Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Две жертви на коронавируса от круизния кораб "Даймънд принцес"

СЗО: Инкубационният период на коронавируса е средно 5-6 дни

0 коментара

Двама японски пътници, които са се заразили с каронавируса Covid-19 на борда на поставения под карантина в Япония круизен кораб "Даймънд принцес" са починали, съобщи BBC.

Жертвите са мъж и жена на около 80-годишни и са страдали от придружаващи хроничнни заболявания.

Това са първите смъртни случаи сред над 600-те потвърдени носители на вируса на борда на кораба. Мъжът и жената са били евакуирани от кораба на 11 и 12 февруари и са били откарани в болница в тежко състояние.

Японският министър на здравеопазването заяви, че и двамата пътници са изпратени в болници след появата на симптомите.

"Вярвам, че са получили възможно най-доброто лечение", добави Кацунобу Като.

Преди ден от "Даймънд принцес" слязоха около 500 души, минали двуседмична карантина, у които вирусът не бе открит. Евакуацията на всички пасажери се очаква да отнеме най-малко три дни. На борда на кораба се намираха 3711 пътници и екипаж.

В Иран вече има двама починали от заразата. Това са първите смъртни случая от коронавируса в Близкия изток.

Нова промяна в методиката на броене

Междувременно в китайската провинция Хубей бяха потвърдени 349 нови случая на болестта към 19-и февруари. Това е най-ниският брой на заразени в епицентъра на епидемията от 25 януари насам, посочиха местните здравни власти.

Важно е обаче да се отбележи, че рязкото понижаване на броя на заразените с коронавирус през последните 24 часа се дължи на поредна промяна на начина за определяне на заразените в района на Хубей.

Китайските здравни власти обявиха, че от 19-и февруари променят класификацията за Хубей, която беше въведена точно преди седмица и която включваше категория на т.нар. "клинично диагностицирани".

Това, което преди седмица беше определено като "клинично диагностицирани" заразени с коронавирус, потвърдени посредством компютърен томограф (чрез СТ сканиране), вече ще попада в категорията на "подозрителни" случаи. Тези случаи вече няма да се считат за "потвърдени", каквито бяха според предишния диагностичен протокол, който беше въведе на 13-и февруари, когато броят на заразените с коронавирус скочи с над 15 000 само в рамките на ден.

Всичко това предполага, че трябва да се гледа с известно подозрение на оповестените последни данни на Националната здравна комисия на Китай, според които броят на новите заразени със смъртоносния вирус в провинция Хубей е спадна в сряда (19-и февруари) до 349 и за цялата страна до 394 от 1 749 новия случая само ден по-рано.

Броят на починалите от коронавирус в Китай достигна 2 118, или със 114 повече, отколкото към 18-и февруари.

Инкубационният период е 5-6 дни

Инкубационният период на пневмонията, предизвикана от новия коронавирус Covid-19, е със средна продължителност 5-6 дни. Заключението е на Световната здравна организация и е публикувано в информационен бюлетин, разпространен в Женева.

Като се позовава на проведените в света изследвания, на анализа на статистическите данни и на резултатите от математическите модели, СЗО посочва, че средният инкубационен период на заболяването е 5-6 дни При това той може да трае и от 0 до 14 дни.

В края на месец януари СЗО беше преценила, че продължителността на инкубационния период на новата пневмония е с продължителност между 2 и 10 дни. Коефициентът на смъртност на заболяването се оценява на 2,3 процента.

Ройтерс цитира проучване, базирано на изследванията на китайски лекари, които са взели проби от гърлото и носа на 18 пациенти, заразени от новия коронавирус. Според данните по начина на разпространението си новият вирус прилича повече на грипния, отколкото на причинителите на атипичните пневмонии от рода на тежкия остър респираторен синдром (ТОРС).

В един от случаите Covid-19 е бил открит без пациентът да проявява симптоми на заболяване – пример, че е възможно асимптоматични заболели да разпространяват вируса, като неговото предаване може да се окаже по-лесно, отколкото се предполагаше досега.

За разлика от вируса на ТОРС, предизвикващ инфекции дълбоко в долните дихателни пътища, при Covid-19 са засегнати както горните, така и долните отдели на респираторния тракт. Вирусът може да предизвика тежка пневмония и е способен да се разпространява по-лесно, подобно на грипа и обикновената настинка.

Ситуацията в Европа

Директорът на европейския център за превенция и контрол на заразните болести Андреа Амон успокои, че ситуацията в Европа е под контрол:

"В момента имаме 45 случая. Всички тези случаи в ЕС са или в резултат от заразяване в Китай, или от контакт с болен, дошъл от там. Така че в момента можем да приемем, че ситуацията в Европа е под контрол".

Стъпка към разработването на ваксина

Междувременно списание "Сайънс" съобщи за постигнат сериозен напредък в разработването на ваксина срещу коронавируса.

Американски учени са успели да изградят стабилна проба от т.нар. S-протеин, с който вирусът се прикрепя към рецепторите на клетките. Надеждата е той да бъде използван като антиген.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.