Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Две трети от македонците могат да се сдобият с български паспорти

27 коментара

Панче Николов и още около десетина млади мъже от богатото и плодородно село Старо Конярево имат планове да направят нещо, за което повечето македонци само мечатят - те скоро ще си стегнат багажа си и ще заминат за ЕС с надеждата да си намерят работа.

Македония все още не е член на съюза.

Повечето европейски държави издават малко визи на македонци, особено на млади неженени мъже, заради опасенията от приток на бедни имигранти. Николов и приятелите му обаче очакват да получат български паспорти през септември. България трябва да се присъедини към ЕС на първи януари.

Те ще могат да пътуват в Евросъюза без виза; в някои страни на българите може да им бъде разрешено да работят. "Всички ние сме млади хора", каза Николов за неговата компания, докато береше влажни зелени листа тютюн под горещото слънце във фермата на родителите си. " Не сме виждали нищо извън Македония".

"Дори ако не си намерим работа там, бих искал да видя как изглежда Европа. Тук сме като под карантина", каза той.

България е окупирала по-голямата част от Македония три пъти между 1878 и 1913 година, смятайки я за част от своята територия. През 1999 година и двете страни се отказаха от претенции към териториите си, но България все още не е признала официално съществуването на македонски език или култура.

България, която е по-голяма от Македония, е склонна да даде гражданство на македонци, които докажат, че са етнически българи. За да стане това, те трябва да предоставят фамилното си име и акт за раждане, и да съберат сложна документация. Според българските закони може би две трети от населението в Македония, което е около два милиона, могат да бъдат одобрени за българско гражданство. Десетки хиляди са кандидатствали и най-малко седем хиляди вече са одобрени.

Около 300 хиляди членове на български общности в Молдова и Украйна също могат да бъдат избрани. Няма ограничения за това какви хора в кои страни могат да получат гражданство.

ЕС поиска от България да затегне законите и България наскоро се съгласи. Българският вицепрезидент Ангел Марин заяви, че годишно ще бъдат издавани само шест хиляди паспорта за кандидати извън страната.

Много македонци обаче се страхуват от успеха на българската програма. Някои се страхуват от масовото изселване на млади мъже от вече обезлюдения регион. Някои, включително и високопоставени политици, се опасяват, че България може би крои планове да изяви претенции върху част от Македония.

Един от тях е Зоран Ристов, оглавяващ общинския съвет в Струмица, която е близо до Старо Конярево. Това е район, където много македонци са кандидатствали за паспорти. "Може да дойде време, когато България ще каже на международните власти - Вижте колко много македонци показват, че са българи", отбеляза той. "Това е подкопаване на македонския суверенитет".

По на север във Велес, служител, който помага на македонците при кандидатстване за паспорти, каза, че полицията му е оказвала натиск, за да идентифицира клиентите си. "Те обикновено се интересуват от всеки, който работи в армията или полицията", каза служителят, който помоли за анонимност, за да избегне вниманието на властите.

Въпросът с издаването на паспорти е невралгичен. На Македония е обещано, че ще се присъедини към ЕС, въпреки че няма ясен план за това, в момент, когато крехката ѝ идентичност е атакувана от няколко страни.

Гърция оспорва името на Македония. Тя твърди, че единственият регион, който би трябвало да бъде наричан Македония, се намира в Северна Гърция. Така  след придобиването на независимост от Югославия през 1991 година Македония се съгласи в международните си отношения да се използва неудобното официално наименование Бивша югославска република Македония.

Православната църква в Сърбия оспорва легитимността на македонската църква.

Преди пет години етнически албанци организираха бунтове в северната част с надежда да отворят пътя за отцепване - спор, който беше уреден със споразумение, постигнато с посредничеството на международната общност.

В Старо Конярево има ясни знаци за масово изселване.

През трите десетилетия, довели до края на Югославия, много македонци заминаха за Европа. Повечето къщи в селото, които са около 350, са построени или възстановени с парите, които македонските работници пращат вкъщи.

Миналата година обаче най-голямото кафе в селото – “Рики”, бе затворено, след като неговият собственик получи български паспорт. Все повече и повече ниви запустяват, тъй като няма кой да ги обработва.

"Най-накрая ще останат само възрастните хора и те ще полагат максимални усилия да живеят както могат", каза работникът Зоран Иванов. Той планира да напусне района.

Родителите на Николов също са се примирили, че ще видят как тримата им синове напускат дома си, дори това да означава, че няма да има помощ за тютюневата реколта следващата година.

"На нас все още не ни е платено за реколтата от миналата година", каза неговата майка. "Това е съдбата ни". Баща му Слободан допълни "Тук няма бъдеще за младите хора". "Няма сметка в това да бъдеш патриот", каза Николов.       

