Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Двата логоса на Доган, демокрацията на Орешарски и предварително обявеният председател

11 коментара
Двата логоса на Доган, демокрацията на Орешарски и предварително обявеният председател
  • Доган не слезе от президиума на почетните гости
  • Доган в компанията на Емел Етем
  • Юнал Лютфи откри конференцията
  • Карадайъ говори пред делегатите от ДПС
  • Книгата на Беновска за Доган

Гаф с поздрави в аванс към “лидера на ДПС Мустафа Карадайъ“ далеч преди въобще да се е състояло гласуването за председател на партията; обяснения от бъдещия формален първи, че "ДПС остава, докато други преминават в сивата зона на забравата“; юбилейно издание в книга на разговор от 1992 година между Илияна Беновска от телевизията близка до Делян Пеевски Канал 3 и Ахмед Доган; както и демонстрация на голям наплив на гости от Турция. Такива са само част от щрихите на Деветата Национална конференция на ДПС, преминала под наслова “Свобода, Единство, Заедност“.

Неделя, датата е 24 април, часът е 11.15, мястото – Зала 3 на НДК. Помещението се пука по шефовете от делегати на ДПС, а гардове от НСО бродят зорко из множеството и ограничават свободното придвижване из залата.  Присъства и почетният председател на партията Ахмед Доган, който по-късно ще помахва като височайша особа от трибуна встрани от президиума, докато евродепутатът Филиз Хюсменова чете кратко приветствие от него към делегатите, завършващо с "Обичам ви“.

Доган дал на партията силен урок по демокрация

Деветата Национална конференция на ДПС започва със слово на Юнал Лютфи, който обявява, че опитът за разцепление на ДПС е обречен на провал, “защото няма идея и план, няма цели които да поведат със себе си стотици избиратели, както направи д-р Доган в зората на демокрация“.

Бившият депутат посочи, че Доган е дал на партията много силен урок по демокрация, но и е поставил на изпитание зрелостта ѝ на демократична и либерална сила.

Без да назове бившия лидер Лютви Местан и формираната от него нова партия ДОСТ, в изказването си Юнал Лютфи се опита да отговори на всички обвинения, които Местан отправи към ДПС и почетния председател на партията Ахмед Доган.

ДПС се утвърди като политическа сила в страната, имаше ясни политически и геополитически приоритети и ясно работеше за тяхната реализация. Ако сега някои пребоядисани политици на думи говорят, че са евроатлантици, то д-р Доган заяви това още през 1991 г., каза Лютфи и посочи, че още тогава ДПС заяви, че пътят на България за членството на НАТО минава през Босфора.

Демонстрация на сила и симпатии

След него думата взе евродепутатът Филиз Хюсменова.  В добрите традиции на партията тя също прослави значимостта на движението. За нея бе отредена и ролята да изброи десетките гости на партията, които трябваше да покажат, че формацията е значима и в Турция. Без да се назовава гласно целта на подобно изброяване "по списък“,  всъщност тя бе да демонстрира сила на фона на обясненията от последните седмици, че новата формация на Лютви Местан ДОСТ набира сериозна подкрепа сред българските изселници в Турция. 

"На ДПС  се гледа като на значим политически фактор с възможности за влияние на политическата сцена и целия живот в страната и доказателство за това е големият интерес към конференцията ни". Това заяви зам.-председателят на ДПС Филиз Хюсменова. "Днес ще вземем важни решения, но освен обстановката сега, трябва да държим сметка за дълготрайните последици от решенията ни", каза тя. Хюсменова изброи и основните ценности на ДПС - свобода на духа, мисълта и словото, единство в действията и подкрепата, заедност като разбиране и уважение, споделено настояще и бъдеще.

Сред гостите на конференцията са президентът на АЛДЕ Ханс ван Баален, вицепрезидентът на Либералния Интернационал Робърт Науман, генералният секретар на Либералния Интернационал Емил Киряс. Както и д-р Константин Тренчев, почетен председател на КТ "Подкрепа", синдикалните лидери Пламен Димитров и Петър Манолов, говорителят на БСП Атанас Мерджанов бе повишен в зам.-председател. В НДК са още съпредседателите на ПГ на БДЦ Светлин Танчев и д-р Красимира Ковачка, зам.-шефът на АБВ Румен Петков, Станимир Илчев от НДСВ.

