Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Двойка за руския президент по енергетика

49 коментара
Двойка за руския президент по енергетика

Енергетиката е любимата тема на Владимир Путин. Но равносметката от президентските му мандати точно в тази сфера едва ли може ги нарече цветущи. Би могло да се говори за дефицит на газа и ограничения при доставките на електроенергия, забавяне темповете на растеж на нефтодобива, които към края на президентството му придобиха сериозен мащаб.

Важно е да се припомнят и пропуснатите възможности. Преди осем години обсъждахме кога, най-накрая, ще започне разработването на Щокмановското, Приразломно находище, полуостровите Ямал, Източен Сибир, “Сахалин-3”, развиването на производството на втечнен природен газ.

Какво обсъждаме днес? Същото.

Разбира се, всички тези години бяха загубени за крайно “полезни” мероприятия като търгуване с чужди партньори и ограничаване на собствеността. Трябва да се даде дължимото на Путин: той създаде за действията си в енергийната сфера блестяща пропагандна опаковка, като всеки път отвличаше вниманието на обществеността с нови идеи, хранейки инвестиращите банкери и анализатори с модни финансови термини и разговори за “глобалния енергиен бизнес”.

Тези обаче, които работят в енергийната индустрия, трябва да се съгласят, че в производствената сфера резултатите се оказаха далеч под възможностите. Успехите в развитието на нефтения и газов сектори основно бяха постигнати със силите на частниците. “Юкос” разработи и пусна в експлоатация със свои средства Приобското находище, “Лукойл” усвояваше Тимано-Перското и газовите находища в Болшехетската падина. Многомилиардните инвестиции в Салим, “Сахалин-1” и “Сахалин-2” реализираха недолюбваните днес в Русия чужденци (без приноса на тези проекти прирастът на нефтодобива за деветте месеца на тази година би бил само 0,2%).

А какво има в актива на държавните компании? Газовото находище “Заполярное”, което беше готово за пускане над 90% до момента на тръгването на Рем Вяхирев от “Газпром”, плюс строителството на Балтийската тръбопроводна система. За Северно-европейския газопровод се говореше, говореше, но така и не започна строежът на морската му част.

Междувременно през тези години можеха да бъдат построени нефтопроводът в Мурманск, който щеше да изведе Русия на глобалния пазар на “лек” нефт, заводите за производство на втечнен природен газ в Баренцово море и Ярмала, които биха ни направили едни от лидерите на този вид световен пазар. Решението за разширяване мощностите на Каспийския тръбопроводен консорциум би направило безспорно нашето лидерство на световните пазари при транзита на казахстански нефт. Биха могли да бъдат пуснати в експлоатация нови находища – Бованенково, Тамбей, Юрубчено-Тахомското, “Сахалин-3”. При такива цени на нефта всичко би трябвало да бъде направено по друг начин. Трябваше, ако “Газпром” не беше изхарчил 32 млрд. долара за сделка с активите вместо за производствени инвестиции. Ако не беше разгромен “Юкос” и Ходорковски не лежеше в затвора.

По енергетика за бездарно пропилените години за своето президентство Путин не заслужава друга оценка освен двойка.

Авторът е президент на Института по енергийна политика на Русия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

49 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Всичко е ясно!
    #50

    "...Ако не беше разгромен “Юкос” и Ходорковски не лежеше в затвора." - Мъка, мъка!

  2. Вл. Пут.
    #49

    Този мой критик да не му опада косата набързо!

  3. Вл. Пут.
    #48

    Този мой критик да не му опада косата набързо!

  4. Ясно кой плаща
    #47

    Вашингтон. Американски инвеститори са загубили около 7 млрд. долара заради делото “ЮКОС”. Това заяви конгресменът-демократ Луис Гутиерес, цитиран от радио “Ехото на Москва” . По време на слушания в Конгреса той отбеляза, че загуби са понесли не само някои компании, но и отделни физически лица, държавни и частни пенсионни фондове. При това американците не могат да заведат съдебни искове, тъй като Русия досега не е ратифицирала двустранния договор за защита на инвестициите.Целта на слушанията в Конгреса

  5. От Драгалевци
    #46

    надничарчетаЗащо ли Милен Радев вече не се подписва

  6. От Драгалевци
    #45

    питам се с мъка на сърцето аз

  7. От Драгалевци
    #44

    само от Русия.Интересно и от САЩ ли?

  8. Жан Клод Ван Дам
    #43

    Ееее, Медиапул! Засрамете се!Не съм русофил, но аман от вашите русофобски изцепки.От десет статии по световните медии посветени на Путин се пада едва по една критична. Останалите не спестяват заслугите му за това, че вдигна страната си на крака и е на път да й върне старата слава. Лошо ли има в това президентът да работи за страната си??Хич не ви е лесно да дебнете кога ли из световния печат ще се появи негативна статия за Путин ....

  9. Чукча
    #42

    Долу руския империализъм изсмукващ природните ни богатства! Венсеремос!

  10. htc
    #41

    Прав си бе,Путин ще и върне старата слава на Русия-като най-смотаното и ужасно мчсто за жишеене в света.А ти мовеш да подадеш молба за руски паспорт,че срамиш българския род.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.