“Свързваме двата края” е израз, зад който се крие самооценката, че финансовите работи на домакинството са под контрол и приходите горе-долу покриват разходите. Изразът, определящ влошаващо състояние, е “затъваме в дългове”, а за подобряващо се – “спестяваме по малко”.
През април се подобрява общата балансова оценка за бюджета на домакинствата (с 4.2 пункта), като това подобрение е по-силно изразено при селското население. Общо като относителен дял намаляват "затъващите в дългове" (с 2 пункта) и "свързващите двата края" (с 2.1 пункта) за сметка на тези, които "спестяват малко" (увеличение с 3.7 пункта).
Над 42% от анкетираните посочват, че сегашната икономическа ситуация е много неблагоприятна за спестяване. Около 66% не виждат перспектива за това и през следващите 12 месеца.
Близо три четвърти (72%) са посочили като съвсем невероятно през следващите две години да си купят кола, над 85% не планират за същия период да си купят или построят ново жилище. Малко над 62% определят като невероятно да си обновят жилищата през следващите 12 месеца.
Според една трета от анкетираните (35.6%) сегашните потребителски цени са се повишили твърде много, сравнено със същия период на миналата година. За почти половината (45.3%) песимистични остават и прогнозите за движението на цените за следващите 12 месеца. За същия период близо 50.8% не очакват промяна във финансовото състояние на домакинствата.
Като цяло през април 2007 г. показателят на "доверие на потребителите" се покачва със 7.8 пункта спрямо януарското си равнище, като при градското население увеличението е с 9.1 пункта, а при селското – 5.4 пункта.
Мненията на потребителите за настъпилите промени във финансовото състояние на домакинствата през последните дванадесет месеца, а така също и очакванията им за следващите дванадесет месеца са по-благоприятни, като балансовите показатели нарастват спрямо предходното (януарско) наблюдение съответно с 3.4 пункта и с 11.6 пункта.
В сравнение с изразените мнения отпреди три месеца, априлското наблюдение показва и по-благоприятни оценки за общата икономическа ситуация в страната, както по отношение на настоящото ѝ развитие, така и в перспектива за следващите дванадесет месеца.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
12 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
костово, бе...Поздрави
Az ne wiarwam na sozilogicheskite rezultati, poneje ne sa iskreni: ako biaha takiwa niamashe da ima podiwial rastej na ikonomikata w BG (imoti, potreblenie i naj-weche zabawlenia (krachmi de!)). Mislia che "sredniat" Balgarinat deklarira mizeria, a chrez dalaweri ili drugi dohodi ne e chak tolkowa zle....ako beshe obratnoto dosega da imashe nowi buntowe kato ot 1997 januari.....:-((
българите винаги са свързвали двата края, ама докога така ще живеем.
малко по-добре от Жан Виденово дажеНай-ниските доходи в Европа - след албанци, румънци, македноци и сърби.Аферим
Две трети от българите смятат, че ЕДВА “свързват двата края” 17, само такива като теб бяха по зле по КОСТОВО, затова ти разбираме НАПЪНИТЕ!
Не приемам социологически проучвания Made in BG. Те винаги целят нещо.Преди 2-3 месеца А. Райчев констатира, че след толкова години упадък, най-после сме достигнали стандарта на 1989г. Само не прецизира дали е имал предвид броя на изядени копърки, или по брой леки автомобили на 100 жители.Или невероятно било да си кури през следващите 2 години кола...Каква кола, нова или стара. Защото човек може да си купи кола и за 300лв, и то в движение.Аз бих искал да видя една друга статистика:Къде бяхме юни …
2001г., къде сме м. май 2007г.Както и бих искал да знам какъв е растежа в БГ, Румъния и Албания.А иначе българинът получава 350 лв /двамата 700/, плаща 3 х 50 лв месечно за GSM, 150лв за колата си, 16 лв за кабеларката, 100 лв, за парно, 150 лв за закуски и дискотеки на детенцето, 50 лв за ракийка и биричка, и едва намира 4-5 хил. лв за абитуриентския бал на детето си в Гърция или във Венеция.И на висок глас вика: Помощ, оле-ле умирам от глад!
“Свързваме двата края” е израз, зад който се крие самооценката, че финансовите работи на домакинството са под контрол и приходите горе-долу покриват разходите, обясняват от НСИ. Очевидно в НСИ са останали само подлоги на властта и горното обяснение го доказва. Въпросът може да бъде единствето "Свързвате ли двата края?" с две възможности за отговор - "Да!" и "Не!". И тогава идиотите от това НСИ щяха да разберат, че 68.5 на сто от анкетираните "Не свързват двата края!" Крайно време е занимаващите се …
със социология и с всякакви анкети за обществени нагласи да подлежат на лицензиране и при представянето на фалшифицирани данни и при наличието на опити за манипулиране на общественото мнение те да бъдат лишавани за вечни времена да се занимават с подобна дейност. Така всякакви Кънчевци, Райчевци, Колевци и много други платени драскачи ще отидат там, където им е мястото - в мръсния канал!
Верния израз е: "Едва свързвам двата края!" Така го е разбрал народеца и такъв е верния резултат. "Беден съм, но си харча моето. Добрата новина е, че скъсаните дънки са на мода!..."
май съвсем я закъсахте-да не ви дават процент за тъпи статии,не виждате ли че хората измират,а тези дето не искат-бягат??
*Връзване на двата края* по български означава - едва, ама с много мъка да се преживява / т.е. да стигнат парите, но в никой случай да има излишъци /.Не мога да разбера, това ли е целта на правителството?