В зала 3 на НДК са и представители на посолствата на САЩ, Русия, Великобритания и други дипломатически мисии. На първия ред в залата бяха и почетните гости от Турция - депутати от няколко партии, много кметове и представители на изселнически организации.

Доган помахвайки: Обичам ви!

След поименното изброяване, за което Хюсменова получаваше и листчета на сцената, ако бе забравила да спомене някого поименно, тя изчете поздравително слово от почетния председател на Движението Ахмед Доган, който беше в една от ложите на залата.

В поздравлението си Доган определи ДПС като "стратегическа инвестиция за стабилност в България".

"Българският етнически модел е уникален либерален проект. Пазете и възпроизвеждайте този политически капитал. Свободата ще ви се отплати. Пожелавам ви да владеете силата на единството и заедността. Бъдете търпеливи, но не толкова, че да жертвате свободата си. Пожелавам попътен вятър и разумна борбеност. Бъдете силни и добронамерени. Не се поддавайте на езика на омразата. Останалото ще ви покаже логиката на живота“, изчете Хюсменова.

Думите на Доган завършиха със заключението, че в "живота и в политиката нищо не е даром“. След като евродепутатката прочете края на приветствието - "Обичам ви“, залата се изправи на крака, заръкопляска въодушевено в посока Доган и делегатите завикаха "ДПС, ДПС, ДПС“.

Веднага след това думата взе единият от тримата съпредседатели  на движението Мустафа Карадайъ, който трябваше да направи преглед на събитията в държавата от последната национална конференция на движението. 

Нумерология, защо е голямо ДПС и да пребъде партията

Словото му стартира с нумерологичен преглед на значението на девятката (каквато поред е конференцията на партията) в житейски план.  А девятката изразявала завършеност, пълнота, цялост и научени уроци.

Основният приоритет на ДПС днес е запазването на целостта и единството на партията, защото партията е така необходимият фактор на българския политически живот с уникалната си роля за запазване на мира, стабилността и сигурността - задължително условие пред всяко национално отговорно и адекватно на времето управление на страната, стана ясно от думите на Карадайъ. 

Докладът му започна и завърши с опитите за подмяна на ДПС. През последните 25 години преживяхме много опити за подмяна на ДПС с различни политически проекти и днешната политическа ситуация в страната не прави изключение в това отношение, посочи Карадайъ, без да назове нито веднъж поименно Лютви Местан и новата му партия ДОСТ.

Той очерта преките задачи на конференцията - да избере ново партийно ръководство, в което да намерят място хора с вътрешнопартиен и обществен авторитет, управлението на партията да стане по-ефективно, да се вдъхне нов импулс на вътрешните контролни органи. За последното обяви, че те ще са под "шефството на почетния председател".

По думите му основният приоритет на ДПС трябва да е "запазване на целостта и единството", а голямото предизвикателство е "ДПС да пребъде".

"ДПС е голямо, защото има лидер като д-р Ахмед Доган. Благодарим Ви!", обяви Карадайъ и залата стана на крака, скандирайки "ДПС" и поздравявайки Доган. Той също стана и махаше усмихнат на залата.

В изложението си за изминалия 3-годишен период Карадайъ заяви, че това са били години на изпитания и предизвикателства.

"През 2013 г. лидерът на партията д-р Ахмед Доган ни даде един много силен урок по демокрация, но и постави на изпитание зрелостта ни на демократична и либерална партия. Несъмнено, Националната конференция на ДПС е обект на силен интерес не само за нас – делегатите, членовете, избирателите и симпатизантите на ДПС, но и за останалите политически участници и формации, за медиите и анализаторите. Ние си даваме сметка за това“.

