Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Две неща липсват на Испания по пътя към възстановяването й

4 коментара

Испански високопоставени представители твърдят, че в страната е настъпил драматичен обрат: изправена на ръба на фалита преди година, сега Испания е пример за строги бюджетни икономии и реформа.

Има само два липсващи елемента - работни места и растеж - и една-единствена възможност за спасение: износът.

Министрите изчитат статистическите данни, за да покажат колко много е постигнато: бюджетният дефицит е сведен от 11.2 % от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2009 г. до 6.98 % миналата година.

Закрити са към 375 000 работни места в държавния сектор, разходите за труд са понижени до равнищата от 2005 година, а конкурентоспособността се е повишила.

Висши мениджъри се хвалят как са орязали раздутите дългове на многонационалните си конгломерати, създадени бързо с изобилните нисколихвени кредити в годините на бума.

Те използвали новото трудово законодателство, облагодетелстващо работодателите, за да съкратят работни места и разходи. Строителната компания FCC има пет екипа, които управляват седем циментови завода, като мениджърите изминават стотици километри между различните обекти.

"Приспособяването на Испания е процес. На лице е институционална стабилност и воля за реформа, но растежът и заетостта остават илюзорна цел", казва Фернандо Фернандес, преподавател по икономика в училището по бизнес Институто де емпресас.

Испания има силна управляваща партия с абсолютно мнозинство в парламента, която няма да има нужда от среща с избирателите преди края на 2015 година, което е в ярък контраст с нестабилните коалиции в Италия и Гърция.

Бурно изразяваното недоволство из цяла Южна Европа не отеква в Мадрид: испанското консервативно правителство няма време да се оплаква от коравосърдечното господство на Германия в еврозоната или пък да се жалва, че не среща разбиране в Берлин за социалните проблеми, отприщени от политиката на строги ограничения.

Народната партия на премиера Мариано Рахой, която има връзки с Католическата църква, се радва също на близки идеологически и лични връзки с Християндемократическата коалиция на канцлера Ангела Меркел в Берлин.

Германският финансов министър Волфганг Шойбле се съгласи да гарантира съвместно с Испания нов фонд, който трябва да привлече 5 милиарда долара инвестиции за по-малки испански компании, които отчаяно се нуждаят от инвестиции.

Въпреки продължаващия близо година и половина режим на строги икономии партията на Рахой остава по-популярна от всяка друга в Испания (ако рейтинг от 28-29 % според проучване на общественото мнение може да се нарече популярност).

Този резултат отчасти отразява разцеплението сред левицата, където част от поддръжниците на дълго управлявалата Испанска социалистическа работническа партия (ИСРП) се преориентираха към коалицията Обединена левица, включваща комунисти, еколози и републиканци.

Сега за лошите новини

Два облака обаче са надвиснали над ясните хоризонти, съзирани от испанската управляваща класа.

Рекордно висока безработица петни репутацията на правителството. Колапсът на строителния бизнес в Испания след бума и съкращенията в държавния сектор са в основата на тревожно големия брой безработни, които са 27 % от работната сила.

Министрите твърдят, че цифрите не са толкова застрашаващи за социалната стабилност, колкото изглеждат. Те привличат вниманието върху факта, че през първото тримесечие на годината общият брой на заетите е сходен с отчетения през 2001 година.

Променил се е обаче съставът на населението. Испания се сблъска с масова имиграция, след като милиони, главно нискоквалифицирани работници, дойдоха да търсят работи в строителството и само за девет години увеличиха броя на населението с близо седем милиона души.

Когато бумът в областта на недвижимите имоти приключи, заедно с него бяха закрити и около 8 милиона работни места. Много имигранти и някои испанци обаче напускат страната - миналата година Испания се е лишила от 1% от населението си.

"Испанското население вероятно ще намалее с два милиона души през идните четири до пет години. Предполага се, че от безработните шест милиона души два милиона са чужденци, които вероятно ще си заминат", казва Фернандес.

Находчивите испанци се приспособиха. Висш служител разказва как неговият зет архитект открил нови възможности в Катар: "През изминалите шест месеца той израсна в професионално отношение повече, отколкото през цялата си досегашна кариера".

В другия край на спектъра - висш мениджър казва, че чистачките в офисите на фирмата му се съгласили заплащането им да бъде намалено с 25 % само и само да запазят работата си - нещо немислимо в германския или австрийския клон на компанията.

Дори обаче някой да се съгласи с аргумента на управляващите, че данните за безработицата не са толкова страшни, колкото изглеждат, и че сплотеното по традиция испанско общество няма да се разпадне под напора на поколение безработни младежи, има втори проблем.

