Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Двамата претенденти с еднаква подкрепа по пол, възраст и образование

2 коментара
Двамата претенденти с еднаква подкрепа по пол, възраст и образование

Подкрепата, която двамата кандидати за президенти Румен Радев и Анастас Герджиков са получили на национално ниво, с много малки разлики се повтаря и при демографските разрези по пол, възраст, образование и населено място, сочат данните на социологическите агенции "Алфа Рисърч" и "Галъп Интернешънъл болкан", представени пред БНТ след балотажа в неделя.

Може да се каже, че двамата са национални кандидати, не са капсулирани сред определени групи, а равномерно разпределени във всички демографски групи, отбелязаха от "Алфа Рисърч".

Любопитен момент е, че имат еднаква подкрепа от мъже и жени – 53 на сто от нежния пол е гласувал и за Радев, и за Герджиков, а от силния – 47%.

Сходни резултати имат и при гласувалите в различните населени места, в изключение на селата, където професорът събира повече гласове – 28 на сто, а досегашният президент – 17 на сто. В София е най-слабата подкрепа за тях – 16% за победителя, и 17 на сто – за загубилия. В областните градове Радев има повече гласоподаватели – 43%, срещу 34 на сто за противника му. В малките градове пак настоящият държавен глава има лек превес – 24 процента, докато ректорът на Софийския университет – 23%, според данните на "Галъп".

Според данните на "Алфа рисърч" подкрепата за двамата кандидати е почти еднаква при всички възрастови групи. Много малък процент от всички гласували е посочил "Не подкрепям никого". Особеност тук е, че при най-младата възрастова група е малко по-висок делът на избралите Румен Радев. Според анализаторите това се дължи най-вече на подкрепилите "Продължаваме промяната" на парламентарните избори миналата седмица. Спечелилият Радев е предпочетен от 67 на сто от гласоподавателите между 18 и 30 години, както и от 63% от тези между 31 и 60 години. Стабилна подкрепа има и от хората над 60 години – 65 процента. За Герджиков в съответните възрастови групи вотът е 31.2 процента, 34.3 на сто и 35%.

Появява се ново поколение, окуражено и вдъхновено от Румен Радев, което не е било родено по време на Иван Костов или при Сакскобургготски, осъзнало се е по времето на Бойко Борисов и сега то диктува правилата. Средната възраст на гласуващия човек спадна много и този млад човек заявява своите желания, коментира социологът Ваня Григорова.

Колегата ѝ Юрий Асланов обаче смята, че изборът е на поколението, което е било на 18 години, когато са започнали промените и иска "вчера да са се случили промените", защото нямат време.

63% от хората с висше образование са подкрепили Румен Радев, а 35% - проф. Герджиков. Президентският вот е много по-концентриран. Във всички образователни групи също имаме сходна подкрепа за двамата кандидати, посочиха от "Алфа Рисърч".

При българите 66 на сто са гласувалите за Радев, а останалите за Герджиков, което отново повтаря националния вот. Турците обаче са гласували за Герджиков, докато ромите – за Радев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #2

    "Сходни резултати имат и при гласувалите в различните населени места, в изключение на селата, където професорът събира повече гласове – 28 на сто, а досегашният президент – 17 на сто. В София е най-слабата подкрепа за тях – 16% за победителя, и 17 на сто – за загубилия. В областните градове Радев има повече гласоподаватели – 43%, срещу 34 на сто за противника му. В малките градове пак настоящият държавен глава има лек превес – 24 процента, докато ректорът на Софийския университет – 23%, според данните на "Галъп"." ?!?!?! Ъъъ... Вад дъ фък? Някой може ли въобще да ми разтълкува смисъла на това горното? И пак да попитам - от къде въобще "социолозите" си ги изсмукват тези "резултати"?

  2. NervnaKletka
    #1

    От тая статия само разбрах, че у нас жените са 53%, а мъжете 47%.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.