Според доклада на 24 декември миналата година, когато движението изключи Лютви Местан, ДПС е доказало, че е достатъчно зряла и отговорна партия, която може да се самокоригира.

Кабинетът Орешарски върнал демокрацията

Карадайъ оцени участието на ДПС в предишното управление като успех. По думите му "основното постижение на кабинета "Орешарски” беше връщането на демокрацията." Другата цел – "връщане на нормалността в политиката“, обаче ДПС не успяло да постигне. 

До оставката на това правителство обаче довели недобрите отношения и "неадекватното поведение" на по-големия коалиционен партньор БСП, става ясно от думите му.

Карадайъ разкритикува сегашното коалиционно управление, начело с Бойко Борисов. По думите му политиката на коалицията, в която участват и националистически формации, води до "социална несигурност, висока безработица, липса на стимули за бизнеса", а регионите на ДПС са най-силно засегнати от безработица. Според доклада управлението генерирало повече скандали, отколкото реформи.

"Основният политически субект в 43-ото НС допусна съставяне на анти-ДПС коалиция. Анти-ДПС реториката се превърна в основната опорна точка главно на десните субекти и националистите от властта. Езикът на омразата става "официален език" и вече се активира не само на политическо, но и на социално ниво", обясни съпредседателят на ДПС.

Това водело до взривяване на основите на толерантността и означава "отстъпление от уникалния, международно признат български етнически модел".

След доклада, прочетен от Карадайъ, започнаха приветствията на гостите. Представителите на Народнорепубликанската партия връчиха на Карадайъ портрет на основателя на светската турска държава Мустафа Кемал Ататюрк, който бе поставен в залата.

По време на словото на турския представител залата избухваше в смях и умиление, без да е необходим превод, какъвто все пак от ДПС бяха осигурили. 

Далеч не толкова ведро реагираха делегатите, когато думата взе председателят на Алианса на либералите и демократите в Европа (АЛДЕ) Ханс Ван Баален. Заговорил на английски, той бързо отегчи присъстващите, които в колона по един започнаха да се изнасят към изходите, пред които ги чакаха партийни кафе и сандвичи. 

"Вашият следващ председател Мустафа“

Далеч по-прилежни и устойчиви на партийното им разбиране за "скука“ се оказаха дамите в залата, които бяха драстично по-малко от мъжете (жените бяха между две и четири на ред). Те самоотвержено останаха да създават "масовка“ по време на речта на Ван Баален. Последният пък произведе неочакван гаф.

След като възхвали героизма на Доган по време на предходната конференция на партията, когато Октай Енимехмедов насочи газов пистолет към главата му, Ван Баален поздрави в аванс "следващият председател на ДПС Мустафа Карадайъ“.

Преводачката от английски пропусна този дребен детайл, а залата така и не разбра, че още преди да е официално номиниран единият от тримата съпредседатели вече е "избран“ за оперативен председател на движението .

Малко по-рано в доклада на Мустафа Карадайъ за първи път се спомена фигурата на "оперативен председател“ по адрес на Местан, което подсказва и една от промените в устава – въвеждането на такава фигура, която да изпълнява функциите на лидер, но всъщност да не е.

Част от присъстващите на президиума, който нямаха нужда от превод, разбраха гафа и нервно се усмихваха, а останалите в залата като по команда вяло аплодираха Ван Баален в паузите на изказването му.

"Днес България можеше да се друга“

Последваха изказванията на гостите от България. Атанас Мерджанов от БСП прочете приветствие от лидера на партията Михаил Миков. Румен Петков от АБВ обяви, че без д-р Ахмед Доган и движението "днес България можеше да е друга".

Поздравления към партията произнесоха още от КНСБ и КТ "Подкрепа“, от Народния съюз, БДЦ. Изненадващо пред залата говори и един от отцепниците от движението и създател на НДПС Гюнер Тахир.

