузнаването - цели 13 години до 1986 г., докато загива при странна автомобилна катастрофа. През 2001 г. неговият по-малък син Бойко Коцев, дипломат от кариерата, стана вътрешен зам.-министър в правителството на Сакскобургготски, пост, на който остана и в кабинета на Станишев. По-големият син ЕМИЛ КОЦЕВ през средата на 90-те години развива общ бизнес в "Аримекс" АД - фирма, в която съдружници

  3. Анонимен
    #21

    Според шефа на “Техноекспортстрой” евентуалната му смяна само две седмици преди приватизацията на държавната фирма би била странна. “На печалба сме, а в банковите ни сметки има над 33 милиона лева”, обяви още Коцев. А БЕ ТЪПАКО коцев КОГО ЩЕ ЗАБЛУЖДАВАШ - НА КАКВА ПЕЧАЛБА СИ ЛИЧНА МОЖЕ БИ??? КОИ СА ОБЕКТИТЕ НА ТЕХНОЕКСПОРТСТРОЙ?? КОЛКО РАБОТНИЦИ ИМАШ ОСВЕН НЯКОЛКО ШОФЬОРИ И ЧИСТАЧКИ???

  4. Анонимен
    #20

    ТЕХНОЕКСПОРТСТРОЙ АД е една много известна и уважавана фирма не само у нас, но и в много страни зад граница благодарение на един също така много уважаван бивш генерален директор големия строителен и икономически стратег инж.Марин Джерманов.Всички след него управлявали ТЕХНОЕКСПОРТСТРОЙ АД СА КРИСТАЛНИ МОШЕНИЦИ като върха на айсберга е подполковник ЕМИЛ ВАСИЛЕВ КОЦЕВ, който доведе фирмата до изключително окаяно състояние. МОЛЯ, ОРГАНИТЕ ЗА СИГУРНОСТ ДА ГО СЛЕДЯТ ВНИМАТЕЛНО - СЛЕДВА ПРИВАТИЗАЦИЯ.

  5. Анонимен
    #19

    Това ченге ще му измислят друго място, нали брат му Бойко също ченге от ДС сега е посланик изпратен от ченгесарския син Николай Младенов.

  6. Анонимен
    #18

    Има доста лъжи, написани по-горе. Например Коцев е директор от септември`2001 г. Освен това парите не са "блокирани", а са депозити, което е съвсем различно. Но толкова разбират журналистите. Има други проблеми в ТЕС, не точно тези, които се пишат.

  7. Анонимен
    #17

    Точно така другари ! ЕМИЛ КОЦЕВ = БРАТ НА БОЙКО КОЦЕВ = ....

  8. Анонимен
    #16

    Айде стига с полувековната параноидна шизофрения ! Нали и по времето на комунизма, и по времето на демокрацията България се бори за мир по ЦЕЛИЯ свят ! Защо й е тогава да произвежда средства за унищожение и още повече да ги продава. А иначе е ясно,че смъртоносния бизнес ще бъде подарен на някой от кръга Цветановци. Сигурно, за да разчиства по-яко сметките с враговете на ГЕРБ !!
    А този Емил Коцев не е ли брат на Бойко Коцев, чийто баща като шеф на НРС/ДС бе отговорен за убийството на писателя Георги

  9. Анонимен
    #15

    Обикновено смяна на директора в навечерието на проджбата н аедно предприятие се прави с цел да се обезглави. Така по-лесно може да изтъргува под масата на наши хора. А иначе оставането на директори толкова дълго на власт при лоши финансови резултати означава че са правили нергламентирани услуги на всички управляващи.

  10. Анонимен
    #14

    Абсолютна грешка на ГЕРб. Те няма ли да се научат, че в оръжейния бизнес става дума само за доверие. Сега като сложат някой като Делян Добрев и а, познай кой ще контактува с него. И Бойко Борисов не го бръснат в този бизнес. Затуй да си го върнат човека, щото той и много знае.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.