Дългът остава значителен

Испания продължава да е силно задлъжняла. Въпреки че има излишък по текущата и капиталова сметка за пръв път от 1998 година, страната все още има дефицит от близо 7% от БВП за миналата година и Рахой реши да намали планираните за тази година бюджетни съкращения със 7.2 милиарда евро до 18.9 млрд. евро, за да облекчи тежестта.

За да изплати дълговете си и да сведе заемите до по-контролируемо равнище, както и за да разкрива работни места, Испания отчаяно се нуждае от растеж. Вместо това тя затъва в рецесия, а икономиката ѝ се свива седем поредни тримесечия.

Както министрите, така и шефовете на компании имат само един отговор и това е износът. При съкратени държавни разходи и при положение, че частните компании са твърде заети да връщат дългове вместо да инвестират, а потребителите ограничават покупките си заради понижените си доходи, единственият начин за възстановяване на икономиката са продажбите в чужбина.

Висшите представители шумно се хвалят, че конкурентоспособността рязко се е подобрила. След пика в началото на 2009 година, по данни на правителството, разходите за труд за единица продукция в Испания рязко са намалели, докато във Франция, Италия и Германия са се увеличили.

В Испания цените се повишават по-бавно, отколкото в други страни от еврозоната, което е допълнителен плюс.

Автомобилостроителите - по традиция едни от най-бързо реагиращите на промени в относителните разходи за труд - подходиха аналогично. Шест от единадесетте чуждестранни автомобилни компании в Испания предвиждат нови инвестиции, включително френската Renault и германският Volkswagen.

Износът на Испания скочи от 23 % от БВП през 2009 г. на 33 % тази година. Към традиционни експортни стоки като плодове, зеленчуци и автомобили бяха добавени химически продукти, телекомуникационно оборудване и технологии.

"Когато пътувам със самолет за Чили, той е пълен с испански бизнесмени, тръгнали да продават продукти, каквито не съм знаел, че има на пазара, и за каквито никой от нас не е и помислял", казва испански мениджър.

Испанският износ обаче продължава да зависи главно от боледуващата еврозона. А ако световната икономика бележи спад, то трудно извоюваните от Испания нови пазари в Латинска Америка и Азия също ще се свият.

Това прави по-нататъшните структурни промени ключови, а някои критици долавят умора от реформите.

Те твърдят, че при задаващите се избори през 2015 г. Рахой няма да пилее политически капитал като остави без работа още десетки хиляди чиновници и ореже обезщетенията за безработица и минималната работна заплата.

Министрите се опитват да разсеят подобни страхове. Те обещават да продължат да оптимизират тромавият испански държавен сектор, макар да не е ясно, че имат политическа воля.

Останалата несвършена работа включва по-нататъшни промени в трудовото законодателство и регулации в помощ на работодателите, както и реформи за адаптиране на пенсиите, така че да се компенсира по-голямата очаквана продължителност на живота.

Кредитът също е проблем. Големите испански международни компании преодоляват липсата на банково финансиране, като издават облигации, гарантирани със задграничните им операции, но по-малките фирми се сблъскват с почти пълен недостиг на заеми и с наказателни лихви.

Засега пазарите оправдават Мадрид поради липса на доказателства. Испанските десетгодишни облигации намират куп купувачи при доходност от около 4.4 %, доста под 7.5-те % преди година, предизвикали паника и приказки за спасителни планове.

В крайна сметка обаче съдбата на Мадрид изглежда ще зависи от успеха му с износа при все така несигурната европейска и световна икономика.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  2. Анонимен
    #3

    Нещо май не са разбрали, само едно нещо липсва на Испания за целта - Франко.

  3. Анонимен
    #2

    Та само да добавя - решението е ОБЩИ еврооблигации, обща монетарна и дългова политика, регионална политика и тн....Няма как да имаш съюз, в който да печели само Германия и Холандия на гърба на Южна, Централна и Източна Европа. Просто няма такъв филм!

  4. Анонимен
    #1

    е какво ще изнася Испания - нали там ще се сблъска ЧЕЛНО с Германия и КИТАЙ. Ами Япония, САЩ и останалите........Меркел просто е страшно ограничен политик. Тя реже клона, на който седи Германия и ЕС директно от корена! Плюс това, за да имаш производство за световния пазар трябва да имаш суровинна база - откъде - Русия?!, Близкия изток?! Австралия или най-вероятно Южна Америка?!!!! Това е подхода, който доведе до Първата световна война и се вижда от КОСМОСА, че Германия не си е научила урока!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.