Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Две нови опустошителни земетресения в Северна Италия, 15 загинали

Рухнали са сгради, пострадали при силния трус преди седмица

12 коментара
Две нови опустошителни земетресения в Северна Италия, 15 загинали

Две нови опустошителни земетресения разлюляха във вторник Северна Италия, като потвърдените жертви са 15. Броят им може да нарасне, тъй като, както съобщават информационните агенции, има затрупани хора под срутени къщи и заводи. Седем човека са изчезнали, около 200 са ранени и към 8000 човека са останали без покрив, съобщи по-късно през деня държавният секретар на правителството Антонио Катрикала пред парламента в Рим.

Италианският премиер Марио Монти обяви, че се взимат мерки за гарантиране на сигурността в засегнатите от земетресението райони. "Приканвам всички граждани да имат вяра", каза Монти на пресконференция в Рим. Той подчерта, че властите са си поставили за цел да гарантират, че ще се реагира по възможно най-добрия и най-ефективен начин.

Жертвите са предизвикани от първото земетресение към 9 часа сутринта с магнитуд 5.8 по Рихтер. Епицентърът е в провинция Модена на областта Емилия-Романя, а най-близките до огнището общини са Медола, Мирандола и Кавецо. Емилия-Романя пострада и преди десет дни при земетресение, взело шест жертви и накарало няколко хиляди хора да напуснат домовете си.

Земетресението бе усетено в централна част на Северна Италия - от Болцано близо до границата с Австрия до Милано, в Болоня, а също в Тоскана - Флоренция и Пиза, където офисни сгради и магазини са били евакуирани като предпазна мярка. Трусът е почувстван чак във Вале д'Аоста, на границата с Франция.

Според телевизия Скай са рухнали изоставени сгради, полуразрушени при труса миналата седмица.

Според агенция Ройтерс, която се позовава на Геофизичния институт на САЩ, днешният трус е бил със сила 5.8, епицентърът е бил на 40 км северно от Болоня и на 60 км източно от Парма, а огнището - на дълбочина към 9.6 км.

Силен вторичен трус удари райони в Северна Италия около четири часа по-късно. Трусът с магнитуд 5.3 бе регистриран около 13 ч. местно време (14 ч. българско).

От 20-те области в Италия Емилия-Романя заема четвърто място по брутен вътрешен продукт, който през 2009 г. е възлизал в реално изражение на 135 милиарда евро, предаде Ройтерс, като се позова на данни от Евростат.


Премиерът Марио Монти заяви на пресконференция, че страната трябва да направи всичко възможно за бързото нормализиране на региона, който по думите му е "толкова специален, толкова важен, толкова продуктивен за Италия". По преценка на местни фермери при първото земетресение селското стопанство на региона е понесло загуби в размер на 200 милиона евро.

Ройтерс допълва, че фабриките за спортни автомобили "Ферари" и мотоциклети "Дукати" са преустановили във вторник работа от съображения за сигурност.

Земетресението било усетено из цяла северна и централна Италия, включително в най-многолюдния северен град Милано.

Няколко исторически сгради, засегнати при предишното земетресение, понесоха допълнителни щети. Италиански медии съобщиха за сериозни поражения по бароковата катедрала в Карпи и двореца Палацо Дукале в Мантуа - архитектурен шедьовър от Ренесанса.

Само за една от жертвите на последното земетресение има съмнения, че смъртта е причинена от силна уплаха. Трима работници в Сан Феличе сул Панаро и двама в Мирандола са загинали при срутване на индустриални постройки от типа хангар. В общините Конкордия и Финале Емилия има по една жертва, затрупана при срутване на жилище.

От десетина дни на Апенините са разтърсвани от многобройни трусове както на север, така и на юг. Общо 417 труса са регистрирани на полуострова до вчера, три са били с магнитуд над 5, а 15 - със сила между 4 и 5.

Сеизмологът от Болоня Енцо Боски, цитиран в кореспонденция на БТА, оценява като нормално явление широкия диапазон, в който е усетено днешното земетресение. "Ние все още не сме в състояние да определим количеството на трусовете, които ще продължат в тази зона. Мисля, че през  следващите седмици ще продължим да наблюдаваме трусове, както често става в такива случаи. От особен интерес е, че и днешният трус е с магнитуд 5.8 и не надхвърли 6-а степен, което потвърждава нашето становище, поддържано с известна увереност, че в тези зони земетресенията могат да достигнат максимално 6-а степен", подчерта специалистът.

