Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Две трети от компаниите са спечелили от преминаването към онлайн работа

Проучване на VMware сочи, че мениджърските практики трябва да се адаптират към работещите дистанционно

1 коментар
Две трети от компаниите са спечелили от преминаването към онлайн работа

Глобално проучване на един от лидерите в корпоративния софтуер VMware показва нарастване с 41 на сто на служителите в региона на EMEA (Европа, Близкия Изток и Африка), които приемат дистанционното работно място като даденост, а не придобивка. За Поколението X - родените между 60-те и 80-те години на ХХ век, този процент нараства до 53. В изследването на VMware са участвали 2850 ръководители на бизнеси, както и служители в HR и ИТ отделите на компаниите.

Почти две трети (64%) от тях потвърждават, че организациите им са спечелили от преминаването към дистанционно работно място и те вече не биха искали да се върнат в предишния режим на работа.

В същото време се поражда загриженост дали мениджмънтът прави всичко възможно да трансформира този факт в допълнителна гъвкавост за служителите си.

"Предизвикателствата от последните шест месеца принудиха компаниите да се приспособят към нови бизнес практики, при които "работа" не се равнява на "офис". Бъдещето на работните процеси включва териториално отдалечени екипи, които носят със себе си и редица предимства за бизнеса като по-висока продуктивност и работна етика, по-добри и разширени възможности за сътрудничество и подбор на кадри", коментира Кристин Дал Щайдел, вицепрезидент на VMware за ЕМЕА.

Адаптация на бизнес културата към отдалеченото работно място

Проучването на компанията показва, че всеки четвърти мениджър сред десет анкетирани се безпокои, че екипите му няма да се справят със задачите, ако работят от разстояние.

Повече от една четвърт (28%) усещат, че културата на директорите обезсърчава дистанционна работа, и повече от половина (59%) чувстват повече напрежение да бъдат онлайн извън стандартното работно време.

Всички тези фактори насочват към необходимостта от разклащане из основи на традиционния управленски подход и практики. Това е факт въпреки ясните ползи за бизнеса и служителите от гъвкавото работно място, както и възможността за подбор на по-разнообразни групи от таланти и умения от цял свят, посочват от Vmware.

От началото на дистанционната работа повече от три четвърти от служителите (76%) потвърждават, че отношенията с колегите им са се подобрили. Две трети (66%) от тях се чувстват по-уверени да говорят по време на онлайн срещи, а 69% казват, че нивото на стреса им по време на работа се е намалило.

С близо една трета са се увеличили и работната етика, и продуктивността на служителите (съответно с 30% и 34%).

В допълнение към това 67% от мениджърите споделят, че процесът на назначаване на висококвалифицирани кадри е станал по-лесен, особено за работещите родители (83%) и кандидатите от малцинствата (68%).

В контекста на генериране на нови идеи, почти три четвърти (72%) потвърждават, че иновациите идват от повече източници в организацията, отколкото преди.

"За да извлекат максимума от работното място "навсякъде", мениджърите трябва да сменят фокуса си при проследяването на работния процес от приноса към резултата в рамките на взаимното доверие. Ключово тук е постигане на правилен баланс, където служителите да се чувстват мотивирани и свободни да дадат порив на креативността си", казва Карл Бенедикт Фрей, директор на проекта Future of Work, от университета в Оксфорд.

В сегашната ситуация ИТ отделите вече не се възприемат като единствения движещ фактор на отдалечената работна сила, която може да работи от централата, локален офис, вкъщи, в движение или в комбинация. Само една трета (33%) от анкетираните смятат, че ИТ отделът е основната бизнес единица, определяща формата на отдалечената работа.

"Безпрецедентната трансформация на работното място безусловно крие много предимства както за работодателя, така и за работниците. Ние не трябва да подценяваме обаче необходимата трансформация в стратегията на управление на служителите, за да поддържаме ангажираността и продуктивността им. Определено ролята на висшия мениджмънт е да задава тона, а мениджърите на хора трябва да поддържат доверието, зареждат екипите и определят общите цели", казва Вероник Карсенти, директор "Дигитално работно място" във френската компания "Ориндж Груп".

Холистична визия за бъдещето на работно място

Въвеждането на дистанционна работа е изпълнено с предизвикателства, като започнем с обучението на нови служители, с прозрачността и проследяемостта на работните процеси в съответствие със стандартите на компанията, информационна сигурност, здравословна безопасност на служителите и много други.

Предизвикан от пандемията, мащабът на отдалеченото работно място днес засили използването на дигитални решения и платформи.

Водени от целта да продължават своята дейност, редица компании преместиха приложенията си в облак, което често довежда до нови информационни препятствия. Когато броят на служителите постоянно се променя и много хора предпочитат да работят от вкъщи, организациите с работното място "навсякъде" трябва да адаптират и политиките си за гъвкавостта на възможностите за използване на собствени устройства на работа (Bring Your Own Device).

В резултат на това всяко ново устройство, свързано с корпоративната информационна система, носи потенциална уязвимост към хакерски атаки. Всичките тези фактори разширяват периметъра на информационната сигурност за компаниите и съответно важността на модела "нулево доверие" (Zero Trust Security) към крайното устройство.

През септември по време на годишната конференция VMworld бяха представени специализираните решения на VMware в пакета Future Ready Workforce. Те помагат на компаниите да се възползват от холистичен подход, осигуряващ възможността за всяко приложение във всеки облак на всяко устройство. Това създава условията за ефективна работа и еднакво преживяване, независимо къде се намират служителите.

Работното място "навсякъде" и в България

От българския офис на VMware споделят, че компанията вече наема професионалисти от цяла България, които се включват дистанционно към работния процес.

"През последните месеци сме свидетели как се трансформира начинът, по който общуваме, учим, работим и се свързваме в личен и професионален план. След пандемията няма да се върнем обратно в офиса, какъвто го познаваме, а ще вървим напред към нова концепция за работното пространство. В бъдеще хората на много позиции ще имат възможността да избират откъде да работят - в новия ни офис за повече от 2500 човека, дистанционно от вкъщи или ще предпочетат хибриден вариант", коментира Диана Стефанова, вицепрезидент "Стратегия на глобалните офиси" във Vmware.

VMware е софтуерна компания, която предлага продуктите в сферата на облачните системи, сигурността и бизнес мобилността.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tim
    #1

    Невъзможно е да фирмата да спечели от работа вкъщи. Може да намали разходите, напрежението на работещите, блъсканицата в транспорта и задръстванията по улиците. НО!!!! Ама изобщо не е възможно да спечели.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.