Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Две от фирмите с големи заеми от ББР са с по-ниски лихви в сравнение с предишни кредити

8 коментара
Две от фирмите с големи заеми от ББР са с по-ниски лихви в сравнение с предишни кредити

Две от големите компаниии, на които Българската банка за развитие (ББР) е давала кредити, са получили по-ниски лихви в сравнение с предишни кредити, каза служебният министър на икономиката Кирил Петков.

"Одитният комитет ми даде информация, че в Търговския регистър се вижда, че две от фирмите от топ 8 на ББР са се финансирали на много по-добри лихвени условия от предишните им кредити... Разликата в лихвите е около 5%. "Техномаркет" е получил кредит с лихва 2%, а преди ББР лихвата му е била 7%. При "Транспект" виждаме вместо 9% от предишен техен кредит – 4%", обясни Петков в предаването "Политически НЕкоректно" по БНР.

Той подчерта, че предложенията за лихвите идват от Управителния съвет на банката.

"Банката е прекалено ликвидна от позицията, която я виждаме. Въпросът е как се използват средствата, и то публични. Тази банка има ангажимент към обществото. Целта ѝ е да дава кредити на малки и средни предприятия, които не могат да се финансират от търговски банки, защото са прекалено иновативни, прекалено нови. В момента трябва да работим с останалия ресурс в банката, за да направим възстановяване на малкия и средния бизнес в България", каза Петков.

"Когато 1 млрд. лева от твоите пари се изхарчват, не е лошо да се загрижиш защо. Като принципал аз вече втора седмица се боря да видя къде са отишли 1 млрд. лева от парите на данъкоплатците", добави той по повод кредитите, които са били дадени на големи компании.

Министърът очерта и пътя по смяна на Надзорния съвет на ББР:

"Вярвам, че ще имаме възможност за смяна на Надзорния съвет, ще можем да прегледаме работата на УС и да имаме и там кадрови решения... Хората за новия Надзорен съвет са големи професионалисти и се надявам, че ще направят целесъобразността ѝ да бъде максимално добра за интереса на малките и средните предприятия".

Петков посочи и две други "притеснителни места", върху които е приоритетният фокус на работа - Държавната консолидационна компания и Българската агенция за застраховане.

"Единствената ми цел е България да напредне и да направи един завой от тази липса на държавност... Аз оценявам обучението си в Харвард. Там съм учил как една страна да се направи от бедна в богата. Институциите са най-важното нещо, за да има скок. Има трудности в първите дни, но един път преодолеем ли ги, ще започнем да вършим позитивните неща", добави министърът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. nabl
    #8

    Хърсев: В икономиката има естествени процеси, затова не будят тревога изказванията на министър Петков за ББР
    „Не буди в мен тревога или любопитство изказаното от служебния министър на икономиката Кирил Петков във вашия ефир вчера, защото някои процеси в икономиката са естествени, като това с лихвите. Фирмите масово рефинансираха старите си заеми, които са сключени в друга обстановка, когато икономиката работеше преди пандемията, работеше с тенденция към нарастване. Тогава лихвите бяха по-високи,

  2. Бисерко
    #7

    Ама че тъпотия.Ми по-ниски ще са ми, рефинансирали са ги,кви да са, ясно че ще са по-ниски, през последните десетина години лихваните проценти направо се сринаха. Разбира се, предполагам и се надявам,че тези дрънканици на Петков са политически шум, иначе ако на това ги учат в Харвард леле леле...

  3. Коментарът е изтрит в 14:15 на 21 октомври 2021 от автора.
    #6
  4. Евроатлантизъмм
    #5

    Доста скандално как шепа некомпетентни калинки се разпореждат с милиардите събрани от нас. Как да не си в сивия сектор кажете ми?

  5. levii
    #4

    Двете фирми които даже не благоволиха да пратят отговор, като изключим наглото поведение на Транспект. Същата фирма, ако има закони у нас, трябва да бъде проучена за опит за създаване на монополно положение на пазара за превози.

  6. Светлоносец
    #3

    Какво значение има лихвения процент за рефинансирането, много хора си рефинансират заемите. Основния въпрос е закона, устава, регулаторите от БНБ, одиторите, УС и Надзорния съвет. Министъра изнесе два факта - 8 фирми, 946 млн лв. Има закон за ББР, в първите 4 члена се казва : Чл. 2. Целите на банката са... Чл. 3. При осъществяване на дейността си банката се ръководи от принципите на ... Чл. 4. (1) Приоритетите в дейността на банката са ... Очевидно има нарушение на закона, но УС, Надзорния Съвет,

  7. Хората не се раждат капиталисти-те се създават! Хората се раждат в панелки по Дружба 2. Тях ги поема системата, която издига частната собственост в култ. И ги угоява с порции, докато ги превърне в капиталисти!

  8. Видимите резултати на прехваления от запада т.нар.-български етнически модел-на квотно разпределение на порциите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.