Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Двойно подсигуряване на ГЕРБ срещу шистовия газ

Безсрочен мораториум върху технологията, "Шеврон" ще може да търси само обикновен газ

136 коментара
Двойно подсигуряване на ГЕРБ срещу шистовия газ

Управляващата партия се подсигури двойно срещу общественото недоволство от шистовия газ. Във вторник кабинетът реши да забрани на американската "Шервон" да търси алтернативното гориво в Североизточна България, а парламентарната група на ГЕРБ редактира за пореден път проекторешението за мораториум върху технологията за проучване хидравличен удар, който трябва да се гласува в сряда в пленарна зала. Вече се предвижда забраната да е безсрочна за територията и акваторията на страната, докато одобреният преди ден текст предвиждаше шестмесечна забрана до вкарването на законово изискване за изготвяне на оценка за въздействие върху околната среда за проекти за търсене на шистов газ   

Решението на парламентарната група на ГЕРБ е взето почти без никакви разисквания и в присъствието на премиера Бойко Борисов, съобщи пред журналисти заместник-председателят на групата Валентин Николов.

Малко преди това пък министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков съобщи, че "Шеврон" няма да бъде позволено да търси и проучва за шистов газ в Североизточна България, но при желание от нейна страна ще може да прави сондажи за конвенционален природен газ.

Министрите са ревизирали решението си от 16 юни 2011 г., с което след конкурс, спечелен от с бонус за държавната хазна от 30 млн. евро, позволиха на дъщерното на американците дружество "Шеврон България Експлорейшън" да търси шистов газ в Блок-1 Нови Пазар в Североизточна България.

Проекторешението за мораториума

1. Забранява прилагането на технологията хидравлично разбиване, хидравличен удар, хидравлично разпукване, хидрофракинг, фракинг и/или всяко друго наименование, което описва вкарването на смес от вода или други течни или гелообразни субстанции с химични съединения, елементи или компоненти, пропанти, флуиди, пропан, както и механични и/или органични пълнители, под налягане по голямо от 20 атмосфери под земята, при проучване и/или добив, с цел извличане на нефт или природен газ на територията на Република България.

2. Забранява добива на шистов газ, газ от въглища или нефт от пясъци на територията на Република България.

3. Забраняват се теренни проучвания за издирване на находища или възможности за добив на нефт и природен газ на територията на Република България, които използват метода на хидравлично разбиване, методи отговарящи на описаните или сходни методи.

4. Предвижда се също - всички проучвателни или добивни дейности, предвиждащи описаната или подобна технология, да бъдат незабавно преустановени, считано от датата на обнародване на това решение. Нарушителите ще бъдат санкционирани с глоба от 100 000 000 лева и конфискуване на техниката и оборудването.
Още

В едномесечен срок министър Трайков трябваше да проведе преговори с титуляра на разрешителното и да сключи договор за проучванията на територията на областите Разград, Силистра, Добрич, Шумен и Варна. Преговорите обаче се забавиха, не на последно място и заради масовите протести на хората и внесените мораториуми върху технологията.

Модификации

Според приетото във вторник ново решение фирмата ще може да проучва за конвенционални нефт и газ, без хидрофракинг, обясни Трайков. По думите му договорът, по който досега са преговаряли с американците, може да се "модифицира".

Американската компания не е била уведомена предварително за това, че няма да може да търси за шистов газ, но предстоят преговори за това дали са склонни да сондират за обикновен природен газ. Трайков подчерта, че в обявения от държавата конкурс за проучване на нефт и газ край Нови пазар и решението на правителството от 2011 г. не е било упоменато, че проучването ще е конкретно за шистов газ с фракинг, но "Шеврон" ги информирала за това свое намерения на база на предварителни проучвания.

Трайков е натоварен от премиера Бойко Борисов с отговорността не само да убеди "Шеврон" да останат и да търсят обикновен газ, но и да проведе, заедно с всички инвеститори в тази област, широка обществена дискусия за шистовия газ. "Едва тогава можем отново да минем на вариант да разговаряме на тази тема", заявява премиерът на заседанието, става ясно от светкавично публикуваната стенограма с частта от заседанието на кабинета, в която се обсъжда промяната на решението за "Шеврон".

Борисов обяснява, че приетото през лятото разрешително не уточнява технологията за търсене на газ и отчита като грешка това, че не е направен "широкият необходим обществен дебат – да се обясни на хората какво всъщност значи това". После разказва, че "още лятото в Добрич им обещах на площада, че няма да допусна нещо, което има и минимален процент съмнения върху вредата, което би нанесла на природата, околната среда, водите…", при положение, че точно в Добрич при протест срещу шистовия газ предупреди недоволните да не го дразнят, че ще подпише на инат  с "Шеврон".

