Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Две десетилетия напрегнати отношения между Путин и американските президенти

6 коментара
Владимир Путин

Владимир Путин, който в сряда ще разговаря за пръв път с Джо Байдън, имаше белязани с върхове и спадове отношения с петимата американски президенти, с които бе общувал след идването си на власт в края на 1999 г.

Откакто встъпи в длъжност в Белия дом през септември, Джо Байдън демонстрира голяма твърдост спрямо своя руски колега.

Бил Клинтън: бремето на Косово

Контактите между Борис Елцин и американския му колега Бил Клинтън бяха топли, макар и леко помрачени от плановете за разширяване на НАТО в източна посока; войната в Косово обаче развали медения месец от периода след студената война.

Когато Елцин подава оставка на 31 декември 1999 г., Вашингтон вече се отнася с подозрение към неговия приемник Владимир Путин. Той е "корав човек (. . .), много решителен, човек на действието", заявява на 2 януари ръководителката на американската дипломация Мадлин Олбрайт. И добавя: "Ще трябва да следим действията му много внимателно".

По време на първата среща на върха Клинтън - Путин през юни 2000 г. обаче американецът публично възхвалява в лицето на руснака един президент, способен да изгради "процъфтяваща и силна Русия, пазейки същевременно свободите и правовата държава".

Джордж У. Буш: от другарски отношения към недоверие

След първата им среща на 16 юни 2001 г. Джордж У. Буш казва, че е погледнал в очите руския президент: "Усетих душата му - душа на човек, дълбоко отдаден на страната си (. . .) Смятам, че е забележителен ръководител".

Веднага след атентатите на 11 септември 2001 г. Владимир Путин, започнал втората война в Чечения, предлага на президента Буш своята солидарност във "войната с тероризма".

Затишието е кратко: през декември 2001 г. Вашингтон се оттегля от сключения през 1972 г. договор за ограничаване на системите за противоракетна отбрана, за да създаде в Източна Европа противоракетен щит, разкритикуван от Москва.

През 2003 г. Москва осъжда американското нахлуване в Ирак, а година по-късно заклеймява влиянието на Вашингтон върху "оранжевата революция" в Украйна.

Барак Обама: неуспялото "рестартиране"

През 2009 г. президентът Обама лансира концепцията за "рестартиране" на отношенията. Година преди това Владимир Путин е станал премиер на президента Дмитрий Медведев, негово протеже.

Малко преди първото си посещение в Русия през юли 2009 г. президентът Обама заявява, че Путин "с единия крак е в стария начин на управление, а с другия - в новия".

"Това, което ме интересува, е да разговарям директно със своя колега, президента", подхвърля американецът в Москва.

Въпреки първоначалните успехи - по-специално подписването на нов договор за ядрено разоръжаване през 2010 г., този опит бързо се проваля. През август 2013 г. Москва дава политическо убежище на беглеца от САЩ Едуард Сноудън. Няколко дни по-късно Обама отменя среща на върха с президента Путин, изразявайки съжаление по повод връщането на "манталитета от студената война".

Украинската криза от 2014 г. - анексията на Крим от Русия и приетите икономически санкции срещу Москва, после нахлуването на Русия в Сирия през 2015 г., обременяват още повече двустранните отношения.

Доналд Тръмп: призракът на "руската афера"

Като кандидат-президент Доналд Тръмп обещава да възстанови добрите отношения с Русия.

След избирането му неговият мандат е опетнен от обвинения, че във вота се е намесила Русия. На пресконференция с Владимир Путин през юли 2018 г. той създава впечатление, че придава повече тежест на опроверженията на своя руски колега, отколкото на заключенията на ФБР.

"Ето, президентът Путин току-що каза, че не е била Русия (. . .) И не виждам защо да е тя", каза той.

Изправен пред острите реакции, разтърсили дори собствения му републикански лагер, той, той заявява, че не се бил изразил добре.

"Харесвам Путин и той ме харесва. Разбираме се добре", каза Тръмп и през септември 2020 г. по време на предизборен митинг.

По БТА.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #6

    ... различно се отразяват тия две десетилетия в двете държави. В русия например изпосталяха и са на хлЭб с купони. Гладомор, концлагери и джобно диктаторче... - нека си я карат така и още 20 години :-))) .............. А американците почнаха да ходят до Марс ;-)

  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #5
  3. Иван Козов
    #4

    Две десетилетия куроедовщина в международните отношения.

  4. Г. Димитров
    #3
    Отговор на коментар #1

    Бусманци, не си криви душата, нека не забравяме кой "изпращаше послания до Владимир" и обещаваше "гъвкавост" след изборите на горещ микрофон :-)

  5. Иван Козов
    #2

    Джон Маккейн, който беше много по-умен от Буш, каза, че е видял в очите на Пиздин само три букви - К, Г и Б.

  6. Bлaдo
    #1

    ... с изключение на 4-те трЪЪмпови години, през които рУсия помагаше хуманитарно :-))) на САЩ, а трЪмп проповядваше: 'аз вярвам в путин' ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.