Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Двоен данък за автомобил от догодина

1 коментар

Два данъка ще плащат собствениците на превозни средства от догодина. Днес парламентът прие окончателно промените в закона за местните данъци и такси. Данъкът за недвижимите имоти ще се увеличи с около 60%, средно с 30% поскъпват и всички такси, записани в закона. От 1 януари за продажба на цигари ще се плащат 2 такси - първоначална и годишна.

С промените в закона се въвежда нов пътен данък, който ще бъде в размер 10 лв. на всеки тон от теглото на превозното средство. Собствениците на леки и товарни автомобили, автобуси, ремаркета, полуремаркета, влекачи, както и специализирани товарни автомобили и трактори, ще плащат по 10 лв. на всеки започнат тон. Данъкът ще се заплаща на две равни вноски до 31 март и до 30 септември. На предплатилите за цялата година в първия срок се прави отстъпка от 5 на сто. Заплащането ще бъде условие МПС-то да се пусне в движение или да се мине на задължителния годишен технически преглед. Запазва се и досегашният данък върху превозните средства се запазва, но той ще се плаща върху пазарната им стойност, а не спрямо мощността на двигателя, както беше досега. За леки автомобили, автобуси, товарни автомобили и влекачи данъчната основа е цената в ново състояние, коригирана с коефициент на овехтяване. Данъкът е в размер на 1% върху данъчната основа.

Променя се данъчната оценка на недвижимите имоти, която се плаща всяка година от собствениците. Тя се приравнява към начина на изчисление на данъчната оценка при покупко-продажба на имоти, което ще я увеличи с около 60 процента. Със същия процент ще се вдигне и дължимият данък, който се изчислява като твърд процент от данъчната основа.

Таксата за смет и догодина ще се определя пропорционално върху данъчната оценка. Беше отхвърлено предложението на Муравей Радев таксата смет да не бъде по-висока от размера на предходната година, завишен с размера на инфлацията. Според Радев целта е да се предотвратят опитите на общините, които определят тази такса, да надуят процента. Според мнозинството обаче предложението противоречи на принципа за местното самоуправление.

Най-малко 150 лв. годишна такса за търговия с тютюневи изделия ще се плаща от търговците в градовете с повече от 35 000 жители, курорти, летища, пристанища и крайпътни заведения. Таксата ще се определя на базата на площта на обекта. Търговците ще плащат и втора такса - наречена първоначална, за издаване на разрешениe за такава дейност, в размер на 200 лева.

В останалите градове първоначалната такса е 150 лева, а годишната такса ще бъде не по-малко от 150 лева. В заведенията - в зависимост от категорията им, са предвидени различни начални и годишни такси. В петзвездните заведения първоначалната такса за издаване на разрешение е 250 лева, а годишната е не по-малко от 2000 лева. За заведение с 4 звезди трябва да се плати 200 лева такса за издаване на разрешение и годишна такса не по-малко от 1500 лева, а за тризвездно заведение се предвижда 150 лева първоначална такса и не по-малко от 500 лева годишна. Първоначалната такса за заведенията с една и две звезди е 100 лева, а годишната - не по-малко от 150 лева. 50 лева е таксата за разрешение за заведение без категория, а годишната такса е не по-малко от 25 лева.

За търговия на дребно с вина и спиртни напитки в градове с повече от 35 000 жители, в национални курорти, летища, пристанища и крайпътни заведения се определя първоначална такса от 150 лева и годишна в зависимост от площта на обекта, но най-малко 150 лева. За търговските обекти в останалите градове първоначалната такса е 100 лева, а годишната такса - най-малко 100 лева.

За складиране и търговия на едро с вина и спиртни напитки се определя първоначална такса за издаване на разрешение от 300 лева и годишна - най-малко 300 лева.

Ако петзвездно заведение иска да продава вина или спиртни напитки, трябва да заплати първоначална такса от 150 лева и годишна - най-малко 5000 лева. За заведение с 4 звезди се предвижда 100 лева първоначална такса и годишна не по-малко от 4000 лева, за тризвездно заведение първоначалната такса за търговия с вина и спиртни напитки е 100 лева, а годишната - най-малко 1500 лева, а за заведение без категория първоначалната такса е 20 лева и годишната - най-малко 20 лева. В заведения със 2 и 1 звезди може да се продава алкохол, ако се плати първоначална такса от 30 лева и годишна поне 300 лева.

За временен щанд за продажба на вина и спиртни напитки на панаири, рекламни кампании на фирми трябва да се заплатят най-малко 20 лева.

Беше отхвърлено предложението на депутата от ОДС Никола Николов, който настоя да се определи и максималният размер на таксите, а не само минималният. Според Николов така се създава силно корупционна среда, защото предприемачът ще бъде зависим от чиновника, който може да определи непосилна такса.

Според зам.министъра на финансите Атанас Кацарчев целта на промените е да увеличи финансовата самостоятелност на общините и да се даде възможност на общинските съвети сами да преценят размера на таксите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Може тъпият беден българин си го заслужава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.