Премиерът се впуска в обяснения как мотивът им да се даде разрешителното на американците е очакването да се извлече огромно количество природен газ и да се намалят цените на парното и на произведената продукция от индустрията на газ. "След като народът не е убеден, хората не са убедени, че това сега е правилно, моята логика е – спираме го и оттук нататък при спряно решение, при оттеглено решение започваме от начало дебата", заявява Борисов.

Премиерът: Щом хората не искат, спираме

"В наш интерес не е, в интерес на хората е. Щом те не го искат или не искат тази технология, оттегляме решението, нека юристите така да го формулират, тъй като имаме и съдебни процеси по тази тема, да не влезем в юридически казус. Но смисъла на оттеглянето е това – искали сме в името на хората да го направим, хората не го искат, страх ги е поради една, втора, трета, четвърта причина. Спираме. Ако един ден пожелаят – лесно се вкарва ново решение. По този начин ние показваме и политическа воля, показваме прагматичност и в същото време казваме на всеки инвеститор, който иска да дойде в тази държава – първо убедете хората, че това е рентабилно, че това е безопасно, че това носи ползи за тях – добре дошли сте", коментира още премиерът.

Трайков пък припомня, че при вчерашното гласуване на мораториума върху технологията хидравличен удар е предложил на парламента да създаде специална парламентарна комисия, която да разгледа всички научни екологични факти по тази технология и да представи резултатите за обществено обсъждане. Той обяснява, че така са подходили Англия и САЩ.

"Правителството реши изпълнението на технологията да се допусне, когато стане ясно, че е безрискова", обяви след заседанието пред журналисти Трайков и каза, че темата ще бъде дискутирана отново едва, когато започне да се дебатира в Европейската комисия тази година. Той обаче не можа да обясни дали държавата ще дължи неустойки на "Шеврон" в случай, че компанията не желае да добива конвенционален газ. Министърът подчерта само, че са били вложени прекалено много средства, време и човешки ресурс, за да се откаже държавата от търсене на нефт и газ в Североизточна България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

136 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #136

    Глупчовци, всичко е логично и всичко е наред.
    Първо защото шистов газ НЯМАМЕ. Несъстоялите се проучвания само щяха да потвърдят тая липса.
    Целият зор беше комунистът-пожарникар Бойко да угоди на съветските руснаци и да "отбие" американците, след като си позволи да защити българската поцзиция за руските газови тръби (щото съветският посланик хич не ги обича тия работи).
    Сега въпросът е дали ще му доизвият ръцете и да ни погребат с едно "Белене" или все пак (със селската си, андрешковска хитрост) премиерът

  2. Анонимен
    #135

    http://www.youtube.com/watch?v=jUzxnQiFvyc

  3. Анонимен
    #134

    129 е прав. Крива сметка на управляващите. Кой разумен човек няма да иска да си знае ресурсите за да чертае по-добро бъдеще. Искайте сигурни методи на изследване и направете проучването. Положителния резултат ще даде най-голяма поддръжка от електората Отрицателния също, защото ще докаже, че мислите перспективно. Това е по достойно. То показва твърда воля за управление, за по добро, а не люшкане напред назад според според мненията на различни групи хора независимо

  4. Анонимен
    #133

    Абе защо не докажете, че АЕЦ и ТЕЦ са безопасни. Не само че са опасни, ами и непрекъснато замърсяват околната среда.

  5. Анонимен
    #132

    Ревете, костоваци!!! Др.Костов остана без комисионна от "Шеврон".

  6. Анонимен
    #131

    Сигурно си спомняте тройната коалиция,нали?Само че тя не беше първа.Имаше една друга преди нея.Припомням ви я.Жан Виденов управляваше от името на "социалисти,земеделци и еколози".Това го повтаряше непрекъснато.Спомняте си и края на тази първа тройна коалиция.Но спомняте ли си "еколозите" да са си посипали главата с пепел поради тази дружна вина?Да,един германски политик беше казал "Зелените са като доматите.Отначало са зелени,после почервеняват"

  7. Анонимен
    #130

    Защо ли не ми се вярва, че видимата шумотевица и изявления не отговарят изцяло на реално взетите решения и има втори пласт на договаряния с шеврон?!!!

  8. Анонимен
    #129

    Предизборната кампания започва. Идеята е да не стане някой фал с хидрофрактинга преди изборите следващата година.

  9. Анонимен
    #128

    добре е да сме информирани кое какво е: http://www.youtube.com/watch?v=jUzxnQiFvyc

  10. Анонимен
    #127

    Интересно защо защитниците на Шеврон не се пробват да оправдаят технологията "фракинг", да се пробват да докажат, че е чиста и незамърсяваща? Явно няма как да се направи това и за това скачат на политика.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.