За двата логоса и хармоничното единство между Ахмед и Доган

По време на изказванията делегатите, видно отегчени, се оттеглиха на терасата на НДК, където се възползваха от подготвените за тях сандвичи и кафе. Някои преглеждаха разсеяно списание “Мюсюлмани“, издание на мюфтийството у нас, а други разлистваха издадената от ДПС книга на журналистката Илияна Беновска – "Беновска пита: Ахмед Доган“.

В нея е публикуван разговор между работещата в близката до Делян Пеевски телевизия Канал 3 водеща и почетния председател на движението. Думите, с които започва изданието, са : "Разговорът, който държите в ръцете си сега, през 2016–та, се случи през 1992 година….“. Кратък преглед на четивото показва, че наред с политическите въпроси в него фигурират и питания от типа: "Как гледате на този свят и каква е вашата роля в него?“. На задната корица на книгата пък е публикуван въпрос на Беновска към Доган от април 2016 година: "Кой сте Вие, Ахмед Доган?“.

"Преди четвърт столетие Ахмед и Доган бяха в хармонично единство – с явен превес на Ахмед, но в съгласие със света на Доган. Това беше въпрос на свободен избор. Но впоследствие Доган надделя и дори се опита да обсеби Ахмед. Двата логоса – този на философа, и този на политика - търсеха общ мисловен и дейностен дискурс, но това не винаги ставаше безпроблемно. Доган се превърна в проекция на политическия социоум. Ахмед беше само подходящ, култивиран материал на тази необходимост“, пише Беновска.

Един от малкото коментари на български на терасата на НДК между партийните делегати бе именно по повод обясненията за двата логоса на Доган.  "Много е умен, начи, ти казвам“, заключи един от присъстващите в посока на свой колега, комуто подаваше безценното четиво.

Сред делегатите на конференцията не бе забелязан депутатът Делян Пеевски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #11

    Доган вече не може да чете, но още може да обича.

  2. Nikola Nikolov
    #10

    "На ДПС се гледа като на значим политически фактор с възможности за влияние на политическата сцена и целия живот в страната...." Бих я попитал тая - как точно е разбрала, че се гледа именно по този начин, и кой, аджеба, гледа на тях така???!!! А не ги ли възприемат повечето българи, включително и българи-мюсюлмани, като вредна, етническа, грабителска, меркантилна дс-банда обирджии-престъпници?!

  3. Дядо ми Петър
    #9

    Какво е общото между ГРОБ, БСП, ДПС, АБВ и ПФ? Отговор: ДС

  4. BLM
    #8

    "... залата стана на крака, скандирайки "ДПС" и поздравявайки Доган. Той също стана и махаше усмихнат на залата." Защо ми се струва познато?!

  5. BLM
    #7

    Румен Петков от АБВ обяви, че без д-р Ахмед Доган и движението "днес България можеше да е друга". Един път и Румен Петков да каже нещо верно. Само дето не е уточнил, че щеше да е по-добра за обикновените хора - турци, българи, всякакви.

  6. Дени Милушева
    #6

    В нумерологията,9 означава и приключване! Та в този смисъл ми се иска ДПС да приключи, окончателно.

  7. kladara
    #5

    Поздравът му към Карадайъ обаче не бе преведен от симултантната преводачка. Не знам дали в случая преводача или преводачката не носи наказателна отговорност по чл. 290, ал. 2 от НК, тъй като прави неверен превод.

  8. Boriana Boneva
    #4

    ДПС си отива. ДПС от преди 25 години си отива. Идва едно друго ДПС- изнервено, объркано, все така блогоговеещо пред Доган, но все по съмняващо се, ДПС което е изгубило много, но не се е разделило с целта си- винаги да бъде във властта. Но именно това все повече ще му се изплъзва. Защото е дискредитация да искаш да го вземеш със себе си във властта- и Тиквата го знае, колкото да не му се иска да е така. БСП му ядоха попарата и стоят настрана, десните, като уж такава СДС и и приспособенците на

  9. Илиана
    #3

    Всички знаем кои партии в България са заченати в чужбина. Като започнем от БКП(БСП), ДПС, Атака, АБВ....

  10. Знайко
    #2

    Най-краткият виц: "ДПС - либерална партия".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.