Президентът Джорджо Наполитано, който е на обиколка в северните области на Италия, изрази увереност, че народът на страната с чест ще издържи изпитанията от новото стихийно бедствие. Папа Бенедикт Шестнайсети заяви, че е дълбоко опечален от вестта за жертвите и че се моли за упокой на душите им.


Земетресението е сериозен удар за Италия, която бе силно засегната от икономическата криза през последните години, поради която правителството на Монти предприе драстични мерки за съкращение на бюджетните разходи, припомнят агенциите. Трусът е най-смъртоносният след земетресението в Акуила през 2009 г., отнело живота на около 300 души и оставило хиляди без дом.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    11-ти, какво точно се върти в празната ти кратуна че 5.8 в Итатлия не е като 5.8 в България. Амчи за какво са тия скали , за какво е това мерене!? В Италия е по-лошо инак как ще паднат толкова сгради , нали!? Ами Кавал недодялан, тук изниква големия въпрос къде е италианската държава да разрешава да живеят хора в такива съборетини, и други като колко точно са богати италианците като живеят в такива коптори.... все нелицеприятни въпроси като се сравни с бедна и нещасна България, ама на България

  2. Анонимен
    #11

    @10, землетрясението е доста шаренково явление като землетреперене. Има плитки, има дълбоки, има дълги и широки земетресения. Много хубаво е обяснено по-долу, че част от историческите постройки в Италия са обитаеми. Част от старите индустриални сгради - също. Това обяснява и жертвите. Но по вашата логика най-качествено е строителството в Чили, защото те не дадоха жертви при земетресение с магнитуд 9,2 по Рихтер. Така ли е? Италианците например обясняваха по медиите си, че епицентърът на тяхното земетресение е до околовръстното на голям град - там са падали и постройки, пък чилийското е на петдесет мили навътре в океана и доста далеч на юг от столицата на държавата

  3. Анонимен
    #10

    Ех, какъв чудесен повод наши недовтасали тутманици да запеят тая дето "от наше строителство по лошо няма"... де ги тия галфони че комай това послдното италианско точно колкото пернишкото 5.8. Галфони микрофона е ваш! Гарантирам че поне на един гьонсърат няма да му мигне окото да я подкра тая "наш колко сме зле"... нищо че в България една сграда дори не падна камо ли жертви...

  4. Анонимен
    #9

    Първо, ние не сме най-зле, но сме най-депресирани и нажалени. Нация от пенсионери с душа на бедно сираче. Второ, в Италия има много обитавани исторически сгради на по няколко века, те падат при такива (плитки) земетресения, с неголеми, но резки амплитуди.

  5. Анонимен
    #8

    Мир за душите на загиналите. Но немога да скрия ехидността си по отношение на нашенските демократи. Къде са прословутите високи стандарти в западнато строителство? Нас ни ръсна със същата си и... нищо. Какво излезе, че някога у нас са си вършели работата много по- добре отколкото ни разправят днешните политици.

  6. Анонимен
    #7

    С какво са строени тези заводи и фабрики ,та са се разрушили, с пари от ЕС ли?Нещо не се връзва, ние тук сме най-зле пък строежите ни стабилни.

  7. Анонимен
    #6

    На бас, че и тук точно в 3.00 ще тресне отново 5.8 по Рихтер! Хич не си лягайте!

  8. Анонимен
    #5

    До 4-ти: Да, разликата до времето по Гринуич с Италия е 2 часа. По-точно е да се каже времето не по Гринуич, а онова закованото UTC - Coordinated Universal Time, което на практика е времето по Гринуич, но без да се счита изместването на лятното часово време. Така че журналиста все пак е прав, но може да поправи времевия формат.

  9. Анонимен
    #4

    Дали 9ч. местно време (за Италия) е 7ч. по Гринуич, както е написало журналистчето в началото на дописката?

  10. Анонимен
    #3

    Дано, дано, ама надали?! Нещо взе да друса отвсякъде и все силно. Австралопитек на наколно жилище да си в тези времена...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.