Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Две жертви на менингит, но нямало опасност от епидемия

1 коментар

Няма опасност от епидемия от бактериален менингит. Това заяви в понеделник пред Mediapool д-р Ангел Кунчев, началник отдел “Надзор на заразните болести” към здравното министерство. Той каза това по повод появилите се информации за нови два случая на менингит в Пловдивско.

Оказа се, обаче, че починалото дете с такава диагноза е само едно. Това е 6-годишно момче от Стара Загора.

Детето е било прието в шоково състояние в инфекциозното отделение на болницата в Стара Загора. След като успяват да го изведат от шока, лекарите го изпращат на 18 ноември в Инфекциозна клиника на Университетската болница "Свети Георги" в Пловдив, където два дни по-късно малкият пациент умира. 

В клиниката на 24 ноември е прието и дете от Хасково, но то не страда от този вид менингит и в момента се лекува успешно, заяви ръководителят на клиниката професор проф. Недялка Попиванова.

Междувременно във връзка със смъртта на 6-годишното момче, от РИОКОЗ-Стара Загора са изследвали 41 лица, които са били в контакт с него. Резултатите на всички са отрицателни, но все пак профилактично на изследваните е предписан антибиотик.

Кунчев обясни, че последните появили се случаи на менингит са необичайни, тъй като се наблюдават извън сезона на болестта, който обикновено е в края на зимата и началото на пролетта. Според него това може да се дължи на нетипичните климатични условия за момента, но е трудно да се каже точно каква е причината.

Става дума на отделни случаи, които нямат епидемичен характер, подчерта той.

Проф. Мариана Стойчева от Университетска болница  "Свети Георги" съветва да се избягва излишното струпване на хора, за да се намали риска от заразяване с  менигококов сепсис.

Преди няколко дни от свръхостър менигококов сепсис почина и 17-годишно момче от математическа гимназия в София. Няма връзка между случаите на починалия ученик и починалото дете със същата диагноза в Пловдив.

Това е много рядка форма на менингита. Между 8 и 15% от хората носят бактерията, без това да е свързано с болестни прояви. 

Бактерията е слабо устойчива на външни въздействия, както и към третиране с всички познати дезинфектанти и антибиотици. Разпространението става по въздушнокапков път, но значително по-трудно, отколкото при грипни и други респираторни вируси.

По данни на здравното министерство от началото на 2006 досега са регистрирани 173 случаи на бактериални менингити, менингоенцефалити и сепсиси.

Починалите са 14, от които 6 от менингококова инфекция, 6 от бактериална инфекция с неуточнен причинител и 2 от други бактериални причинители.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. expert
    #1

    Pone da si behte napravili truda da ponaucite neshto za razlikata mezdu bakteriq i virus. Ot teksta lici ce za avtora mezdu bakteriqlniq i virusniq meningit nqma razlika.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.