*По БТА. Оригиналното заглавие на статията е “За да получиш мечтаната работа в Европа, пътят минава през България”

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Pete
    #29

    от Ню Йорк Таймс са "сгрешили" неволно с твърдението си:"България е окупирала по-голямата част от Македония три пъти между 1878 и 1913 година, смятайки я за част от своята територия. През 1999 година и двете страни се отказаха от претенции към териториите си, но България все още не е признала официално съществуването на македонски език или култура." - или пък има нещо общо с "картата" на "обединенна" Македония публикувана на сайта на Пентагона преди 1 год. А, пък не очаквайте реакция/или искане на

  2. Gurr
    #28

    Cetete gadjali, dori i tupite yankee doniakude sa podrazbrali otkude skoro shte duhne viaturat!

  3. Antonov
    #27

    Мисля, че ако нализират внимателно фактите и историческите реалности, журналистите на вестника, ще разберат защо българските власти подпомагат своите събратя зад близката граница. Исторически невярно е че България е завладявала три пъти Македония след 1878 г. Такава държава по онова време не е имало! Въпрос на елементарна и обективна историческа справка е да признаят този факт! И още нещо, днес а и в бъдеще стратегическите интереси на САЩ в Региона, надали допускат правене на нови грешки в стратегическите преценки.

  4. No way Ню Йорк таймс!
    #26

    Ню Йорк таймс да не взема информация само от сърбизирани македонци.От имената им се вижда, че са сърбомани: Зоран, Слободан!РУСНАЦИТЕ НИ РАЗСЯКОХА НАЦИЯТА, КАТ САЗДОХА "МАКЕДОНСКА НАЦИЯ"!ТИТО ПОЕ ИДЕЯТА И СЪРБИТЕ Я РЕАЛИЗИРАХА! СЕГА АМЕРИКАНЦИТЕ ДА НЕ СЕ ПРАВЯТ ПАК НА НЕРАЗБРАЛИ, КАКТО БЕ С "БЪЗРОДИТЕЛНИЯ ПРОЦЕС", КОЙТО НИ БЕ НАЛОЖЕН ОТ РУСИЯ. ПОСЛЕ САЩ НИ НАТИСКАХА ДА РЕГИСТРИРАМЕ ДПС, А ПОСЛЕ, МАЛКО КЪСНО, СТИГНАХА ДА ЗАКЛЮЧЕНИЕТО, ЧЕ ПАРТИЯ НА ЕТНИЧЕСКА ОСНОВА НА БАЛКАНИТЕ НЕ БИВА ДА ИМА! ТА

  5. No way Ню Йорк таймс!
    #25

    В Ню Йорк таймс да сe запознаят с историята на България и "Македония"!Македония никога не е съществувала като държава след Александър Македонски, чиято държава е гръцка. Ню Йорк таймс да не взема информация само от сърбизирани македонци.От имената им се вижда, че са сърбомани: Зоран, Слободан!РУСНАЦИТЕ НИ РАЗСЯКОХА НАЦИЯТА, КАТО СЪЗДАДОХА "МАКЕДОНСКА НАЦИЯ"!ТИТО ПОЕ ИДЕЯТА И СЪРБИТЕ Я РЕАЛИЗИРАХА! СЕГА АМЕРИКАНЦИТЕ ДА НЕ СЕ ПРАВЯТ ПАК НА НЕРАЗБРАЛИ, КАКТО БЕ С "БЪЗРОДИТЕЛНИЯ ПРОЦЕС", КОЙТО НИ БЕ

  6. МНТ
    #24

    Американците да прочетат какви заключения е направила Карнегиевата комисия в началото на 20 век. А България да внимава и да не се вдига шум около това колко паспорта и на кого се дават, защото има доста завистници, които ще се опитат да спрат процеса на "ребългаризация" (ако има такъв, не знам, така твърди Божидар Димитров)

  7. поп Грую
    #23

    Да си прочетат репортажите за България като се започне от Дженюариъс Макгахан от времето на Априлското въстание 1876 и Руско -турската война от 1877 - 1878 г. и минат през репортажите на английските и американските вестници от Илинденското въстание 1903 г. та до заключенията на Карнегиевата комисия.Не е нужно да се напъват да изследват идентичността на македонските българи.Стига да си прочетат старите вестници.

  8. info
    #22

    Za sujalenie tozi vestnik ne za purvi put dava tribuna na statii, koito predstavliavat Bulgaria i bulgarskata istoria v neverna i neblagopriatna svetlina. Iavno pak shte triabva da poiskame obiasnenie ot jurnalista i vestnika. Mejdu drugoto tova e zaduljenie i na predstavitelia ni tuk.

  9. Jiggy
    #21

    която е досаднаАко имате възможност прочетете някоя история от американски автор. Няма друга държава където историците да симпатизират толкова много на България. Три книги съм чел тука за първата световна и в трите наричат Ньоския договор престъпление. Всъщност кой вече чете Times тука има страхотни блогове. Има и тъпи ама сите са червени.

  10. BLUEBIRD
    #20

    Daite, ne se skxpete.Levski e napisal: "I koito rob na bg-zamya stxpi, svoboden stava"2. Naziata 6te se podmladi, 6te spre star4eskata debilnos na na6ata nacia.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.