Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Две лондонски банки продавали еврооблигации, когато падна цената им след оставката на Велчев

0 коментара

Новината за оставката на финансовия министър Милен Велчев е била огласена в момент, когато две големи лондонски банки са продавали активно български ценни книжа, което е продължило и след излизането на новината. Това, заедно с новината за оставката, също е оказало натиск върху цените на еврооблигациите. Това заяви днес финансовият анализатор Георги Бисерински от финансовия информационен сайт "Finance.news.bg", цитиран от БТА.

Вчера след огласяването на новината облигациите с падеж 2013 г. са се понижили до нива от 107 евро за облигация, а тези с падеж 2015 г. - до нива 108,5 долара за облигация и днес към 8 часа българско време междубанковият пазар е отворил на същите нива. Час след това цените на еврооблигациите са се възстановили съответно за облигациите с падеж 2013 г. - до нива 108 - 108,5 евро за брой, а тези с падеж 2015 г. - до нива 109 - 110 долара за облигация. Толкова са били нивата и преди огласяването на новината за оставката, каза Бисерински.

Според финансовия анализатор днес не се очаква спад от тези нива и движението на цените на българските еврооблигации ще зависи от съответните цени на облигациите, емитирани в еврозоната и емисиите американски ценни книжа.

Според финансови анализатори намерението на финансовия министър Милен Велчев да предложи на премиера оставката си далеч не е единствената причина, която е повлияла върху цените на българските еврооблигации.

Финансистът Андрей Пръмов заяви за БТА, че върху цените на българските еврооблигациите вчера много по-съществено влияние е оказал проведеният аукцион за десетгодишни държавни облигации на САЩ, което е най-голямата емисия в света. "Тъй като резултатите от него бяха двусмислени, това повлия глобално на всички пазарно търгуеми облигации, деноминирани в долари и в каквато и да е твърда валута", допълни Пръмов. Според него това е било далеч по-съществено събитие за пазарите на облигации, отколкото оставката на Милен Велчев.

Андрей Пръмов допълни, че финансовите пазари не приемат позитивно развитието на събитията около оставката на българския финансов министър. Спадът на цените на облигациите по държавния дълг е нормална пазарна реакция, коментира той. "Очаквам пазарите по-нататък да заемат изчаквателна позиция, докато въпросът с оставката на министър Велчев не бъде решен по един или друг начин", допълни финансистът.

Финансовият анализатор Лъчезар Богданов от Института по пазарна икономика прогнозира, че най-вероятно оставката на Велчев ще бъде приета. "Това ще бъде по-важна новина от гледна точка на сигнала, който ще изпрати. А той е, че правителството в сегашния му вид, сегашният министър-председател, сегашното мнозинство в парламента не приемат вижданията за балансирана фискална политика", допълни той.

По думите му задържането на Велчев в правителството ще означава цялото правителство и мнозинството да променят собственото си виждане, само и само да го задържат, а това е по-малко вероятният сценарий. "Очевидно, ако един човек не е съгласен с намеренията на целия екип, по-скоро човекът си отива, отколкото да се смени екипът", каза Богданов.

Другият сигнал, който идва със заявката за оставка на Милен Велчев и има политически акцент е, че наистина има сериозни проблеми в управляващото мнозинство по това каква икономическа политика трябва да се води, каза Богданов. Според него по-важна е не толкова смяната на личността, колкото това дали ще има смяна на политиката и дали новият министър ще има мандат различен от сегашния. "Сегашният имаше мандат, както и министър Муравей Радев в предишното правителство, да поддържа режима на валутния борд и фиксирания валутен курс, второ - политика на балансиран бюджет и трето - политика на постепенно намаляване на данъците и опит за оттегляне на държавата от икономиката. Ако този мандат се смени, това ще означава и смяна на общата стопанска политика, което вече би създало много по-значими проблеми и притеснения от страна на всички външни наблюдатели", посочи финансовият анализатор.

Според бившия подуправител на БНБ и ръководител на управление "Емисионно" Мартин Заимов, ако оставката е продиктувана от невъзможност на правителството да поддържа финансова дисциплина, това ще има негативни последици върху икономиката. "Към момента не виждам отражение, може би ще има влияние след време и то при условие, че правителството не намери сили в себе си да поддържа дисциплина с помощта на друг финансов министър, ако се стигне до там. Защото се каза, че има вероятност да не бъде приета оставката и той да продължи да бъде финансов министър", каза Заимов.

Според Заимов оставката на министър Велчев може да се отрази на отношенията с МВФ единствено и само ако няма финансова дисциплина. "Тогава те ще кажат, че не поддържат политиката на правителството и това веднага ще доведе до нарастване на разходите за финансиране, до загуба на доверие, до допълнително намаляване на инвестициите в страната и загуба на доверие от страна на българите. А всички тези неща сме ги преживели", заяви Мартин Заимов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.